sabah yürüyüşü

Filmlerde sabah, dertsiz ve stressiz bir şekilde sabah yürüyüşü için hazırlanan ve yola koyulanları sıkça görürüz. Çoğu zaman kahvaltı yapmadan yürümeleri ve yürüyüş sonrasında yüzlerine yansıyan tebessüm. Popüler kültürün belki de en sağlıklı tavsiyelerinden biri olarak değerlendirmek yerinde olacaktır. Çünkü araştırmalar sabah yürüyüşü hakkında bir hayli olumlu konuşmaktadır.

Yürümek ruh halinizi iyileştirir

Yapılan araştırmalar fiziksel olarak aktif olmak ve özellikle yürümek ile ruh haliniz arasında ciddi bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Her şeyden önce yürümek, insanın yaradılışı için gerekli olan bir lokomotor aktivitedir ve süreç kontrolü konusunda anlamlı kazanımlar sağlar. Hatta vücudunuz sizi bu fiziki aktivite sırasında ödüllendirmek için serotonin olarak bilinen mutluluk hormonu salgılar.

Çoğu büyük insanın şu anda dünyada belli sektörlere yön veren fikirleri yürürken ortaya çıkmıştır dersek yanılmış olmayız. Çünkü yürüyüşün böylesine mental oryantasyonu kudretli kılan bir algoritması var.

Araştırmalar ile yürüyüş sayesinde aşağıdaki parametrelerin tamamına katkı sağladığı gösterilmiştir;

 • Özgüven artışı
 • Zihinsel oryantasyon
 • Anksiyete riskinin azalması
 • Stresin azalması
 • Yorgunluk belirtilerinin azalması
 • Depresyon riskinin azalması

Haftada ne kadar yürümelisiniz?

Haftada ne kadar yürümeniz gerektiğinizi defalarca belirttik. Hatta günde kaç adım atmalı yazımızda bu konuyu detaylı bir şekilde bilimsel kanıtlarıyla irdeledik. Bütün sağlık kuruluşları size haftada 150 ile 300 dakikanızı orta şiddette fiziksel aktiviteye ayırmanızı tavsiye ediyor.

Eğer hafta içi işinize gitmeden 30 dakika yürürseniz, 5 gün içinde bu gereksinim duyulan süreyi tamamlamanız gayet kolay. Üstelik kazanımlarınız da yanınıza kar kalacaktır.

Sabah yürüyüşü kalp problemlerini azaltır

2009 yılında yapılan sistemik bir araştırmaya çok sayıda insan dahil edildi. Araştırmada test edilen olgu günlük 30 dakikalık yürümenin sistemik bulgulara tesiriydi. Bu çalışmanın en radikal sonucu her gün ihmal etmeden 30 dakika yürüyen bireylerin kalp problemleri ile karşılaşmalarının yüzde 19 azaldığıydı. Aynı zamanda bu tempolu yürüyüşlerin diyabet hastalarının kan şeker seviyesinde düşüşü mümkün kılmalarına olanak sağladığı da tespit edildi.

Daha iyi uyumak için sabah yürüyüşleri ideal bir seçenek

Yürümenin uykusuzluk için harika bir çözüm metodu olduğu dile getirilen bir gerçek. Uyku problemleri olan kişilerin ne yazık ki birçoğu fiziksel olarak inaktiftir ve zamanının büyük çoğunluğunu masa başında veya televizyon karşısında geçirmektedir. Bu konuda 55 ile 65 yaşları arasında insomnia problemi olan, uyku kalitesinde düşüş olduğunu beyan eden bir grup hedef alınarak bir çalışma yaptı. Söylemlerinde uyku problemlerinin yaşamsal kalitelerinde önemli düşüşe sebebiyet verdiğini dile getiren katılımcılara sabah yürüyüşü yapmaları tavsiye edildi ve bu direktif doğrultusunda takip edildi. Sabahın erken saatlerinde yürüyüş yapan bu grup, önceye oranla çok daha iyi uyuduklarını ve sabah daha dinç bir şekilde kalktıklarını ifade ettiler. Bahsi geçen bu çalışma Morita ve arkadaşları tarafından 2017 yılında yayınlandı. (Yayın)

