pilates ile kilo vermek

Pilates muhtemelen son on yılın en popüler egzersiz metotlarından biri. Her geçen gün ün kazanarak gittiği öngörülürse, bazı bilimsel normların da bu bağlamda değerlendirilmesi elzemdir. Pilates ile kilo vermek her ne kadar profesyoneller tarafından çok dile getirilmese de, halk bu konuda oldukça iyimser bir bakış açısına sahip. Peki tam olarak bu noktada bilim ne diyor ve nasıl bir yol haritası oluşturuyor?

Kilo vermek için pilates yapmak ne kadar uygun?

Bunun için ilk etapta nasıl bir düzende egzersiz inşa edeceğinize doğru şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Ancak burada pek dile getirilmeyen ve belki de popülerlik rüzgarının tersine koşmak gayretine girişmek istemeyen bir zümrenin telaffuz etmekten çekindiği bir gerçek var.

Kilo vermek için niş bir sportif branştan söz etmek yersizdir. Yani bir sportif faaliyet veya egzersiz disiplinin diğerlerine oranla daha büyük mucizeler sunduğu konusundaki normlar oldukça geçersizdir. Pilates ile kilo vermek hepsinden iyi ve efektiftir demek bilimsel normlar ile pek de örtüşmüyor.

Bkz: Kilo vermek için yakılan kaloriyi artıracak egzersizler

Yukarıdaki yazıda aslında MET değerlerini paylaşmış ve egzersizde yakılan kalori hesaplamada nasıl bir yol haritası inşa edebileceğini konuşmuştuk. Ancak net rakamlar ile telaffuz etmenin gerekliliğini bir kez daha hissettik.

Pilateste yakılan kalori kilo vermek için yeterli mi?

Pilates ile kilo vermek çok optimistik olmasa da, iyi bir seçenek gibi duruyor. Özellikle pilates egzersiz konseptinin sunduğu alternatif kazanımlar, sonuca ulaşmak konusunda başarılı bir yolun kapılarını sizin için aralıyor gibi görülebilir.

Ancak tüm bu iyimser yorumlara karşılık pilates ile kilo vermek, pratikte çok da kuvvetli bir argüman değil. Çevrenizde sıkça “3 aydır pilatese gidiyorum ancak kilo veremedim” gibi bir söylem ile sıkça karşılaşırsınız. Burada atlanan nokta, pilatesin yağ yakımına etkisi konusunda kuvvetli bir söyleminin zaten olmadığıdır.

Bu konuda küçük örneklem grubunda efektif sekiz haftalık gözlem sonuçlarının paylaşıldığı bir çalışmada 30 ile 50 yaş aralığında 37 yüksek kilolu katılımcı etkin rol üstlendi. (Kaynak)

Gözden kaçırma  Arka bacak kas yırtılması önlenir mi? (Nordic Egzersizleri)

Mevzu bahis çalışmada kilo kaybı, beden kitle indeksinde azalma, bel ve kalça çevresinde azalma not edildi.

Ancak bu da bizim pilates konusundaki söylemlerimizin netleşmesi konusunda bir kesinlik hükmü taşımadı. Çünkü hali hazırda 2015 yılında yapılan bir başka çalışmada ise 12 haftanın sonunda herhangi bir farklılık gözlemlenmedi.

O halde sanırız, hesaplama yapmanın ve pilates ile yakılan kalori hesaplama aşamasının devreye girmesinin ve en azından pilateste yakılan kalori miktarının ortaya konulmasının vakti geldi.

Pilates yaparken kaç kalori yakıyoruz?

Pilates ile yakılan kalori hesaplamaları için MET değerlerine tekrar geri dönmemiz gerekir. Pilates 3 MET tutarında bir değere sahip. Daha öncesinde “Hangi egzersiz kaç kalori yakar?” adlı yazımızda bu tarz bir denklemin nasıl kurulduğunu sizlere aktarmıştık.

Bkz: Hangi egzersiz kaç kalori yakar?

Bu yazımızda yaktığınız kalori değerini hesaplayabilmek için basit bir formülü sizler ile paylaşmıştık.

Ağırlığınız (kg) x MET değeri x .0175 x Süre

Basit bir hesapla 60 kilogram ağırlığında birinin 50 dakika başlangıç seviye pilates yaptığını öngörelim. Bu hesapla 50 dakika sonrasında 157,5 kalori yakmanız muhtemel gözüküyor.

Bizim bu hesaplamalarımızı bir kenara bırakarak, American Council of Exercise’ın 2006 yılında paylaştığı Pilates sunumunu incelersek, başlangıç seviyesinde bir pilates antrenmanının 175 kalori, ileri seviye bir pilates antrenmanının 254 kalori enerji harcamasına vesile olduğunu gösteriyor. (Kaynak)

O halde pilates ile kilo vermek oldukça zor gözüküyor

Evet. Bir pound yani 450 gram verebilmek için 3.500 kalori enerji açığı oluşturmak zorundasınız. Bunu ölçeklendirdiğimiz takdirde, günlük maksimum 500 kalori azaltmayı uygunlaştırdığımız öngörülürse, ki bunu bilimsel yayınlar ile referanslıyoruz, 2 haftada 1 kilogram vermek olası gözüküyor.

Bu matematiği, hiçbir besin düzenini değiştirmeyip, kalori açığını sadece pilatese indirgediğimiz cetvelde düşünürsek, ortalama 200 kalori yakımına sebebiyet veren 50 dakikalık pilates antrenmanı ile bu döngünün tamamlanmasının oldukça güç olduğu görülür.