Zıplamayı, saatlerce koşmayı, gençliğinizin en güzel çağlarını koşu bandı üzerinde geçirmeyi sevmiyorsanız bu konuda daha eğlenceli bir yol arkadaşınız var. Yüzmek. Çoğu zaman bir yıllık yoğun çalışmanın mükafatı olmayı hak edecek kadar sevilen yüzmek kaç kalori harcar? Hiç düşündünüz mü? Aslında içinde bulunduğumuz bu hayatta keyif alarak, fayda sağladığımız ender materyallerden biri olması sebebiyle yüzme, birçoğumuz için oldukça özel bir yere sahip.

Yüzmenin faydaları

Aslında yüzmeyi tek birkaç kalemde özetlemek, branşın kendisine saygısızlık olacaktır ancak diğer branşların sağlayamadığı dinamik dengelerden söz etmek bizim için de büyük bir kolaylık sağlar.

Yüzme suyun oluşturduğu direnç itibariyle çekirdek kasların aktivasyonuna fazlasıyla gerek duymakla beraber, her segmentte değişen bir direnç kademesi oluşturur. Bu suyun kaldırma kuvvetinin yanı sıra, hareketin ileri formata erişebilmesi için de suyun oluşturduğu direncin üzerinde bir kuvvetin açığa çıkarılması gerekir.

Yüzmenin stiline bağlı olarak segmental planda simetrik bir direnç oluşumunu sağlaması nedeniyle birçok branşın dominant taraf için sağladığı imtiyazın ortadan kalkmasına fırsat sağlar. Bu çift taraflı kullanım tüm bunların beraberinde dik duruş ve kas kuvvet kazanımı anlamında oldukça başarılı sonuçlara sahiptir.

Yüzmek kaç kalori yaktırır?

Yüzmek kaç kalori yakar diye sorduğumuz hiç şüphesiz değişken sonuçlar ile karşılaşmak olasıdır. Zira yüzerek oluşturduğunuz enerji açığı oldukça değişken parametrelerden etkilenebilmektedir. Deadlift kaç kalori yakar adlı yazımızda bahsettiğimiz 8.4 kalorilik dakikalık tüketim miktarını bir yere not edin. Çünkü yüzme sizi sonuç aşamasında bir hayli şaşırtacak.

Bu örneklem için iki ayrı insan modellemesi oluşturalım ve incelememizi yapalım.

  • Ortalama bir tempoyla, kendinizi tatlı bir düzeyde yorduğunuz sistemde 8.3 MET tutarında bir enerji harcamasıyla karşılaşırsınız.

Oldukça popüler formülümüz şunu gösterir. Bu tempoda ortalama bir insan “saatte” yaklaşık 680 kalori düzeyinde bir enerji açığı oluşturur. Bir yağın 9 gramlık bir enerji açığı oluşturduğu öngörülürse, tüketilen enerji miktarı daha net anlaşılabilir. Bu deadlift ile eş bir performansı tariflemektedir.

  • Ancak çılgınlar gibi yüzdüğünüzü ve temponuzu da yüksek tuttuğunuzu öngörerek bir matematiksel hesaplamaya koyulursak sonuç olabildiğince değişik ve yüksek çıkacaktır. Bunun için yaklaşık 14 MET değerini baz alacağız.
Gözden kaçırma  Afterburn etkisi nedir?

Bu matematiksel hesap bizi şaşırtmıyorsa 1120 kalori tutarında saatlik bir enerji harcaması söz konusudur. Bu nereden bakarsanız bakın olağanüstü bir tutarı betimler. Bu koşmak kaç kalori yakar adlı yazımızda tariflediğimiz tutarlara benzer bir performans göstermektedir.

Yüzme stilleri yakılan kaloriyi etkiler mi?

Bu sorunun cevabı hiç kuşkusuz biçimde evet olarak özetlenebilir. Ancak nedenlerini sayısal veriler ile ifade etmenin daha doğru olduğunu düşündük.

Su içinde yürümek 3.5 MET değerine sahip olup, ortalama olarak saatte 240 kalori harcamanıza vesile olur. Geri geriye yüzmek 4.8 MET değerine sahip olup, saatte 320 kalori yaktırır. Sizlere rehber niteliği taşıması için birkaç yüzme tekniğinin saatte yaktığı kalori tutarlarını hesapladık.

  • Yüzüstü yüzme ; 5.3 MET – Yaklaşık olarak 350 kalori
  • Serbest stil (oldukça rahat, kendinizi zorlamadan) ; 5.8 MET – Yaklaşık olarak 390 kalori
  • Serbest stil (kendinizi zorlayarak) ; 9.8 MET – Yaklaşık olarak 540 kalori
  • En yüksek yağ yaktıran yüzme stili ise kelebek stilidir. Az önce örneklemin en son kutbu olarak gösterdiğimiz 14 MET değerine sahip olan yüzme tekniği kelebek stilidir. 1 saatte tamı tamına 1120 kalori yakmanızı mümkün kılar.

Yüzme ile nasıl daha çok yağ yakarım?

Yüzme ile daha çok yağ yakabilmenin iki modülasyonu vardır. Birincisi kuşkusuz hızı artırmak ve ikincisi de yaptığımız matematiksel hesaplamada olduğu gibi kelebek stili yüzmeye başlamaktır. Üçüncü bir yol olarak MET ile yakılan kalori hesaplama sırasında kullandığımız “ağırlık” basamağıdır. Ancak hedefimiz kilo vermek olduğuna göre, daha çok kalori harcamanın basamağı olarak kilo almayı kendimize hedef edinemeyiz, değil mi! Tabii şöyle denilebilir, geriye kalan değişkenler sabitken, daha kilolu olanlar zayıf olanlara göre daha çok kalori harcar.