spinning nedir

Ritmi bisikletle birleştirin

Bu sıcak yaz aylarında aslında hepimizin isteği fit bir görünüm ve kondüsyon bunu elde etmek için en iyi tercih spining aslında. Öncelikle spining nasıl ortaya çıktı 1989’da o ve John Baudhuin, Santa Monika, Kaliforniya’da ilk spinning merkezini açmışlar ve daha sonra spinning eğitmenleri yetiştirmek için bir program tasarlamışlar. Günümüze kadar popülerliğini artırarak gelmiştir. O halde esas sorumuza dönelim. Neden spinning?

Bkz: HIIT antrenmanı nasıl yapılır?

Neden spinning?

Spinning, kelime anlamı olarak aslında çevirme demek burada kasdedilen özel tasarlanmış sabit bisikletlerle pedal çevirmek ve buna birde eğlenceli müzikler eklediğinizi düşünün, karşınıza harika bir motivasyon ve yağ yakımını artıran aerobik egzersiz çıkıyor. Üzerindeki tutamaçlarla çeşitli egzersizlerin de yapılmasına imkan veriyor. İster hızlı, ister yavaş spining egitmeniniz size komutlar vererek enerjinizi yükseltiyor!. Bir seans ortalama 45 dakika ile 60 dakika arası sürüyor.

Spinning faydaları

Spining geniş kas grublarını çalıştıran dirençli ilerleyebileceğiniz aerobik bir grup egzersizi aslında bu da demek oluyor ki hem yağ oranımız düşüyor, hem de kaslarımız çalışıyor bir de buna ek olarak kondisyonumuz gelişiyor, dayanıklılığımız artıyor. Bir egzersizden daha ne bekler ki insan tüm sistemimiz aktif ve motivasyonumuz asla düşmüyor.  Özellikle erkeklerde göbek bölgesi kadınlarda basen bölgesi yağlardan arınmak için biçilmiş kaftan. Aerobik egzersiz olduğu için gün içindeki yorgunluğunuzu da azaltıp oksijeni daha çok kullanıyorsunuz bu da mental açıdan sizi daha keyifli hissettiriyor. Neden spinning  sorusunun en net cevabını birazdan görebileceksiniz.

Spinning kaç kalori yakar?

Spinning’in eforlu mentalitesi aynı zamanda yüksek dozlarda kalori yakmanızı da mümkün kılar. Bu açıdan bakıldığında spinning birçok egzersizden avantajlı ve çözüm odaklıdır.

45 dakikada yaklaşık 450 kalori kadar ciddi miktarda kalori yakıyor. Ayrıca, kalbinizin hızlı kan pompalamasını sağlayacak harika bir aerobik egzersiz.

Gözden kaçırma  Yürümenin Faydaları: Yürümek İçin 20 Sebep

Antreman ..

Antreman interval şeklinde ilerliyor yani düşük seviyen giderek yükselip seans içinde tekrardan değişen seviyeler çalıştırılıyor. Bunu pedal direnci ve hızını eğitmen değiştirerek sağlıyor. Bu durumda sürekli değişen solunum ve kalp nabzını beraberinde yüksek kalori harcanımını getiriyor.

Spinning zararları

Geçmişimde spining egzersizlerine katılan bir fizyoterapist olarak söylüyorum bunu tabiki de var ama dikkat etmemiz gereken noktaları bilirsek üstesinden gelebiliriz. Motivasyonu iyi kalori harcanımı iyi dedik demesine ama, her gün yapmak pek de iyi bir fikir değil. Bu sporun takipçileri genellikle fazla kullanmaya bağlı diz, kalça ve sırtın alt bölgesinde görülen yaralanmalara dikkat etmeli. Bu nedenle genelde spining egzersizleri haftada 2 veya maksimum 3 gün olacak şekilde programlanmalıdır. Bu egzersizle daha çok bacak ve kalça kaslarımıza yönelik çalışdığımızdan diğer kas grublarına göre kassal dengesizlik olabilir. Bu nedenle spining seansları dışında kalan günlerde diğer kas grublarına yönelikde çalışmanızı öneririm. Eğer seansa başlamak istiyorsanız ve var olan bir eklem ağrınız varsa özellikle diz ve kalçada seansa başlamadan önce fizyoterapistinize danişmanızı öneririm.

Spinning seansı öncesinde hazırlık

  • İyi hava alan, sert tabanlı bir ayakkabı. Yumuşak tabanlı olan koşu ve aerobik ayakkabıları, seans sonrasında ayaklarınızı rahatsız hissettirecektir.
  • Bisiklet üzerindeki tutamaçları tutmak için, eldiven aksi takdirde ter elinizin kaymasına neden olabilir.
  • Tabiki havlu!
  • Bir şişe su belkide büyük bir şişe, cünkü terleyeceksiniz ve su kaybını önermiyoruz hemen takviye şart.

Sonuç olarak

Anlatırken spinningi ne kadar özlediğimi farkettim en kısa zamanda tekrardan başlamayı düşünüyorum. Seans sırasında maksimum yağ yakımı ile kondisyonunuzu geliştiriyorsunuz. Bu sayede metabolizmanızı hızlandırıyor ve motivasyonunuzu asla kaybetmiyorsunuz. Ritmi bisiklet ile buluşturun stresten uzak durun.