RENK RENK MUCİZE BANTLARI… KINESIOTAPE!

Son zamanlarda özellikle olimpiyat oyunlarında, sporcuların omuzları, bacakları, kollarında renk renk  karşımıza çıkan, halk arasında ağrı bandı, kimilerine göre ise sihirli olan bu bantlar ne işe yarıyor. Kinesiotape kimlerde ne amaçla kullanılıyor gelin beraber inceleyelim.

İlaçlı değil, yakı da değil …

Sporcularda kullanımı ile popüler hale gelmiş olsa da, “kinesiotaping” tekniği aslında özellikle kas iskelet sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununda hızlı ve etkili çözümler getiriyor. Kelime anlamı olarak, “kinezyoloji” kas ve eklem hareketlerini inceleyen bilim anlamında. Harekete olanak veren, cildimizin epidermis tabakası kalınlığı ve esnekliğindeki bir banttan, ve bu kinezyo bandın özel tekniklerle vücuda yapıştırılması sonucu elde edilen tedavi etkilerinden söz ediyoruz. Bu teknikleri ayrı eğitim sertifikası alıp uyguluyor fizyoterapistler.  Kesinlikle ilaç içeriği bulunmayan yapışkan bir bant olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum, çünkü “ağrı bandı” diye de yaygınlaşan kinezyo bant’lar, yakı, ilaçlı bant vb. ürünlerle karıştırılıyor… Ancak olay tamamen bandın yapısal özelliği ve uygulama tekniği ile alakalı. Teknik özelliklere eğitimini alan bir fizyoterapist olarak biraz değinecek olursam kası uyarmak ya da gevşetmek için kullanacağımız tekniklerin yanı sıra eklem etrafındaki bağ yaralanmaları için de eklemi sabitlemek ya da desteklemek için kullandığımız tekniklerimizde var. Çok amaçlı bir kullanım sağlıyor.

Kinesiotape Faydaları ve Mekanizması

Kinezyolojik bantlama tekniği 1970’li yıllarda Dr.Kenzo Kase tarafından standart bantlama uygulamalarında istenmeyen bir etki olarak karşılaşılan, eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların önüne geçilmesi amacı ile geliştirilmiş. Uygulamanın amacı derinin kaldırılması ile cilt ve cilt altına yaratılacak boşluk etkisi ile dolaşım ve hareketi arttırmak… Bunun sonucu olarak enflamasyonu ve ağrıyı azaltan kinezyo bantlar, performansı geliştirmek, çeşitli sinir-kas eğitimleri, zedelenmeyi önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak gibi etkileri bulunuyor. Kinezyolojik bantlama, başta kas iskelet sisteminde olmak üzere çok geniş bir uygulama alanına sahip. Günümüzde de bandın temel uygulama tekniklerine sadık kalınarak her geçen gün farklı uygulama şekilleri ve gerekleri geliştirilirken, bu konuda yapılan çalışmaların sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Kinesiotape’ın Kullanım Alanları

Spor yaralanmaları sonrasında ya da spor öncesi önleyici uygulamalarda kullanılan kinesiotape, ayrıca çeşitli sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemlerde (ayak bileği burkulmaları, ayak tabanı ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, hamilelik süresince gelişen ağrılı eklem problemleri gibi).  de kullanılıyor. Postür ve duruş bozuklukları, nörolojik hastalıklarda görülen ağrılı durumlar ile ile hareket algısı ile ilgili bozukluklarda, cerrahi sonrası yada hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumlarında ve son olarak da estetik operasyonlar ya da travma sonrası oluşan morlukların giderilmesinde de kullanım alanları arasında kinezyotape’in… Esas önemli nokta Fizyoterapistin var olan patolojiye göre el becerisi ve yaratıcılığı ..

Gözden kaçırma  Koşma hızı nasıl artırılır?

Kinesiotape Etki Mekanizması 

Kinezyolojik bantlama uygulandığında derinin kaldırılması ile cilt ve cilt altı alan arttırıldığı için, dolaşım ve hareket de arttırılmış oluyor. Dolaşım ve hareketin artması o bölgede enflamasyonun azalmasına başka bir deyişle ilgili bölgenin soğumasına yol açıyor. Tabi ki bu aynı zamanda kasın toparlanması ve desteklenmesine de olanak sağlıyor. Sadece kas değil uygulama yapılan bölgedeki yumuşak doku ve eklemler de destekleniyor. Bu şekilde ağrının azaltılması, performansın arttırılması, nöromüsküler sistemin reedükasyonu, zedelenmenin önlenmesi, dolaşımın ve doku iyileşmesinin hızlanması hedefleniyor. Bantların her gün kullanılmasında bir zarar yok. Tedavi süresince bantların varlığını her hissettiğinizde, bandın sizin hareketlerinize destek olduğunu fark ediyorsunuz ve bu sizin daha kolay iyileşmenizi sağlıyor.

Kinezyo Batlamanın Etkileri

 • Kaslara destek oluyor
 • Kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltıyor
 • Sakatlık riskini azaltıyor
 • Fasiayı kaldırarak dolaşımı artırıyor ve ağrıyı azaltıyor
 • Vücut sıvılarının akımında etkili
 • Kan ve lenf dolaşımını arttırıyor
 • Dokulardaki kimyasal atıkları azaltıyor
 • Vücutta bulunan analjezik (ağrı kesici) endojenleri aktive ediyor
 • Eklem problemlerinin düzeltilmesinde etkili

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere bantlar uygulama bölgesinden çıkmaksızın 4-7 gün arası kalabilse de uygulama süresi 3-4 gün
 • Duşta çıkacağından korkmanıza gerek yok duş sırasında ıslansa bile duş sonrası durulayarak konumunu koruması sağlanabiliyor.
 • Aşırı terleme durumunda tuzlu su bandın gevşemesi ve çıkmasına neden olabilir. Eğer birey veya sporcu ağır antreman yapacak ise, Fizyoterapisti antreman sonrasında mutlaka bandı yenilemelidir.
 • Uygulama süresi dolduğunda kişi bandı kendisi çıkarmamalı çünkü bununda bir tekniği var ve yapışkan bandı aniden çekmen derinizde yaralanmaya neden olabilir mutlaka fizyoterapistinize danışmalısınız.
 • Bant renklerinin hiç bir farkı ve biririne üstünlüğü yok tamamen kişisel zevkinize kalmış

Rengarenk Tedavi

Bu rengarenk kinesiotape uygulamaları, kas ağrılarından vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmaya kadar pek çok soruna yan etkisi olmayan, hızlı ve etkili çözümler sunuyor.

Bkz: Fartlek koşu antrenmanı

Hayatınızdaki renkleri griye çevirmeyeceğiniz bir hafta diliyorum hareketli ve sağlıklı kalın..