pump ne demek

Spor salonlarında şampiyonların her daim bir seti daha vardır ve muhtemelen çok tekrarlı, hafif dirençli bir varyasyona aittir. Çünkü spor salonlarında pump ne demek diye sorulduğunda yanıt muhtemelen kas geliştirme bileşeniyle örtüşmektedir. Ancak bu işin bilimsel alt yapısının aynı ifadeyi cesurca dile getirdiğini söylemek mümkün değil.

Sizi güçlü hissettiren ve gün içindeki antrenman programınızın dinamik şekilde, belki de hakkını vererek yaptığınızı düşündüren bu hadise kas geliştirmek için gerekli mi? Pump etkisi ile kas geliştirme alışkanlığı ve inanışı son zamanlarda yaygınlığını giderek artırsa da, bilim dünyası bu konuda neler söylüyor?

Pump nedir?

Pump, aslında bir fizyolojik yanıtın anahtarı. Kaslarımızda kanın tek yönlü hareketini gerçekleştiren kapaklar bulunur. Bunlar tamamen kasların kasılması ile agreve olup, kanın hareket yönünü tayin ederler.

Burada argümanın değişimi, sizin dinlenme aralığı vermeden çok tekrarlı bir formda kas kasılmasını etkin hale getirmenizden ibarettir. Siz çok tekrar yaptıkça, kan adeta bu bölgeye hücum eder ve bir havuz oluşturur. Bu da hali hazırda pump adı verdiğimiz hadisenin mümkün olmasını sağlar.

Kuvvet antrenmanından sonra belirgin bir şekilde lokal bir şişlik, dokuda gerginlik ve bölgenin hareketsizleşmesine vesile olacak kadar yoğun kan dolaşımı genel olarak pump ne demek denildiğinde fiziki tasvir olarak değerlendirilebilir.

Bu yoğun kan dolaşımı, beraberinde koruyucu bir takım reaksiyonlar başlatır. Zaten pumpın kas geliştirmeye etkisi de bu minvalde değerlendirilir. Bu anormal yoğunluktaki dolaşım artışı mutlak bir kas geliştirme yanıtı oluşturacaktır. En azından sporcuların gözünde durum böyle.

Pump kası büyütür mü?

Kas büyümesi (hipertrofi) şans eseri elde edilebilecek bir başarı yelpazesinin ötesinde. Her antrenmanın sonuna düşük ağırlıkla, bol tekrarlı bir bileşen dahil etmek ilk etapta tutarlı ve kabul edilebilir görülüyor.

Yapılan bir araştırmada pump etkisi ile kas geliştirme yaklaşımlarının elini güçlendirecek bir veri sunuyor. Aslında bölgede EIMD denilen hadise, zaten daha önceki setlerde yakalanmış ve kas geliştirme için temel kuram olarak bilinen Muscle Tension ve Muscle Damage sağlanmıştır.

Bkz: Egzersize bağlı kaslarda yırtık

Bu araştırmada çok sayıda vücut geliştirme sporcusunun bir rutin haline getirdiği pump konusunda olumlu söylemler var. Bunun için aslında kas geliştirmenin üçüncü temel öğesi olan Metabolic Stress argümanının yaratılmasının etkinliği gözardı edilemez. Bu bölgede yarattığınız olağandışı stres kas geliştirmenin bir basamağı olarak değerlendirildiğinde pump için iyi şeyler söyleyebilmek mümkün.

Gözden kaçırma  Hızlı ve yavaş kasılan kas tipleri (Tip 1, Tip 2 kaslar)

Araştırma için aktif katılım gösteren denekler üzerinde deneyimlenen antrenman programının yüksek tekrar, düşük ağırlık ve kısa dinlenme sürelerine vakıf olmaları metabolik stres yaratabilmek adına özenle kurgulanmış gibi gözüküyor.

Pump için yüksek tekrar sayıları gerekli mi?

Pump yaratmak için düşük ağırlıklar, yüksek tekrarlar ve kısa dinlenme süreleri bolca başvurulan genel bir yöntem. Ancak işin esasında bu dinamikleri bozan bir çalışma daha var.

Terminolojide Power-Lifter olarak bilinen düşük tekrar kombinasyonları ve yüksek ağırlık yüklemeleri ile çalışan niş çalışma grubunda uygulama yöntemi ve pump yaratma mekaniği oldukça farklıydı.

2015 yılında Amerika’da gerçekleşen bu çalışmada 4 set ve 10-12 tekrarı içeren ve dinlenme süreleri 1 dakika olarak programlanmış bir antrenman programı benimsendi. Diğer bir gruba ise 3 ile 5 tekrarı ve aralarda 3 dakikalık dinlenme sürelerini kapsayan bir program öngörüldü ve uygulandı.

Normalde ilk grup, pump mantığı itibariyle daha uygun bir görünüm çizen bir antrenman programı idame etse de, ikinci grupla ilk grup arasında 8 haftalık program sonucunda bir fark görülmedi. Bu açıdan baktığımızda yüksek ağırlık kaldıranlar da aynı oranlarda kas gelişimi sağladı.

Dolayısıyla pump ile kas geliştirme mantığının geçerliliği bir kez daha sorgulanır oldu.

Pump kas geliştirmek için gerekli mi?

Sonuçta çalışmalar pump’ın elzem nitelikte bir uygulama olmadığını ve yarattığı geliştirici etkinin farklı varyasyonlara karşı dominant bir üstünlüğü olmadığını gösteriyor.

İşin aslında burada kas geliştirmenin temel dinamiklerine müdahale etmeniz ile ilgili bir hadise var. Pump etkisi ile kas geliştirme bir mental oryantasyonu kuvvetlendirme üzerine eğilimden öteye bir hadise değil gibi gözüküyor.

Dolayısıyla antrenman sonrasında kas şişkinliği, kas geliştirme için kritik bir hadise değil. Burada membran gerginliği ve optimalin üzerindeki kan akışı, kas geliştirmek için kuvvetli bir argüman değil. Ancak bölgesel stres yüklemesi ve metabolik açıdan da desteklenmesi pump kuramını geçerli kılabilir.

Pump ne demek diye sorulduğunda beliren kas geliştirmenin altın kuralı olduğuna dair inanış ne yazık ki bilimsel tabanda vücut bulabilmiş değil. Bu açıdan baktığımızda işlerin biraz üzücü olduğunu görebilsek de, mental olarak kişiyi güçlü veya antrenmanını hakkıyla tamamlamış izlenimi vermesi nedeniyle tekrarlı şekilde idame edilmesinde asli bir kusur yok gibi görünüyor.