kilo vermek için spor

Sportif branşlar çoğu zaman hobi öğeleri olsa da, özellikle bilinçli aileler, yaygınlaşan hazır tüketim alışkanlıklarının bu yüzyılda insanlara en büyük armağanının obezite olduğunu bildiğinden küçük yaştaki çocuklarına hem fiziksel aktivite düzeyinin hem de mental oryantasyonunun gelişimine yönelik spor arayışlarına girmektedir. Hali hazırda oldukça doğru bir tavır olduğundan FitMastoid olarak sizlere en uygun sporları özetlemek istedik. Şu anda sadece yakılan kalori miktarı göz önünde bulundurularak yayınlanan bu içerik serisinin devamı da gelecektir. O halde genç, çocuk, yetişkin gözetmeden kilo vermek için spor önerilerimize başlayalım.

En çok kilo verdiren spor?

Kilo vermek için spor tercihi sürdürülebilirliği ve hobi olarak da motivasyonel bir bileşene sahip olması nedeniyle oldukça nizamidir. Bu listede en çok kilo verdiren spor branşları özenle seçilmiş ve vermenizi sağladığı kalori miktarı ile net bir biçimde tariflenmiştir.

Basketbol oynamak kaç kalori yakar?

Basketbol ülkemizde son on yılda gerçek anlamda büyük bir yol katetti denilse yanılmış olmayız. Özellikle yerel belediyelerin de teşvik amacıyla yeterli fiziksel koşullara sahip olmasa da böyle tesisleri halkın kullanımına sunması önemli bir motivasyon kaynağıydı. Tekrarlı biçimde sıçrama, yön değiştirme ve koordinasyonel şekilde üst gövde ile bacakların hareketliliğine dayanması nedeniyle basketbol hatrı sayılır bir kalori yakımını sağlar. Basketbol oynamak bir saatte yaklaşık 700 kalori yakmanızı mümkün kılar.

Futbol oynamak kaç kalori yakar?

Türkiye’nin en rağbet gören sporlarından biri hiç şüphesiz biçimde futboldur. Halısaha faaliyetleri Türk erkeği için değişilmez ve aslında bazı koşularda sağlıklı olmasa da rutinsel şekilde tekrarlanan bir sportif faaliyettir. Türk insanının bu kadar sevdiği bir spor olan futbol oynamak bir saatte 830 kalori yakmanızı mümkün kılar.

Tenis oynamak kaç kalori yakar?

Tenis, birçok spor branşına oranla sosyal olarak daha niş bir kitleye hitap eder. Seveni, takip edeni diğer branşlara oranla daha kısıtlı bir kitledir ancak hayranlarının sevgisi de başka bir sporda göremeyeceğiniz cinstendir. Harvard’ın yaptığı bir araştırmada 70 kg ağırlığında bir tenis sporcusunun bir saat içerisinde 320 kalori yaktığı tespit edilmiş.

Yüzmek kaç kalori yakar?

Aslında yüzmek kaç kalori yakar adı altında detaylı bir sorgulama yaptığımız bir yazımız mevcut. Ancak yüzmenin yağ yakma ve kilo verme konusunda rakipsiz bir performansa sahip olması tekrardan bu spor ile sayısal veriler paylaşmamızı ikna etme konusunda oldukça motive edici oldu. Yine aynı yazıda belirttiğimiz gibi kelebek stili yüzme 1 saatte yaklaşık 949 kalori tutarında bir enerjiden kurtulabilmenizi mümkün kılıyor.

Gözden kaçırma  Kahvaltı Öncesi Egzersiz Yapmak Daha Fazla Yağ Yakmanıza Yardımcı Olabilir

Koşmak kaç kalori yakar?

Koşmak da yüzmek gibi değişik parametrelere sahip oluşu nedeniyle harcadığı enerji tutarları ile değişiklik gösterebilmektedir. Ancak koşmak için şunu söylemek mümkündür. Koşmak kilo verme konusunda rakipsiz bir konumdadır. Çünkü dinamikleri ve kaslar üzerinde yarattığı etkinlik itibariyle inanılmaz boyutlara ulaşan bir kalori açığı yaratabilmektedir. Koşmak kaç kalori yakar adlı yazımızda bu konulara değinsek de, sportif faaliyetler arasında rekortmen olması nedeniyle bu listede kendine yer bulamasaydı büyük bir talihsizlik olurdu. 1 saat boyunca koşmak yaklaşık olarak 1.165 kalori yakmanızı mümkün kılar. Bu rakam 1.450 kaloriye kadar uzanabilecek geniş bir pergeldedir.

Kayak yapmak kaç kalori yakar?

Kayak yapmanın ülkemizde popüler olduğunu söylemek mümkün değil. Zira bulunduğumuz coğrafi konumdan ötürü olsa gerek, yaz tatillerine daha alışkınız. Ancak kayak yapmak da 1 saatlik süre zarfında yaklaşık olarak 850 kalori harcamanıza olanak sağlar.

Kickbox kaç kalori yakar?

Son yıllarda dövüş sporlarının fazlaca enerjiye gereksinim duyduğu gerçeği ile yüzleşilmesi ve bu tarz hizmet veren kurumların yaygınlaşması nedeniyle kickbox yaparak kilo vermek de artık bir disiplin haline geldi. 1 saat kickbox size yaklaşık olarak 780 kalori yaktırmaktadır.

Bisiklet sürmek kaç kalori yakar?

Bisiklet sürmek küçük yaşlarda tecrübe ettiğimiz, zamanla da keyifli bir tutku haline gelmesine rağmen motorlu araçların kullanım kolaylığı ile evin köşelerine taşınmasıyla sonlanan bir fiziksel aktivite. Ancak ne güzel ki, bazılarımız için bisiklet sürmek bir sportif faaliyetin yanı sıra sosyal bir etkinlik. 1 saat bisiklet sürmek size ortalama olarak 500 kalori yaktıracaktır. Biliyoruz başlardan itibaren söylediğimiz birçok spora göre düşük bir oran ancak bu direnç seviyesiyle, eğimle, hızınızla doğrudan alakalı parametrelerdir. Maksimal koşullar düzenlendiğinde bisiklet sürmek en çok kalori yakan sporların başında gelebilir.