vücut-geliştirme-sürecinde-en-çok-yapılan-hatalar

Vücut geliştirme pek çok kişinin uğraştığı ancak hedefe ulaşma konusunda sorunlar yaşandığı için çoğu kişinin çabuk pes ettiği bir konu. Bu süreçteki hataları gözler önüne serip en azından işin meraklısına doğru yolu göstermek adına bu hatalardan bu yazımızda bahsedeceğiz. Vücut geliştirme süreci zorlu bir süreç ve bu süreçte sabır sahip olmamız gereken en önemli etken. Şimdi bu süreçteki yapılan küçük ama etkisi büyük hatalara göz atalım. 

Temel Soru Vücut Geliştirme Nedir?

Öncelikle vücut geliştirmenin bir spor dalı olduğunu unutmayalım. Üzerine yarışların da düzenlendiği bu spor dalı, vücuda estetik bir görünüşte kazandırdığı için çok ilgi çekici bir hal alıyor. Her spor dalında da olduğu gibi hazırlıksız bir şekilde başlamak yapılan en büyük hata olacaktır. Kavram olarak inceleyecek olursak kas kuvvetinde, esneklikte ve dayanıklılıkta artış sağlayan bunların üzerine ek olarak estetik bir postüre sahip olmamıza yardımcı olan bir spor dalıdır. Yani “iki üç dumbell indir-kaldır nedir ki?”den ibaret değildir. Bir işe ne olduğunu bilerek başlarsak hedeflerimizi de o doğrultuda koymamız çok daha kolay olacaktır. Yani güçlenmek isteyip daha sağlam yumruk atmak isteyen birinin vücut geliştirmeden ziyade boksla uğraşması daha doğru olacaktır. Tekrar hatırlatalım vücut geliştirme ayrı bir spor dalıdır.

Vücut Geliştirmeye Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk olarak hedef belirlememiz gerekiyor. Vücut geliştirmeyi profesyonel olarak mı yapmak istiyorsunuz yoksa sağlıklı yaşam ve fit bir vücudun anahtarı olarak faydalanmak mı istiyorsunuz. Arada ne fark var diyebilirsiniz ama tercihi birinciden yana kullanacaklar için bu süreç çok yorucu ve yoğun olacaktır. Çünkü hayatları ve işi vücut geliştirmeden ibaret olacaktır. Ama biz yazımızda ikinci kısımı tercih edenler için konuşacağız. Öncelikle bir sağlık durumunuzu en yakın hastanenizden öğrenip vücut geliştirmeye karşı yapmanıza engel bir durum var mı yok mu onu öğrenmeniz gerekiyor. Sağlık ilk önceliğiniz olmalı. Bir bakmışsınız ağırlık kaldırırken baygınlık geçiriyor olabilirsiniz. Nedeni ise önceliğinde sahip olduğunuz bir hastalık olabilir. Bu konuda birçok kişi sağlık durumunu göz ardı edip direkt spora dahil olmaya çalışıyor ve sonucunda da yaralanma gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar. Sonrasında spor hayatları başlamadan bitmiş oluyor. Sağlık durumunuz kontrolünüz altında olduğunda bir eğitmenle beraber kendinize uygun program planlayabilir ve sağlıklı bir biçimde hayatınıza sporu dahil edebilirsiniz.

Yeni Bir Yaşam Stili

Bu alanı hayatınıza kattığınız anda pek çok şeyi değiştirmeniz gerekecek. Uyku düzeninizden yeme içme alışkanlıklarınıza kadar birçok şeyi değiştirmek zorunda kalacaksınız. Özellikle beslenme düzeni konusunda kendinize uygun bir diyet listesi hazırlamak zorunda kalacağınızı belirtmek istiyorum. Kas gelişimi için 1. etken düzgün beslenmekten geçiyor. Düzgün bir diyetiniz yoksa çektiğiniz o zorlu yolu kendi ellerinizle çöpe atıyorsunuz demektir. Kas gelişimi süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreçte çok fazla enerji harcarsınız ve bu enerjiyi yerine doğru besinlerle koymanız gerekiyor. Karbonhidrat ve protein döngüsünü ayarlamak için profesyonel bir destek bu nedenle çok önemlidir. Yanlış beslenme hedeflediğiniz süreci uzatabilir hatta elde etmenize engel olabilir. Bu yeni yaşam stilinde yemek dışında daha sağlıklı bir yaşama giriş yapmış olacaksınız. Kuvvetinizdeki ve estetik duruşunuzdaki artış kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Özellikle hedefe ulaşırken sonuçları somut olarak görmek başarılı olabileceğinizin kanıtı olacak. Başlarda bu yeni yaşam stiline adapte olmak zor olabilir ama sonrasında çok daha rahat olduğunu fark edeceksiniz.

