yürümenin faydaları

Egzersiz yapmanın sağlık üzerine olumlu sayısızca etkisi olduğu bir gerçek. Kişisel tercihlere göre farklı egzersiz modellerini benimseyip farklı hedeflere ulaşmak mümkün. Hepsinin ortak paydası sağlıklı olması. Peki sağlık konusunu elde etmek için sadece ağırlıkların altına girmeye yada çok yoğun bir tempoda koşmaya gerek var mı? Elbette hayır. Ama bahsettiğimiz şey egzersizin “dışarıda” bırakılması değil elbette. Kısaca egzersiz tek başına yeterli değil ama koruyucu faktörleri oluşturacak kadar da etkili. Bu etkiyi arttırmak için beslenmenize, uyku düzeninize, hayatınızda var olan stresleri kontrol etmenize de bağlı. Ancak sadece yürüyüş yaparak bile pek çok sağlık probleminin önüne geçmeniz mümkün. Yürümenin faydaları hakkında bazı örnekler vermek gerekirse; kalp krizi riskini ve felç (stroke) riskini azalttığını, alzheimerı önlediğini, ortopedik sorunların temelini oluşturan unsurları ortadan kaldırdığını belirtmek yeterli olacaktır. Ayrıca hormonal bazı düzenlemelerde de yardımcı olarak, endorfin hormonu gibi bazı mutluluk hormonlarının salgılanmasını tetikleyip bunun eşliğinde ruh halinizi iyileştirebilme gibi bir etkisi de mevcut.

Yürümenin Faydaları

Yürümenin faydaları hakkında yazılacak çok fazla şey mevcut. Kardiyovasküler sorunlarından, ortopedik sorunlara kadar hepsi için koruyucu bir faktör olabiliyor. Hem sağlık hem form korumak için yapılması en kolay egzersiz diyebiliriz. Hareketli bir yaşam biçimi olarak benimsemek adına, yürüyüş ile başlamak en doğru adım olacaktır. Haftanın beş günü, 15 ile 40 dakika arasında yürüyüşler yaparak başlayabilirsiniz.

Unutmayın vücudumuz inanılmaz bir adaptasyon makinesi. Ne verirseniz onu alırsınız. Siz kaslarınızı ağırlıklarla stres altına alırsanız, vücudunuz adapte olmak için kas hücrelerinizi geliştirmek adına emirler yollayacak ve daha hacimli, daha dayanıklı kaslar elde edeceksiniz. Tam tersi durum da söz konusu. Eğer kaslarınız gerektiği kadar yük kaldırmıyorsa vücut o kaslara giden enerjiyi boş harcama olarak görecek ve kaslarınızda zayıflama meydana gelecektir.

Sadece bu basit örnekle bile hareketsiz yaşamın kısa vadede dahi sorunlar yaratacağını görebiliyoruz. Yürüyüş gibi vücudu pek çok farklı kompozisyonda çalıştıran düşük yoğunluklu bir egzersiz bile doğru miktarda yapılırsa ilerleyen süreçlerde sorunlarla karşılaşmamanız için yeterli olacak. Yürüyüşün nelere engel olduğunu veya nelerde yardımcı olduğunu görmenizi sağlamak için yürümenin faydaları ile ilgili size 20 sebep sunuyoruz.

Yürümenin Faydaları: Yürümek için 20 Sebep

Depresyon ile doğrudan ilişkili

JAMA Psikiyatrisi tarafından yapılan araştırmalara göre, yüksek seviye olarak geçen aktiviteleri “1 saatlik yürüyüşler gibi” gerçekleştiren kişilerin depresyon sorunuyla daha az karşılaştıkları belirlenmiş. (kaynak)

Stres ile başa çıkmanıza yardımcı

Frontior in Psikoloji bölümünün yaptığı bir çalışmada; dışarıda yapılan 20 dakikalık yürüyüşlerin vücutta kortizol hormonu seviyesini azalttığını ve stresi azalttığını belirtiyor.

Daha uzun bir hayat

The BMJ’nin, Haziran 2019’da yaptığı çalışmada fiziksel olarak aktif yaşam sürdürenlerin daha uzun süre yaşadıklarını belirlemiş.

Daha güçlü dizler!

Yürüme alışkanlığından uzaklaşmış bireylerin ilerleyen yaşlarda diz çevresinde sorunlarla karşılaşması oldukça muhtemel. The American Journal of Preventative Medicine’ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre haftada sadece 1 saat bile yürümek diz sorunlarıyla karşılaşma riskinizi azaltıyor. Bir başka araştırmada ise ters (geri) yürümenin diz ağrılarını azalttığını belirtiyor.

Gözden kaçırma  Uyku getiren şeyler: Egzersiz, beslenme, alışkanlıklar

Kalça kırığı riskini azaltıyor

Yine The American Journal of Preventative Medicineın yaptığı bir araştırmada yürümenin kalça kırığı riskini azalttığını gösteriyor. Ayrıca menopoz sonrası kadınların gün içerisinde 30 dakikalık yürüme faaliyeti gerçekleştirmesi ile kalça kırığı riski %40 oranında azalıyor.

