Spor yapan birçok kişinin beslenme konusunda oldukça titiz davrandıklarını biliyoruz. Ancak yeni başlayanların kendilerine uygun diyeti nasıl belirlemesi gerektiğine dair bir fikri yok. Bu konuda destek almak oldukça çok önemli. Çünkü spor yaparken doğru beslenme olgusu vücut gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Spora başlayacak olanların kesinlikle göz ardı etmemeleri gerektiğini vurgulamak gerekiyor. Doğru besin eşittir istenilen sonuç.

Besin Spor İlişkisi

Spor yaparken kaslarda mikro seviyede travmalar yaratıyoruz. Bu onarım için gerekli enerjiyi besinlerden sağlıyoruz. Kasların onarımı için temel ögeler olan karbonhidrat ve protein şart. Onun haricinde doğru vitamin ve mineral tüketimi ile dolaylı yoldan vücut toparlanma sürecini hızlandırmak mümkün. Örneğin niasin vitamini kan dolaşımını arttırıp oksijen sirkülasyonunu hızlandırmak gibi bir etkisi bulunuyor. Ayrıca karbonhidrat gibi temel ögelerin metabolizmasında da rol almaktadır. Bu gibi ufak detaylar sizi bir sonraki güne hazırlanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle beslenme konusunda biz uzmandan yardım almak spor yapmak isteyen herkes için şart. Yanlış beslenme egzersiz yapmanızı olumsuz yönde etki eder unutmayın.

Spor Yaparken Doğru Beslenme

Aldığınız besin kadar hangi süreçte, ne kadar aldığınız da önemli. Kaç öğün beslendiğiniz, hangi öğünde nelere ağırlık vermeniz gerektiği gibi ince detaylar spor hayatınızın çok daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

İlk olarak özen göstermeniz gereken ilk olay en az 3 öğünlük bir diyet programı oluşturun. Ve klasik olacak ama 3 öğünlük ana programa ara öğünler eklemeyi düşünebilirsiniz. Ara öğünler hafif ve destekleme amaçlıdır. Ana öğün gibi davranıp vücuda gereksiz kalori almayın. Ufak şeylerle geçiştirin. Örneğin fıstık ezmesi veya meyve olarak muz, C vitamini içeren turunçgil vs gibi hafif ve destekleyici gıdalar tüketmeye çalışın.

Süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınmayın. Kalsiyum takviyesi için ihtiyacınız olacak. Artan kas kuvvetinin yanı sıra kas kuvvetini taşıyabilmesi adına güçlü kemiklere de ihtiyacımız var.

Gözden kaçırma  Starbucks az kalorili içecekler nelerdir?

Karbonhidrat içeriği bol besinler tüketin. Karbonhidrat temel enerji kaynağınız. Harcadığınızı yerine koymayı unutmayın. Özellikle spor yaptıktan sonraki 2 saat içerisinde karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketmeye çalışın. Toparlanma süreciniz kısalacaktır. Sonraki güne dinç başlamak lazım.

Kasların temelini olışturan proteini kesinlikle unutmayın. Bunun için çoğu kişi tavuk tüketmeye yönelse de kırmızı et ve yumurta tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle kırmızı etle demir ihtiyacınızı da karşılayacağınızı unutmayın.

Daha önceki yazılarımızda da çokça bahsettiğimiz egzersiz esnasında sıvı tüketimine dikkat edin. Egzersiz yaparken çok fazla sıvı kaybediyoruz. Egzersiz süresi boyunca aralıklarla sıvı yüklemesi yapıp kaybettiğimizi telafi ediyoruz.

Diyetim Bana Özel mi Olmalı?

İnternetten arayıp örnek diyet listesi aramak oldukça yaygın bir durum. Ancak yaptığınız egzersiz şekline göre beslenme programı oluşturmalıyız. Yapılan egzersizlerin kilo verme, dayanıklılığı arttırma, kas kütlesini arttırma veya kuvveti arttırmaya yönelik bir egzersiz olup olmadığına bakılarak ona uygun bir diyet listesi hazırlamak gerekiyor. Her egzersizin ihtiyacı olan karbonhidrat protein miktarı birbirinden çok farklı. Kas kütlesini arttırmaya çalışan birinin düşük kalorili ve proteince fakir bir diyet uygulaması durumu açıklamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle yalan yanlış bilgilerle ilerlemekten ziyade profesyonel yardım alıp kendi spor programınıza uygun bir diyet listesi hazırlatın. Temel unsurlar elbette değişmez ancak ufak detaylar gelişim sürecinizi olumlu yönde seyretmesini sağlayacaktır.