Kilo vermek denilince akla gelen ilk yöntemlerden biri hiç şüphesiz bolca su içmek. Bu sağlıklı alışkanlık, aslında çok güzel sonuçlara hizmet etse de çözüm konusunda ne kadarlık bir payı bulunuyor? Su diyeti gibi yöntemler sanıldığı gibi kilo kaybetmeye imkan tanıyor mu?

Vücut ağırlığımızın ne kadarı su?

Vücudumuzdaki suyun yüzdesel ağırlığı düşünüldüğünde oran bir hayli yüksektir. Ortalama bir insanın vücut ağırlığının %60’ı su aracılığıyla oluşmaktadır. Bu ilgi çekici bir orandır.

Ortalama bir insan gün içinde 800 ml ile 2 litre arasında idrara çıkar ve yaklaşık olarak 1.8 ile 4.4 pound ağırlığında bir kayıp yaşar.

Burada küçük bir matematik yapılabilir. Günlük su diyeti yaptığınız takdirde kaybedeceğiniz kiloyu şu şekilde hesaplayabiliriz. Bir yağ ortalama olarak 9 kaloridir. Ortalama olarak 1 kg yağ kaybedebilmek için, 9.000 kaloriden fazla enerji açığı oluşturmanız gerekmektedir.

Su diyeti ile kilo verilir mi?

Birçok insan daha az kalori tüketerek, düşük karbonhidrat diyetleri yaparak ve az bir zümre de düzenli egzersiz yaparak, fazla ağırlıklarından kurtulmak için çaba göstermektedir. Sizler düşük kalori tüketimini pratiğe dönüştürebildiğinizde ve daha düşük karbonhidrat tüketimini hayata geçirebildiğinizde, vücudunuz daha önceden depolanmış glikojen depolarına başvurmaktadır. Glikojen aynı zamanda suyla beraber depolanır ve bu depoların eşleniğinde su depoları da vücudunuzda ağırlık ihtiva eder. Egzersiz sırasında terleyerek su kaybını mümkün kılabilirsiniz. Bu sırada yağ kaybı olacaktır ancak su kaybı ile mukayese edildiğinde yeterli kalmayacaktır.

Soğuk su mu, sıcak su mu daha çok kalori yakar?

Soğuk su tüketimi, normal olmayan bir periyodu da uyarır. Çünkü tükettiğiniz suyun sıcaklığı muhtemelen vücut sıcaklığınızdan daha düşük olacağından, bu dışarıdan tüketilen sıvı materyalin normal sıcaklıklara indirgenmesi için de bir enerji harcaması gerekecektir.

Gözden kaçırma  Yağ yakmak için ne yapmalı?

Soğuk su midemizi 20 dakikada terk ederken, sıcak su yaklaşık olarak 80 dakika içerisinde terk etmektedir. Bu aynı zamanda kalori alımını da doğrudan etkilemektedir.

Aslında burada soğuk su tüketiminin kalori harcamasına sebebiyet verdiğine dair bilgi aktarımı, yanlış düşünce pratiklerine sebebiyet verebilir. Zira hali hazırda kalori tüketimine sebebiyet veren yapısı bir yana, 20 dakikada terk ettiği göz önünde bulundurulduğunda açlık, tokluk pergelinde sıcak suya oranla daha dezavantajlı olabilir.

Su diyeti ne kadar yağ yakar?

Su diyeti aslında doğru dozajda su tüketmek olarak değerlendirilmeli. Bizce. Çünkü su tüketimi aynı zamanda bazal metabolizma hızı başta olmak üzere birçok parametrede verimli bir artışı mümkün kılar. Yapılan araştırmalar düzenli su tüketenlerin %24 ile %30 artış gösteren bir metabolizma hızını gösteriyor. Bu günlük 95 kcal fazladan enerji tüketimi anlamına gelir. Yine aynı mantıkla bir gram yağın 9 kalorilik enerji ihtiyacını karşıladığı göz önünde bulundurulursa, günlük 2 litrelik sıvı tüketimi uzun vadede kazançlı olarak yorumlanabilir. Bu suyun sadece düz bir perspektiften bakışını ifade etme konusunda kazanımlarıdır. Üstüne suyun temel anlamda kişilere sağlıksal planda aktardığı birçok kazanım da bulunmaktadır.