Overtraining (sürantrenman) nedir?

Overtraining (Sürantrenman) nedir sorusu daha çok sporcuların cevabını aradığı bir argüman. Karşılaşıldığında ciddi sorunlara sebebiyet verebildiği için bu süreci nasıl geçireceğinin bilincinde olmak çok önemli. Elbette sadece sporcular değil spor ile amatörce olsun veya sağlık için olsun uğraşan bireylerin karşılaşması muhtemel bir durum. Yanlış beslenme ve yanlış egzersiz gibi durumlar ile temeli atılan bu durum sıkıntılı bir dönemin başlangıcı oluyor. Fiziksel ve psikolojik bir çöküşe sebebiyet veren overtraining (sürantrenman) tedavi edilebilir mi? Meydana gelmesi durumunda neler yapılmalı? Kısaca hepsine değinelim.

Overtraining (Sürantrenman) Nedir?

Overtraining (sürantrenman) argümanını tek bir tanım içerisine sıkıştırmak zor. Birden fazla etki mekanizması olduğu için sadece egzersiz yoğunluğu ile nitelendirmek yanlış olacaktır.

  • Yapılan egzersize nazaran az protein tüketmek ve çok daha az kalori almak.
  • Egzersiz yapılan günler arasında vücuda gerekli dinlenme süresini tanımamak. (Vücudun yenilenme sürecini kısıtlamak.)
  • Yıkımın (katabolizmanın) yapımdan (anabolizmadan) fazla olması.
  • Gereğinden fazla egzersiz yapılması ve aşırı yüklenme.

Bu etkenler dahilinde fiziksel ve psikolojik olarak kişinin tükenmişlik hissetmesi durumuyla karşı karşıya kalmasıdır. Hem fiziksel hem psikolojik bir çöküş meydana geldiği için toparlanmak için dışarıdan bir gözlem şart.

Overtraining belirtileri nelerdir?

Overtraining (sürantrenman) nedir sorusunu cevapladıktan sonra akla ilk gelen soru tabii ki belirtileri nelerdir olacaktır. Sürtantrene olmuş bir bireyin fiziksel ve psikolojik olarak etkilendiğini belirttik. Bu nedenle etkilerde bu iki olgu çevresinde yoğunlaşıyor.

Sürantrane (Overtraining) olmuş bir birey öncelikle ısrarcı ve sık kas ağrılarıyla karşılaşabilir. Bununla beraber sürekli yorgun olma hali içerisinde bulunurlar. Bu nedenler eşliğinde egzersiz yapma isteğinde önemli ölçüde azalma meydana gelebilir. Egzersiz yaparken normalin altında bir performans sergileyeceği için negatif düşünceler ile baş başa kalabilir.

Gözden kaçırma  Boy kilo endeksi önemli midir?

Overtraining psikolojik olarak da bireyi etkiliyor demiştik. Motivasyon kaybı ve depresif bir durum ile karşılaşmak mümkün. Bu nedenle bu süre zarfı boyunca uzun soluklu kararlar almamak çok önemli.

Overtraining Süresince Neler Yapılmalı?

Beynin lateral prefrontal bölgesinde fiziksel ve bilişsel aktiviteleri beraber yer alıyor. Çalışmalar yorgunluk ile bu bölgenin etkilendiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle overtraining süresi uzun soluklu kararlar almak için en kötü dönem diyebiliriz. Sürantrane olmuş bir bireyin ayrıca psikolojik destek görmesi de gerekiyor.

Kişi kendine vakit ayırmalı ve toparlanma sürecine girmeli ve bunu gerçekleştirirken uzman desteği almalı.

Egzersiz yapacak duruma döndüğünde yavaş yavaş ilerlemeli ve bir eğitmen ile beraber yolunu çizmelidir.

Dinlenmeyi kesinlikle ihmal etmeyin! Overtraining süresince yapmanız gereken önemli şeylerden biri de kesinlikle uyku düzenini oturtmak olmalıdır. Çünkü zaten yorgun olan vücudunuzu dinlenmeden mahrum bırakmak onu daha da yoracak ve direncinizi kıracaktır.

Gerekiyorsa (gün içerisinde alamıyorsanız) vitamin, mineral veya ek gıda takviyesi yapabilirsiniz.

Kendiniz için uygun bir diyet listesi oluşturun.

Overtaining’in beyin üzerindeki etkisi nedir?

Egzersiz yapmanın bilişsel olarak gelişimi sağladığını biliyoruz. Ancak fazlasıyla tam tersi neden mümkün olmasın. Overtraining gibi durumlara sürükleyecek gereğinden çok fazla yapılan yüklenmeler beyinde micro travmalara sebebiyet verebilmekte. Bu durum psikolojik etkilenmeleri açıklığa kavuşturuyor. Bu nedenle her şeyin fazlası zarar diyoruz ve makul seviyelerde amaca yönelik çalışmanın önemi tekrar vurgulamak istiyoruz.

Overtraining önlenmesi veya öngörülmesi imkansız bir durum değil. Hatta önüne geçmek ve atlatmak