Gözden kaçırma  Bacak boyunu uzatma egzersizleri

Sabah yürüyüşü dinçleşmenizi sağlar

Çok ilginçtir ama sabah yürüyüşü, diğer zaman dilimlerinde yaptığınız yürüyüşe oranla farklı bir sonuç getiriyor. Vücudunuzun günün zaman dilimlerini nasıl idrak ettiğini anlamlandıramıyorsanız sirkadyen ritm ve güneş ile etkileşime giren (melatonin) gibi yapılardan haberiniz yok demektir. Richard M. Ryan ve arkadaşları tarafından 2010 yılında Journal of Enviromental Physcology dergisinde yayınlanan araştırmalarında sabahın erken saatlerinde yaptığınız 20 dakikalık doğa yürüyüşlerinin daha dinç bir gün geçirmeye vesile olduğunu gösteriyor. Yine aynı araştırmaya katılan 18 kadın katılımcının, bunun bir bardak kahveden daha enerji verici bir yöntem olduğunu söylemesi de dikkat çekicidir.

Yürüyüş kas kuvvetlenmesine olanak sağlar

Yaş ilerledikçe zaman bizim yalnızca ömrümüzden çalmıyor. Aynı zamanda 30 yaşından sonra her 10 yılda bir yüzde 8’lik kas kitlesinde kayıp yaşamaktayız. Bu konuyu detaylıca anlattığımız Menopoz yazımızda olayın mekaniklerini irdelemiştik. Oysa ki, bu kısır döngüyü kırabilmenin en temel yolu egzersiz yapmak. Yürümek her ne kadar bir kuvvet antrenmanı gibi görülmese de, gücünüzü statik tutabilmek hatta üst çıtalara taşıyabilmek için başarılı bir metot. Zira yere her ayak temasınız beraberinde kuvvetli ve kontrollü bir şok absorbsiyonunu da beraberinde getirir. Tıp camiasında Wolf Kanunu olarak bilinen prensip eşleniğinde bu kesikli ve tekrarlı yüklenme kaslarınız için şu sinyali gönderir. “Yıllar ömrümden çalsa da ben buradayım. 45, 55, 65 yaşında olsam da karşında gencecik bir delikanlı / hanımefendi duruyor! Derhal kendine gel lütfen!”

Sabah yürüyüşü ve avantajları

 1. Sabah yürümek zordur ama ikna edebilmek için önerilerimizi sıralıyoruz

  Sabah yürümenin faydalarını anlatmaya gayret ettik ancak yeterli olmadıysa yazıyı bir daha gözden geçiriniz.

 2. Alarmınızı normalde kalkmanız gereken saatten 30 ile 45 dakika öncesine kurun

  Alarm kurmak ve alarmla uyanmak hayatınızda en sevmediğiniz eylem olabilir ancak söz bu sefer alarm kurduğunuz için pişman olmayacaksınız.

 3. Sabah yürümek için hiçbir engeliniz yok, parklar ve doğa sizi bekliyor

  Mental olarak rahatlayacağınız ve zihinsel olarak koordinasyon yeteneğinizi geliştireceğiniz doğa bu konuda insanoğlundan daha cömertkar

 4. Yürüyüşünüzü orta tempolu 20 ile 30 dakika sürdürebilecek şekilde programlayın

  Unutmayın koşu güzel bir seçenek olabilir ama sabahın ilk saatlerinde aksi olmayan kim var ki? Sen sürece alışana kadar 20 ile 30 dakika hafif tempolu bir yürüyüş yapsan bizim için yeterli.

 5. Ve işinize, okulunuza veya üniversitenize daha mutlu şekilde gidin!