şınav çekmek

Şınav çekmek tarihin en eski egzersiz modellerinden biri olabilir. Kalistenik egzersiz olması bir yana, yer ve zaman ayırt etmeden uygulanabilir olması nedeniyle birçok performans ölçüm basamağında önemli bir referanstır. Aynı zamanda kapalı kinetik zincir egzersizi olması nedeniyle de gelişimi doğrudan ve etkili bir şekilde sağlamaya uygundur.

Duyusal kazanım, proprioseptif girdi ve hipertrofi basamaklarında eş zamanlı bir güçlenmeyi de vadetmesi nedeniyle oldukça popüler bir egzersizdir. Hatta bu gelişimin sağlaması da terstten gelerek yapılabilir. Güçlü insanlar, daha önce şınav çekmek ile tanışmadıysa zayıf bir insan ile üç aşağı beş yukarı aynı performansı gösterir. Bu kapalı kinetik zincirin mucizelerinden biridir.

Şınav çekerek kilo verilir mi?

Şınav çekmek çoğu zaman kilo vermek için kullanılan bir enstrüman değildir ancak özellikle amatör bireylerin bu konuda ümitli olması anlaşılabilirdir. Şınav çekmenin yanlış dinamiği olabildiği gibi, sakıncalı bir alt yapısı olmaması nedeniyle bu görüşün büyük yansımaları yoktur.

Şınav çekmenin herhangi bir ekipman gerektirmemesi nedeniyle ihtiyacımız dışında tükettiğimiz çikolatanın, kurabiyenin, ekmeğin yakılması için iyi bir argüman olduğuna dair inanış yaygındır. Burada atlanan noktalara geçmeden önce haksız bir inanış da olmadığını belirtmek gerekir.

Dakikada 20 şınav çekmek başarılı bir orta düzey egzersizdir. Ancak orta düzey fiziksel aktivitedir. 80 kg ağırlığında biri için 5 dakikalık süre (100 şınav çekmek) sonrasında sadece 36 kalori harcarsınız. Tam anlamıyla bir fiyasko!

Önerilen yazı: Egzersizin yoğunluğu nasıl ölçülür?

Ancak şınav çok eforlu gözüküyordu neden bu kadar az kalori harcamamıza neden oldu? Çünkü cevap basit. Siz bu faaliyeti sadece 5 dakika gerçekleştirdiniz ki, bu da iyi seviyede ve 100 şınav çekebilecek potansiyeli barındırmanız durumunda mümkün olabilecek bir hadise.

Şınav çekmek ve kas gelişimi

Şınav çekmenin kilo vermek konusunda başarısız olduğunu kabullenmek gerekiyor. Dakikada harcanan 7.2 kalori, diğer egzersiz parametreleri ile kıyaslandığında başarılı gibi gözükse de, toplamda devam ettirilebilen süre hedef alındığında bu rakamın avantajlı olmadığını hatırlamak ve farklı alanlara yönelmek gerekir. Üstelik böyle yetiler gerektiren sporlar yerine kardiyo yapmak çok daha efektif bir yağ yakımı parametresidir.

Gözden kaçırma  Arka bacak kas yırtılması önlenir mi? (Nordic Egzersizleri)

Çok basit bir örnekle şınav çekmek yerine 6.5 ile 8 bin adım yürüseniz, sürdürülebilitesi ve her düzeye uygunluğunun yanı sıra toplam süreçte 197 kalori harcamasıyla da daha tatminkardır.

Ancak şınav çekmenin kas gelişimi konusunda cüretkar sonuçları olduğunu söylemek mümkün. Çünkü her kalistenik egzersiz mantığı gibi, şınav çekme felsefesi de zincirleme bir gelişimi uyandırır. Her hafta şınav çekerken daha fazla şınavı, daha kısa sürede yapabildiğinizi gözlemleyebileceksiniz. Bu müthiş bir his olmalı!

Şınav çekerek yaktığımız kalori hangi besine eşit?

Diyelim ki, şınav çekmek yapabildiğimiz ve belki de yaparken en çok keyif aldığımız egzersiz metotlarından biri. Öyleyse bu 5 dakikalık iyi sayılabilecek performans sonrasında tükettiğimiz 36 kalorinin besinsel değerinin ne olduğunu da bilmeye hakkımız var.

36 kalori aşağıdaki besinlere eşittir.

  • 2 yumurta beyazı
  • 10 kuru üzüm
  • 1/3 elma
  • Peynirli küçük boy bir pizzanın 5’te 1’i
  • 1,5 dilim bitterli çikolata

Fark ettik ki, şınav çekmek bunlardan sadece ve sadece 1 tanesini tüketmekle eşdeğer. Yine hatırlatmak isteriz ki, 5 dakika boyunca dakikada 20 şınav çekecek düzeyde bir kabiliyete ve fiziki yeteneğe sahip olmak bırakın yaş hususunu, genç bireyler için bile oldukça zorlayıcıdır. Dolayısıyla dakikada 7.2 kalori yaksa da, sürdürülebilitesi kısa olan bu egzersizin kilo vermek için kullanılabilmesi pek mümkün gözükmüyor.