Birçok kişinin severek tükettiği ve özellikle tatlılar ile çok güzel bir sinerji yakalayan muz; spor yapan kişiler tarafından da tercih ediliyor. Şeker ve potasyum gramajı olarak yüksek olan muz kaç kalori bakalım.

Sporcuların özellikle potasyum kaynağı olarak tercih ettiği bu meyve spor sonra kas ağrılarını hafifletmekte oldukça etkili. Her doğal meyvede olduğu gibi vitamin, mineral ve lif kaynağınca zengin. Şeker oranınında diğer meyvelere nazaran çok az daha fazla olması tatlı krizlerini bastırmaya da yardımcı oluyor.

Orta boy (170g) bir muz için besin değerleri:

Karbonhidrat 38,83 gram
Yağ 1,85 gram
Protein 0,56 gram

Ayrıca muz; 4,4 gram lif ve 608 miligram potasyum içeriyor. Potasyum değeri fazla olduğu için sporcular, özellikle yeni başlayanlar ara öğünlerde bolca tüketiyor. Yaklaşık yüzde doksandan fazla kısmı da şekerden oluştuğu için glikojen depolarını doldurmak adına iyi bir enerji kaynağı haline geliyor. 170 gram bir muz bu değerler ile 150 kalori barındırıyor.

Muz kaç kalori?

170 gramlık orta boy bir muz 150 kaloriye denk geliyor ve bu kaloriyi harcamak için yaklaşık 16 dakikalık bir lunge egzersizi veya 15 dakika boyunca orta hızda bisiklet sürmeniz gerekiyor.

Muz ve Vitamin

Bolca potasyum barındırdığını aynı zamanda karbonhidrat, protein ve eser miktarda yağ barındırdığını belirttik. Bunların yanı sıra bünyesinde A ve C vitaminlerini de barındırdığı için bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Spordan önce mi? Sonra mı?

Aslında spordan önce veya sonra almanız çok büyük farklar yaratmıyor. Ancak spordan sonra glikojen depolarını doldurmak adına atıştırmalık olarak tüketmek oldukça ideal. Ayrıca kas ağrısını da azaltmaya yönelik bir etkisi olduğu için spordan sonra tüketmek mantıklı sayılabilir. Spordan önce yeterince kalori almadığınızı düşünüyorsanız en az yarım saat öncesinde tüketip karbonhidrat takviyesi olarak da alabilirsiniz.

Gözden kaçırma  Yeşil elma kaç kalori?