Fitness Alanında Yeni Trend: TRX SUSPENSION TRAINING SYSTEM

Son zamanlarda Amerika’nın en popüler spor tekniklerinden biri konumunda olan, birçok ünlü Hollywood yıldızının forma girmesini sağlayan yeni bir Trend. Bildiğimiz rutin egzersiz programlarından farklı, kendi vücut ağırlığınızla ve kullanacağınız bir “halat”la (aslında TRX bandları) yerçekimine karşı çalışma metoduna dayanan bir egzersiz programından bahsediyorum: TRX Suspension Training System. 

Kondisyon için TRX

TRX suspension training system, Amerikan donanmasında askerlerin halatları arabaların arkasına bağlayarak egzersiz için kullanması ile ortaya çıkan ve daha sonra geliştirilen bir egzersiz programı. Tüm dünyada çok popüler bir konumda olan TRX, bulunduğu spor salonlarında fitness programlarının en önde geleni. En üst performans seviyesine ulaşmak için harika olmasının yanı sıra, formunu korumak isteyen her birey için de uygun bir spor. Fonksiyonel gücün, dayanıklılığın ve esnekliğin artmasını sağlıyor. Temel gövde kaslarının çalışması ile gövde dengesini geliştiriyor. Ayrıca sıklık ve yoğunluğunu kendinize göre ayarlayabileceğiniz egzersiz çeşitleri sunuyor. Özellikle büyük gövde kaslarına hitap ettiği için enerji harcanmasını artırıyor, postür (duruş) düzenleniyor ve dengeniz gelişiyor bu nedenle yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi var. Öte yandan temel egzersizlere ek olarak, asla eskimeyen sonsuz bir egzersiz yelpazesi sunuyor TRX.

Bu kadar etkili olmasının sebebi ne ?

Fitness’ a gidenler bilir (buna bende dahil). Fitness sırasında kasların genellikle izole çalışmasını kapsayan ağırlığa karşı dirençle yapılan egzersizleri kapsıyor. bu egzersizler oturarak egzersiz aletleri ya da istasyonlarda sürdürülüyor. TRX’te ise oturmadan çalışıyorsunuz, asılısınız! Bu da vücut stabilitesini artırmak için ve kasların fonksiyonel olarak güçlendirilmesi açısından önemli bir detay. Fitness sırasında direnci gücümüze göre ağırlıklarla artırabiliyorken TRX’te direnç nasıl artırılır diye düşünüyorsunuz. TRX’te en büyük direnç vucüt ağırlıgınızla birlikte YERÇEKİMİNE karşı halat üzerinde dengenizi korumaya çalışmak. bu sırada tüm vücut kasları koordineli bir biçimde çalışıyor. Özellikle gövde stabilitesini sağlayan karın ve sırt kasları çalışmak zorunda mesela. Her egzersizde bu kasları kullanıyorsunuz. Asılı olduğunuz halat doğal olarak size dengesiz bir ortam hazırlıyor. Ve ASLA OTURMUYORSUNUZ. 

Gözden kaçırma  Compound egzersizler nedir? Çok yer çalıştıran hareketler

Neden TRX ?

Herkese uygun, Kalistenik egzersiz, hem kardiyo hem güç anteramı, enduransı (dayanıklılık) gelişiriyor.  Tam eklem hareket açıklığı sağlıyor ve tüm eklemler harekete dahil.

Kısaca TRX SUSPENSION TRAINING SYSTEM dediğimiz spor…

  • Her seviyede fitness yapma olanağı sağlıyor.
  • Hızlı ve etkili olarak tüm vücudunuzu çalıştırıyor.
  • Kasların dayanıklılığını (enduransı) artırıyor.
  • Fonksiyonel güçlendirme ile birlikte dengeyi geliştiriyor.
  • Esneklik ve kasların uzayarak kasılması konusunda çok etkili.
  • KOR (karın) bölgesi için hızlı ve etkili bir spor.
  • Performans artırmak için çok etkili.

Sporun bir ucuna asılabileceğiniz, mutlu, sağlıklı, dinç bir ömür diliyorum!