köpekler kilo vermenize yardımcı olabilir mi

Köpekler insanoğlunun yaradılışından beri en büyük yoldaşlarından biridir. Sadakati, sıcakkanlılığı, şefkat dolu bakışları düşünüldüğünde bu konunun tesadüflere bağlanamayacağını görebiliyoruz. Çoğu destansı savaş hikayelerinde köpeklerin sahiplerine bağlılığının kanıtlarını görebiliyoruz. Biz insanlar da evlerimizin en sıcak dostu bu hayvanları mutlu edebilmek için beraber vakit geçirmeyi hoş bir sosyal faaliyet olarak yorumluyoruz. Peki köpeklerin kilo vermeye yardımcı olduğunu söylesek buna inanır mıydınız? Bu yaptığınız dostane ve samimi yürüyüşün aslında kilo vermenize de katkı sağladığını kanıtlayan yayınların var olduğunu biliyor muydunuz?

Köpeğimiz ile yapılacak egzersizler

Bu güzel dostlarımızla yapabileceğimiz etkinliklerin en güzeli şüphesiz yorgun tamamladığımız günün sonunu neşelendirmektir. Evimizin kapılarını aralayıp, doğayla kavuştuğumuz ve birkaç saatimizi geçireceğimiz keyifli yürüyüş paha biçilemezdir.

Liverpool Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma köpekli yürüyüşlerin, normal yürüyüşlere göre avantajlı olduğunu gösteriyor. Köpek rehberliğinde yapılan yürüyüşler eşleniğinde köpek sahipleri haftada ortalama 160 dakika, günde ise 2000 adım fazla yürüdü. Ancak çalışmanın sunduğu istatistiki veriler bununla da tamamlanmıyor. Özellikle köpeğinin hareketine göre yürüyüş frekansını ayarlayan insanoğlu, ani hızlanmalar ve yön değiştirmeler gibi kuvvetli koordinasyonel beceriler ile beraber tempolu yürüyüşleri de hayatına entegre edebilmiş vaziyette. Tüm bunlara ilave olarak köpek sahibi bireyler, köpek sahibi olmayan bireylere oranla daha düzenli ve fazla fiziksel aktiviteye imza atıyor. Kim bilir, bu güzel dostlarımız bize egzersiz konusunda rehberlik yapmak için gönderilmiş olabilir mi? (1)

Bir başka çalışma ise rakamsal verileriyle Liverpool Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya benzer sonuçlar vadediyor. Köpek sahibi olanlar köpek sahibi olmayanlara oranla günde 22 dakika daha fiziksel olarak aktif konumda. Üstelik 2760 adımlık bir kazanımı da hanelerine yazıyorlar. (2)

Köpeğimizle ile yürüyüş yapmanın avantajları nelerdir?

İnsanoğlu da en nihayetinde sezgilerine danışıp, çevresel adaptasyona yatkın bir türdür.
Furkan Aksungur (Fizyoterapist)

Tek başına bir yürüyüşe çıktığınızı varsayalım. Bunu yapıyorsanız fiziksel olarak nüfusun büyük bir bölümünden daha aktif olduğunuzu kabul etsek de, bu alan suistimala açık bir alandır. Suistimal olarak tanımladığımız tabir, yürüyüş ve egzersiz gibi mentalitelerin yanlış yapılabilitesi veya kişinin “bilgi düzeyine, vicdanına” indirgenebilir olmasıdır. Hali hazırda yürüyüş için kendinize belirlediğiniz 40 dakikalık periyotta neler yapabileceğinizin idamesi sizdedir.

Gözden kaçırma  Yürüyüş yaparak kilo vermek mümkün!

Ancak normal bir yürüyüş faydalı olsa da çoğu alanda yeterli değil! Evet, bu şaşırtıcı bir gerçek ancak temel bulgular bunu gösteriyor. Moderate intensity (orta yoğunluklu) egzersizler bizim sizlere tavsiye ettiğimiz. Bunu anlayabilmek, anlamdırabilmek için şüphesiz farkındalığınızın oturması ve bu işi gönülden yapıyor olmanız gerekir.

Örneğin eğimli bir arazi üzerinde 2-3 dakikalık orta tempolu yürüyüş akabinde, normal yürüyüşünüze geçebilirsiniz. Burada hızdan ziyade yüzeyin eğimi ister istemez yürüyüş periyodunuzu “orta yoğunluk” seviyesine getirecektir.

Köpekler bu hayatta gördüğünüz, görebileceğiniz en sadık dostlardır. Onlara tüm sadakatinizle inanabilirsiniz.

FitMastoid bu kutsal dostlarımıza saygılarını sunar. Asırlardır bizimle olup, bizimle yaşayıp, bizimle acılarımıza ortak olan bu güzel dostlarımızın “şiddetten” uzak kalabildiği ve hakettiği saygıyı görebildiği yarınlara uyanmak dileğiyle.

İşte bu kutsal dostlarımızın yaptığı şey de tam anlamıyla budur. Ani hareketlenmeleri, çevresel objelere doğru hareketlenmeleri veya ilgi, alaka beklemeleri sizi fiziki olarak “orta yoğunluk” düzeyine taşır. Liverpool Üniversitesi’nde yapılan çalışmada olduğu gibi “egzersiz yapmayacaksanız” da dostunuzun size bakan masum gözleri eşliğinde kendinizi spor ayakkabılarınızı giyerken bulabilirsiniz.

Bundan birkaç gün önce kilo vermeye nerden başlanmalı diye sorup, cevap aramıştık. Bu konuda hayvanları seviyorsanız, hem güzel bir dost edinmek, hem ona güzel bir hayat sağlamak hem de sizi güzel bir “egzersiz rehberi” ile tanıştırmak uygun olabilir. Köpeklerin kilo vermeye yardımcı olduğu bir gerçek ancak bu işin mizahi tarafı. Köpekler harika dostlardır!

Kaynakça;

(1) Dog owners are more likely to meet physical activity guidelines than people without a dog: An investigation of the association between dog ownership and physical activity levels in a UK community., Sci Rep. 2019 Apr 18;9(1):5704

(2) Understanding Dog Owners’ Increased Levels of Physical Activity: Results From RESIDE, Am J Public Health. 2008 January; 98(1): 66–69