low impact kardiyo

Kilo vermek, sağlıklı bir yaşam için veya profesyonel iş gereği pek çok kişi egzersiz yapıyor. Çeşitli egzersiz modelleri içerisinde belki de kulağınıza en aşina olanı kardiyo egzersizleri. Kardiyo egzersizleri kalori yakma ve dayanıklılığı arttırma gibi konularda da oldukça etkili. Yağ yakmak için bu kadar ideal iken Low Impact Kardiyo terimi ne gibi farklılıklar sunuyor? Kimlere hitap ediyor?

Yüksek yoğunluklu kardiyo (HIIT) hakkında sizlere bilgiler sunduk. Tam tersi nitelikte olan low impact kardiyo tam olarak nedir?

Low impact kardiyo nedir?

Yüksek yoğunluklu egzersizlerden bahsetmiştik. Tam tersi olan düşük yoğunluklu aralıklı antrenman (LIIT) grubuna giriyor.

Bu kardiyo egzersizleri genellikle en az bir ayağın sürekli yer ile temas halinde bulunduğu egzersizleri kapsar. Örnek verecek olursak jogging, aerobik dans (hafif tempolu), paten kayma gibi. Bunlara ek olarak yoga, pilates, su içi egzersizler ve bazı makineler (eliptik, bisiklet gibi) ile yapılan egzersizler de şiddetlerine bağlı olarak bu kategoriye girebiliyor.

Egzersizlere bazı örnekler:

  • Yüzme
  • Eliptik
  • Jogging
  • Rowing
  • Ters lunge ve öne doğru tekme ( Reverse Lunge Front Kick)
  • Yengeç yürüyüşü (Lateral Shuffle)
  • Standing oblique crunch
  • Low-impact jumping jack
  • Low-impact jumping jack rainbow arms

Düşük yoğunluğu baz alan bu antrenman modeli neler sunuyor?

Low impact kardiyo ne gibi etkilere sahip?

Bu kardiyo düşük yoğunluğa sahip olmasına rağmen yağ yakmak için ideal. Elbette HIIT gibi kısa sürelerde çok fazla yağ yakmanıza olanak sağlamıyor. Ama uzun vadede aynı sonuçları elde etmek mümkün.

Kalp ritmini düzenleme, yağ yakma, dayanıklılığı arttırma gibi kardiyo ile gelebilecek tüm kazanımlar low impact kardiyo ile de mümkün.

Gözden kaçırma  Kas geliştirmek için 20 dakika yeter mi? (HIIT-RE)

Yüksek yoğunluklu antrenmanlar gibi vücuda çok fazla stres ve yük bindirmeyeceği için yaralanma riski çok daha düşük.

Peki kimler daha çok tercih etmeli?

Low impact kardiyo HIIT’in aksine herkesçe rahatça uygulanabilir.

Düşük yoğunluk vücudu çok yıpratmayacağı için diğer yorucu ve zorlu egzersizler dışında mükemmel bir alternatif.

Bu yöntem ile yağ yakabileceğinizi söyledik. Ancak kesinlikle beslenme çok ama çok daha önemli bu modelde. Çünkü yoğun egzersizlere nazaran daha az kalori yakılacağı için vücuda alınan kalorinin çok iyi hesaplanması gerekiyor.

Osteoporoz ve artritli bireyler, obezler, hamile bayanlar ve yeni başlayanlar için oldukça ideal. Ayrıca gün içerisinde çok fazla efor sarf etmesine rağmen egzersizden uzak kalmak istemeyenler için de tercih edilebilir.

Yüksek yoğunluklu egzersizler ile yağ yakabileceğiniz gibi protein parçalayarak kas kaybı da yaşayabilirsiniz. Kas kütlesi kaybetmeden kilo vermek istiyorsanız kesinlikle bu antrenman modelini programınıza eklemelisiniz.

Son olarak

Gün içerisinde çok yoğun olup, çok yorgun düşüyorsanız düşük yoğunluklu bu model ile egzersiz hayatınıza devam etmeyi düşünebilirsiniz. Yaralanma riskinin daha düşük olduğunu da unutmayın.

Yağ yakmak için hangi Low impact kardiyo egzersizlerine başvurmanız gerektiği hakkında bir yazı daha derleyeceğiz.