kas krampları nasıl geçer

Spor ile yakın temasta bulunan biriyseniz, çok sık göreceğiniz unsurlardan biri şüphesiz kas krampları diyebiliriz. Aslında sağlıklı yapılarda da sıkça görülebilse de, bazı zamanlarda tüm sağlıklı alt yapılar oluşsa da kas krampları hususunda çözümsüz kalabiliyorsunuz.

Bu sporun belli, belirsiz anlarında sürece ortak olan davetsiz misafir, aslında size bazı konularda bilgilendirme yapıyor olabilir.  Çünkü kramp “normal” şartlarında gözlemlenmesi kolay bir hadise değildir.

Kas krampı neden olur?

Kas krampı belirli sebepler eşleniğinde gelişebilir. Bunlar;

 • Aşırı egzersiz
 • Sıvı kaybını kontrol etmeme
 • Dolaşım bozukluğu
 • Sinirsel problemler
 • Mineral eksikliği

Bunların her biri farklı sebeplere işaret etse, farklı problemleri işaret etse de aslında durumun ciddiyeti veya hafifliği konusunda fikir verme anlamında önemli bir basamak olabilir. Özellikle herhangi bir yaralanma öyküsü olmadan egzersizin başlangıç aşamalarında ortaya çıkan kas krampları tolere edilebilecek veya geneli itibariyle iyiye yorumlayabilecek tanımlamanın dışındadır.

Aslında kas krampları genellikle sportif aktivite öncesinde “ısınma” periyodunun göz ardı edilmesiyle mümkün olabilmektedir. Dolaşımsal olarak yeterli döngünün sağlanamadığı durumlarda özellikle ani başlangıçlı yani Tip 2 kas gruplarında (hızlı kasılan) aktifliğin yüksek olduğu sporlarda sıkça gözlemlenebilir. Çünkü dolaşımsal döngü sportif aktiviteye yönelik ısındırılmamıştır ve ani bir başlangıca göre olabildiğince “uyumsuzdur”

Yaşlılarda kas krampları neden çok olur?

Araştırmalar yaşlıların özellikle sıvı tüketimi konusunda, genç bireylere oranla daha düşük bir özveriye sahip olduğunu gösteriyor. Sıvı tüketiminin dengelenmemesi dehidratasyon olarak bilinen durumun gerçekleşmesine ve hali hazırda mineral yoğunluğunun arzu edilen düzeyde tutulamamasına sebebiyet verebilmektedir. Hal böyleyken kas kramplarında birincil etken olan, aşırı kan dolaşımının normale indirgenememesi ve gevşemenin sağlanamaması için ne yazık ki istenmeyen alt yapı oluşmuştur.

Tüm bunların yanı sıra diüretik gibi boşaltım sistemine doğrudan müdahale eden ilaçlar da mineral emiliminin ve kontrollü kullanımının önünde ciddi manada bir engeldir. Bu da yaşlılar için büyük bir dezavantaj oluşturabilmektedir.

Kas krampları hangi minerallerin eksikliğinde olur?

Kas krampları potasyum ve magnezyum eksikliğine bağlı gözlemlenmektedir.  Özellikle hamilelik döneminde uzman doktor nezaretinde magnezyum takviyelerinin spontan gelişen krampların önünde büyük bir engel olduğu bilinmektedir.

Hangi hastalıklarda kas krampı çok sık görülür?

Bazı problemlerin varoluşu ve hayatınızın herhangi bir zaman diliminde sizin hayatınıza eşlik edişi, kas krampları ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu hastalıklar ortopedik kökene dayanabileceği gibi nörolojik bir altyapıya da oturabilir.

Gözden kaçırma  Kol sarkması için egzersiz

Bu rahatsızlıklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Tip 2 diyabet
 • Tiroidizm
 • Böbrek yetmezliği
 • Alkolizm
 • Parkinson
 • Spinal Kord Yaralanması

Yine bu rahatsızlıklardan ayrı olarak aşağıda yer alan ilaçları kullanan bireyler de kas krampları ile karşılaşma oranı olarak kullanmayanlara göre daha şanssız bir yüzdelik dilimdedir.

 • Doğum kontrol hapları
 • Diüretik
 • Naproxen
 • Astım ilaçları

Kas krampları nasıl geçirilir?

Kas kramplarında temel olarak aşırı uyarılmış veya dolaşım yönünden kısır kalmış yapıda, ani başlangıçlı bir uyarım yapmak temel felsefedir. Germe yapmak, bölgeden kıl çekmek, soğuk veya sıcak uygulamalar bu aşamada çözüm olarak görülebilir.

Germe sportif faaliyetler sırasında en çok kullanılan gevşeme mentalitesidir. Kasın alt birimleri üzerinde uyarımlara sebebiyet vererek relaksasyon (gevşeme) sağlayan bu faaliyet, 30 saniye süresince yapılmalıdır. Çünkü genelde hamstring (arka uyluk) kaslarında meydana gelen bu kramplar, bacağın yukarı kaldırılarak gerilmesi nedeniyle hem “dolaşımın azalmasına” hem de mekanik olarak koruma reaksiyonu  açığa çıkarması sebebiyle “fayda yerine zarar” meydana getirebilir. Bu yüzden 30 saniyelik germelerin akabinde gerek görülüyorsa 30 saniyelik bir tekrar daha kullanımı çok daha uygun olacaktır.

Kas krampları nasıl önlenir?

Kas krampları aslında nörolojik bir uyarı sistemi olarak irdelenebilir. Bu tam olarak şunu ifade eder. Bir sınırın ötesi aşılmış ve rahatsız edilecek konumda bir yanıtla karşılaşılmıştır. Vücutta “Bu normalde yaptığın bir hareket değil, sınırları da aştın. Vücudun buna tam olarak hazır değil!” demenin fiziki bir halini bulmuş gibi. Bu aşamada daha kontrollü hareket edebilmek adına şunu öngörebilmemiz lazım, fonksiyonel egzersizleri eğer antrenmanlarımıza adapte edebilir ve kaslarımızda elastikiyeti tüm yetkinliğiyle açığa kavuşturabilirsek hiç şüphesiz artık kas krampları çok da yakınlarımızda olmayacaktır.

İşte tam burada kas kuvvetinin veya kas kitlesinin büyük oluşunun çözüm olmadığını, fonksiyonellik için bu ifadelerin tek bir düzlemde çoğu zaman anlam ifade etmediğini anlamamız gerekmektedir. Spora özgü kontrollü yüklenmeler, uzayarak yanıt verme aşamasında da sürece dahil olabilmeli. Ancak çoğu zaman ifade edilen elastikiyet, sportif faaliyetlerde çoğu zaman tek başına anlam ifade etmez. Sürecin tam bu aşamasında şu ifade elastikiyet veya esneklik kavramından daha önemlidir.

“Timing”

Bu ifadeyi de ilerideki blog yazılarımızda kaleme alacağız.