Felç (inme) ihtimalini azaltıyor

Felç riskini azaltmak için başvurabileceğiniz en kolay yol yürümek. Hayatınızda yürüyüşe ne kadar çok yer verirseniz felç (inme, stroke) geçirme ihtimaliniz o kadar azalıyor. (kaynak)

Kardiyovasküler hastalıkların oluşma ihtimalini azaltıyor

Hareket ettiğimiz zaman pek çok şey tetiklendiği gibi dolaşım sistemini de etkiliyorsunuz. Ve etkili bir dolaşım sistemi için güçlü bir kalp şart. Yürüyüş yapan bireylerin kalp hastalıklarından ölme ihtimali yapmayanlara göre çok daha az.

Soğuk algınlığına birebir

Yürüyüş bağışıklık sistemi üzerinde de etki bulunduruyor. Yürüyüşü benimseyen bireyler soğuk algınlığına yakalansalar bile daha kısa süreli ve düşük semptomlarda geçiriyorlar. (Harvard Medical School)

Tansiyonu (kan basıncı) düzenliyor

Kalp ve damar hastalıklarının baş düşmanı yürüyüş. Araştırma verilerine göre 6 ay boyunca günde 12 bin adım atan bireylerin tansiyonlarında iyileşmeler gözlemlenmiş.

Anksiyete için basit bir çözüm daha

Yapılan araştırmalara göre yürüyüş ve meditasyon yapan bireylerin zihinsel sağlığında artış gözlemlenirken kaygılarında da önemli ölçüde azalma olduğu belirlenmiş.

Öfke kontrolüne yardımcı

Öfkeliyseniz yürüyüşe çıkın. Çok da uzun olmasına gerek yok. Öfkeli olduğunuz zamanlarda 10 dakika yürüyüş yaparsanız öfkenizin yatışacağı öngörülüyor. Bilim söylüyor biz değil.

Yorgunluk hissinden kurtulabilirsiniz

30 dakika kendinizi zorlamadan yürüyüş yapmak daha enerjik hissetmenize ve yorgunluğunuzu üstünüzden atmanıza yardımcı olacak.

Glokom (Göz Tansiyonu) riskini azaltıyor

Fiziksel aktivite gerçekleştiren bireyler %73 oranla glokoma daha az yakalanıyor. (kaynak)

Alzheimer için önleyici etkiye sahip

Günümüzde ilerleyen yaşlarda sıkça görülen bir diğer hastalık Alzheimer. Fiziksel aktivitelerin “yürüyüş gibi” Alzheimer’a yakalanma ihtimalleri azalıyor. Ayrıca Alzheimer’lı bireylerde aktivite hastalığın ilerlemesini yavaşlatabiliyor.

Daha az bel ağrısı

2017 yılında Disability and Rehabilitation’ın yayınladığı makalede yürüyüşün bel ağrısı olanlar için bir tedavi modalitesi olabileceğini söylüyor. Yani yürüyüş bel ağrısını azaltma konusunda etkili. (kaynak)

Sağlıklı bir beyin!

Araştırmalara göre daha uzun süre yürüyüş gerçekleştiren ve gerçekleştirebilen kişilerin daha iyi bilişsel performanslara sahip olduğu belirlenmiş. (kaynak)

Kolestrol seviyenizi kontrol altında tutmak mümkün

Elbette düzgün beslenmeyle de ilişkili olsa da yürüyüş yapmak sizi sağlıklı kolestrol seviyelerinde tutuyor. (kaynak)

Kilo sorunları yaşamanıza engel oluyor

Günlük 1.5 km yürüyerek yaklaşık 80 ile 130 arası kalori harcarsınız. Kilonuzu kontrol altına almanın en kolay yolu egzersiz ve sağlıklı beslenmeden geçiyor. Yürüyüş yaparak gereksiz kalorilerinizden kurtulabilirsiniz. Kilo vermek ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Tip 2 Diyabet riskini azaltıyor

Diyabetten korunmak adına en azından günde minimum 7500 adım atmanız gerekiyor. Ve araştırmalara göre yaklaşık 3000 adımı da tempolu bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Çünkü yürüyüş kan şekerini düzenlemek için oldukça etkili. Özellikle yemek yedikten en az 15 dakikalık yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Uyku sorununuzu çözebilir

BMJ Open’ın 2016 yılında yaptığı bir araştırmaya göre düzenli olarak yürüyüş yapanların uyku sürelerinde ve düzenlerinde artış gözlemlenmiş.

Göz ardı etmeyin

Yürümeniz için 20 farklı sebep sunduk. Daha derinlere inip örnekleri çoğaltmak kolay. Kendi sağlığınız için bir yerden başlamanız şart. Bizim tavsiyemiz günde en az 10 bin adım!

İlerleyen yaşlarınızı daha rahat geçirmek varken ağrılı ve sancılı bir hayatı neden tercih edesiniz?