Türk insanının yerine siyah çayı tercih ettiği, bolca sohbete konu olan, kimi zaman en kıymetli misafirinizle saatler geçirmenize vesile olan yeşil çay, birçok sağlıklı bileşeni de beraberinde barındırıyor. Yeşil çay faydaları ile tanıştığınızda, belki de bunca yıldır hiç şans vermediğiniz bir içeceğin, sihirli yanları ile de tanışma fırsatı bulmuş olacaksınız.

Birçok araştırma yeşil çayın kansere yakalanma riskinizi azalttığını, beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini, kilo kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor. Ama merak etmeyin, yeşil çay faydaları bunlar ile sınırlı değil!

Şeker hastalığında yeşil çay

Şeker hastalığı, yediklerimizi ölçeklendirdiğimiz, sağlığımızı göz önünde bulundurarak dikkatli olduğumuz bir problem. Yaklaşık 430 milyon insanın şeker hastalığından muzdarip olduğu ise biliniyor. Ancak tüm bu istatistik verilerine rağmen, kesin bir çözüm mekanizmasından söz edebilmek ise mümkün değil.

Ancak özellikle tip 2 diyabet olarak bilinen, insülin direnci ile doğrudan ilişkili formunda beslenme alışkanlıklarımızı düzenlemek, yeterli egzersiz rutinini takip etmek problem ile mücadele safhasında elimizin güçlenmesine vesile oluyor.

Araştırmalar yeşil çay içmenin şeker hastalığının esas etkenlerinden biri olan insülin direncinde azalmada ve insülin duyarlılığında artmasında aktif rol üstlendiğini gösteriyor. Yeşil çay tüketiminde lider ülkelerden biri olan Japonya’da, buna bağlı şeker hastalıklarının görülme riskinde %42’lik azalmaya neden olduğu bulunmuş. (Kaynak)

Alzheimer’da, Parkinson’da yeşil çay etkili mi?

Parkinson ve Alzheimer özellikle ilerleyen yaşlarda karşımıza çıkan, motordan duyuya, bilişsel fonksiyonlara kadar birçok parametrede değişim yaşatabilen bir rahatsızlık. Bu rahatsızlığın çözümleri olsa da, korunmak için de bitkisel kaynaklı tüketim alışkanlıkları oldukça verimli.

CNS Neuroscience & Therapeutics dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir çalışmada yeşil çayın dopamin, norepinefrin gibi nörotransmitter sayısında artışa sebebiyet verdiği ve bu sebeple Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların görülme riskini azalttığı gözlemlenmiş.

Bu materyaller özellikle yeni nöral ağların oluşması ve oluşmuş nöral ağların sağlıklı işlemesi adına tasarlanmış bir sisteme tam adapte katılım göstermesine de vesile olmaktadır.

Yeşil çay gripte etkili!

Kış aylarına artık çok yakınız. Yeni bir grip salgını için virüsler tam yetkinlikleri ve modifikasyonları ile hazır. Bunun için yapabileceğimiz bir çok yöntem mevcut olsa da, sanırız en keyiflisi yeşil çay ile aramızı sıkı tutmak.

Gözden kaçırma  Yeşil elma kaç kalori?

Bkz: Sağlıklı yaşam önerileri

Yapılan birçok araştırma yeşil çayın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra, bakterilerin etkinliğinin de azalmasında yardımcı olduğunu gösteriyor.

Uzun yaşamanın formülü: Yeşil çay

Uzun yaşamak FitMastoid takipçilerinin en temel arzularından biri. Sağlıklı yaşamın sırları ve onun üzerine etkinliği için araştırmalarına devam eden insanların arzularının birçoğunu yerine getirecek olan ise yeşil çay.

11 yıl süren, 40.530 Japon‘un aktif katılımı ile gerçekleştirilen çalışmada sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

Katılımcılara günde 5 veya daha fazla bardak yeşil çay içmesi tavsiye edildi.

Sonuç olarak kalp problemleri kadınlarda %31, erkeklerde ise %22 azaldı. İnme olasılığı ise kadınlarda %42, erkeklerde ise %35 azaldı.

Stresi azaltır

Çay tüketimi geçmişten bu yana stres ile mücadele etme aşamasında insanların en büyük yol arkadaşlarından birisi. Tarihin her safhasında, kendisine zaman dilimi yaratabilmiş ve her öğünde kendine yer bulabilmiş içeceklerden biri olan çay, yeşil çay faydaları ile yeni bir boyuta evrilmiş durumda.

Özellikle insanoğlunun takdir mekanizması ve beğeni algısında başrolü üstlenen dopamin üretimindeki artışı sağlaması ile yeşil çay tüketimi, oldukça popüler ve kabul görebilir kanıtsal çalışmalara sahip.

Stres ile mücadele seviyesinde oldukça verimli yanıtlar uyaran yeşil çay, günlük rutinimizin bir parçası olabilme konusunda da oldukça verimli. Üstelik içerdiği besin değerleri itibariyle hiçbir yan etki için kuvvetli bir dozajı bulunmayan yeşil çay, günde 4-5 bardak tüketime yatkınlığı ile kabul görebilir safhada.

Dolaşım ve kan basıncının regülasyonunda da etkisinin kanıtsal çalışmalar ile gösterildiği yeşil çay, oldukça sedatif bir etkinlik alanına sahip. Bunu günlük yaşamın rutinsel döngüsünde kendisine bir yer bulmaktan da öte, fizyolojik açıdan da sağlayabiliyor. Birçok vital (yaşamsal) döngüde etkinliği itibariyle genel bir rahatlama halinin de yaratıcısı olmaya aday.