Lunge kaç kalori yakar

Lunge egzersizi spor yapan kişilerce bilinen etkili kalça ve üst bacak egzersizidir. Ayrıca core (çekirdek) kasları da aktive ettiği için kalori harcamak için oldukça ideal bir egzersiz. Lunge kaç kalori yakar sorusunu cevaplamadan önce genel olarak egzersizden bahsedelim. Pek çok kişi squat ile lunge arasındaki farkı gözetmez. Temelde iki egzersizde aynı kaslar üzerine odaklansa da lunge daha yüksek yoğunluklu bir egzersizdir. Bu nedenle birim zamanda lunge ile daha fazla kalori yakarsınız.

Lunge Hakkında Bilmemiz Gerekenler Neler?

Squat gibi lunge da kalistenik bir egzersizdir. Yani herhangi dış bir ekipmana ihtiyaç duymadan vücut ağırlığınızla da rahatça çalışabilirsiniz. Bu tür fonksiyonel egzersizler esneklik, denge, stabilizasyon ve kas kuvveti arttırma konusunda oldukça etkilidirler. Yüksek yoğunluklu olmasının temelinde çok fonksiyonlu olması yatıyor. Bu nedenle bu egzesizi programınıza yeni ekleyecekseniz sonraki günlere hazırlıklı başlayın biraz yorucu bir süreçten geçeceksiniz. Fonksiyonel olması dolayısı ile çok farklı varyasyonlarda yapılabilir. Farklı ekipmanlar ve pozisyonlarda daha yoğun çalışma olanağına sahipsiniz. Sınırlama olmadığı için değişik varyasyonlarda farklı kas gruplarını ön plana çıkarabilirsiniz.

  • Penta lunge
  • Lunge Kick and Curl
  • Step Lunge Pulse
  • Reverse Lunge
  • Cursty Lunge
  • Lateral Lunge
  • Dumbell Forward Lunge
  • Lunge Jump…

Bu örnekler çoğaltılabilir. Kalistenik egzersizlerin en güzel özelliği çeşitliliğe açık olmalarıdır. Bu nedenle bir çok egzersiz programında etkili bir şekilde yer alıyorlar.

Bu egzersizi sedanter (hareketsiz yaşayan) bir birey olarak direkt olarak yapmak biraz riskli olabilir. Sedanter bireylerde kaslar arasında güç farkı olması gibi bir durum mevcut. Lunge yaparken farklı kas grupları çalıştığı için bir kas bir diğer kasın kuvvetini tolere edemeyip sakatlanmanıza yol açabilir. Kendinizi çok zorlamadan yapmanızda fayda var.

Gözden kaçırma  Squat kaç kalori yakar?

Lunge Kaç Kalori Yakar?

Statik bir egzersiz olmadığı için kısa sürede sıradan bir egzersizden daha fazla kalori yakarsınız. Lunge egzersizi tek tip bir egzersiz olmadığı için her modelinde birbirinden farklı kalori harcanıyor. Lunge kaç kalori yakar sorusunu genel olarak temel lunge egzersizi üzerinden yanıtlamak daha doğru olacaktır.

Kalori yakma hesabı yaparken MET değerinden faydalandığımızı önceki yazılarımızda da belirttik. Bu değerin egzersizin formuna, kişinin kilosuna göre değişebileceğinden de bahsettik. Bu nedenle kalori hesaplamaları kişiden kişiyi farklılık gösterir. Yani bir egzersizi aynı süre zarfı içerisinde daha kilolu biri yaparsa daha fazla kalori yakacaktır.

Ortalama 68 kilogram bir birey 30 dakika boyunca sürdürdüğü lunge egzersizi ile yaklaşık 275 kalori harcar.

Dakika olarak ölçecek olursak lunge Met değeri olarak 7.7 bir değere sahiptir. Met yazımızda nasıl hesaplayacağımızı öğrendik. 68 kilogram bir bireyin lunge ile dakika başına harcayacağı kalori;

  • 1 dakika da 0.0175 x 68 x 7,7 = 9,16 kaloridir.

Lunge Tek Tip Değildir!

Egzersizin kalistenik olduğundan bahsettik. Birçok farklı modeli olduğunu örneklerle görebiliyoruz. Bu nedenle lunge kaç kalori yakar sorusunun cevabını ararken bu farktörleri işin işine katmak gerektiğini unutmayın. Bunların dışında bireyin vücut tipi, yaşı gibi faktörleri de işin işine katmak gerekiyor. Dinlenme halinde dahi her birey bir birinden farklı kalori tüketmektedir. Bu sebeple kişisel faktörlere artı olarak egzersizi de tek tip olarak benimsemek yanlış olacaktır.