Gözden kaçırma  Kas yapmak için önemli ipuçları (Kas yapma rehberi)

Egzersiz Aktivitelerinde Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

En çok merak edilen bölüme geldik. Diyet, sağlık, hedefler derken primer kısımlarından biri olan egzersiz kısmı oldukça hassas bir olgu. Çünkü yapacağınız egzersiz hedefleriniz doğrultusunda olmalı, yapacağınız diyet de uyguladığınız egzersiz programı doğrultusunda olmalı. Hepsi birbiriyle paralel işliyor. Birbirinden ayırmamaya özen gösterin. Spora başlamadan önce dikkat etmeniz gereken ufak tefek detaylar var. Mesela çalışacağınız yerin evinize yakın olmasına özen gösterin ki daha egzersizlere başlamadan önce yorulmayın. Yapabiliyorsanız arkadaşınız, sevgiliniz, kardeşiniz vs. ekstra biri ile başlayın. Bu birbirinizi motive etmenizi ve sporu yaparken daha çok keyif almanıza sebep olacak. Bu etkenler elbette olmazsa olmaz değil ancak süreci daha rahat ve güzel geçirmenizi sağlayacak. Profesyonel bir yardım alıp kendinize bir program çizin. İnanın bu süreci sizin için kısaltacaktır.

Beklentileriniz uçlarda tutmayın. Gerçekçi olun. Kimse 3 veya 4 ayda mükemmel bir vücuda sahip olamaz. Çok sağlıklı ve düzgün bir programla bile en az 6 aylık bir sürece ihtiyacınız var. 6 aydan sonra vücut gözle görülebilir değişikliğe başlayacak ancak bu da kişiden kişiye ve uyguladığınız programa göre değişebilir.

Egzersiz esnasında yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak öncelikli olarak yanlış bilinen “Su tüketimi” konusuna değinelim. Egzersiz esnasında su tüketilmez olgusu tamamen yanlıştır. Evet egzersiz yaparken lıkır lıkır su içmek yanlış olacaktır. Tek seferde bol bol su içerseniz bir süre sonra egzersizi devam ettiremeyecek bir duruma gelirsiniz. Ama kesinlikle sıvı tüketmek zorundasınız çünkü bolca sıvı kaybedeceksiniz. Tek seferde içmek yerine bütün bir egzersiz seansına yayıp yudum yudum sıvı alıp kaybettiğiniz sıvının bir miktarını yerine koymaya çalışın. Böylece vücudu yormadan sıvı döngüsünü sağlamış olacaksınız. Egzersizlerde sınırınızı aşmayın. “5 kilo ile yapabildiğiniz bir hareketi radikal bir değişiklik yaparak 10 kilo ile denemeye kalkmayın.” Düzenli ve kademeli ilerleyin. Egzersizden en az 1.5 2 saat önce yemek tüketmiş olun veya egzersizden 30 dakika sonra yemek tüketin. Vücudun toparlanma sürecini hızlandırmış olacaksınız. Ve sonraki gün kuvvet kaybı yaşamamış olacaksınız.

Kendinizi Geliştirin

Yapılan temel ama önemli hatalardan bahsettik. Egzersiz yaparken pek çok kişi aynı rutine bağladığı için sıkılabiliyor. Unutmayın vücut geliştirme ağırlık kaldırmaktan ibaret değildir. Birbirinden çok farklı ve çok daha etkili yöntemler mevcuttur. Tabii bunlara ulaşmak için işini bilen bir eğitmene ihtiyacınız olacak. Farklı egzersizler yapmak sizi bu spor dalına bağlı tutacaktır. Önceki yazılarımdan birinde tabata metodundan bahsetmiştim. Sadece bu metodla bile yüzlerce farklı egzersizi kombine ederek sizin için eğlenceli bir program çıkarabilirsiniz. Kendinizi sıkmayın yeni metodları öğrenmeye çalışın ki monoton bir döngü içerisine girmeyin. İşini iyi bilen bir eğitmen sizi güzel bir şekilde yönlendirecektir. Öteki türlü sıkılıp bırakabilirsiniz.

Eğer sıkılıp bırakmayı düşerseniz bu yola neden ve nasıl başladığınızı hatırlayın ve ondan sonra karar verin.