yürüyüşle kilo vermek

Evinizin önünde yeni yapılan park tam olarak yürümek için tasarlanmış değil mi? Hatta işinizden arta kalan vakitlerde muhakkak yürüyüşe çıkarsınız. Evet, evet size inanıyoruz! Yürüyüşle kilo vermek son yılların en gözde yaklaşımlarından biri. Bunda diğer spor branşlarındaki kadar efor gerektirmemesine ve daha uygulanabilir olmasına borçlu dersek yanılmış olmayız. Çünkü bizzat durum da aslında budur. Özellikle son yıllarda sanayinin ve yaşam stillerinin global anlamda değiştiği göz önünde bulundurulursa, insanların spor yapabilmek için bir ekosistem oluşturması çoğu zaman mümkün olmuyor.

Yürümek kilo verdirir mi?

Yürümek kilo vermeyi hiç şüphesiz sağlar. Ancak soru üzerinde ufak bir hile yapıldığında bakış açınız değişebilir. Squat kaç kalori yakar diye sorduğumuz ve cevabını açıkladığımız yazımızda yer alan dakikalık yağ yakım oranı 11.2 kaloriydi. Evet, her şey matematik değildir ama bu işi verimlilik odaklı ve bilimsel düzeyde yapıcaksak bunları hesaba katmamız gerekiyor.

Yürümenin diğer sportif faaliyetlerden daha dinamik ve modüle edilebilir formu olduğunu unutmamak gerekir. O yüzden toplamda açığa çıkardığı kalori açığını hesaplamak çoğu zaman karmaşık bir denklem zincirini barındırabilir. Burada yürüyüşünüzü derecelendirme ve tempo düzeyini belirleme konusunda meziyetlerinizi ortaya çıkarmanızın tam vakti!

Yürüyerek kaç kilo verebilirim?

  • Olabildiğince yavaş, sohbet koyu bir yürüyüş = 2 MET
  • Saatte 3.2 km/h = 2.5 MET
  • Saate 5 km/h = 3.3 MET
  • Saatte 6.5 km/h = 5 MET

Peki bu rakamlar bize ne ifade ediyor? Metabolizma hızı ve enerji harcamalarına dair yazımızda bu ifadenin tanımlamasından ve MET kavramının ne olduğuna açıklık getirmiştik. Bunu matematiksel bir hesaplamaya dökük, Squat ile dakikada harcadığınız 11.2 kalorilik enerji ile kıyaslama yapma zamanı da gelecek.

1 dakikada yakılan kalori = .0175 x 80 x 2 MET

Bu matematik doğrultusunda 2.8 kalori dakikalık bir enerji tüketimi oluşturabileceksiniz. Bu 1 gram yağın 9 kalorilik bir enerji açığa çıkardığı varsayılırsa, 5 dakikalık yürümeniz akabinde bir gram yağ yakabileceğiniz enerji açığı oluşturabileceğiniz anlamına geliyor. Oysa ki, bu korkunç bir rakam.

Gözden kaçırma  Kahvaltı Öncesi Egzersiz Yapmak Daha Fazla Yağ Yakmanıza Yardımcı Olabilir

O halde yürüyüşle kilo vermek pratikte imkansız mı? Hayır sadece denklemin nerede kaldığımızı iyi irdelememiz gerekir. Peki biz bu matematikte nasıl bir hata yaptık? Şüphesiz tempoyu çok düşük tuttuk. Yani arkadaşla sohbet etmekten, yürüyüşe tempo katmayarak zaten fiziksel olarak eforu radikal boyutlara çıkaramadık. Emek verilmeyen hiçbir şeyin sonucu da olmaz. Bu örnekte olduğu gibi.

Koşunun bir alt kademesi olarak saatte 6.5 km/h süreleme ile yürüdüğünüzü varsayalım. Bu sayede yaktığınız kaloriyi hesaba katalım.

1 dakikada yakılan kalori = .0175 x 80 x 6.5 MET

Bu sayede dakikada 9.33 kalori yakabileceksiniz. Bunu 30 dakika devam ettirdiğinizi varsayarsak 270 kalorinin biraz üstünde bir enerji açığı oluşturmak mümkündür. İşte yürüyüşün mucizesi, hiçbir ekipman gerektirmeden modüle edilebilir ve parametrelerinde değişim yaratılabilir olmasıdır.

Kısacası yürüyüşle kilo vermek mümkün!

Yukarıda bu işin matematiğini ve kullanmanız gereken referans noktaları sizinle paylaştık. Saatte 6.5 km yürüyecek bir tempoya eriştiyseniz yarım saatlik yürümeniz 270 kalorilik, 1 saatlik yürümeniz 540 kalorilik bir enerji açığı oluşturur. Ancak bu bir hayli tempolu bir yürüme formu olduğundan, bir fiziksel yetkinlik gerektirir. Sağlıksal platformda uygunluğunuz, egzersiz geçmişiniz gibi parametreler bu konuda performansınızı doğrudan etkileyecektir.