karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu ilk üç parmakta (baş parmak, işaret parmak ve orta parmak) uyuşukluk, karıncalanma, zayıflık ve ağrı ile kendisini gösterir. Median sinirin bilekten ele doğru (avuç içinden ilk 3 parmağa) geçtiği yerde sıkışması ile karpal tünel sendromu meydana gelir. Bu sıkışma median sinir ile o tünelden geçen tendonların şişmesi ile yada kanalın daralmasıyla oluşabilmektedir ancak kırık gibi farklı sebeplerden de oluşabilir. Median sinir, baş parmak, işaret parmağı ve orta parmağı inerve ettiği için sinir sıkıştığında bu parmaklarda sorunlar kendini göstermeye başlıyor. Baş parmak ve işaret parmaktaki kas kuvveti ile ilişkili olduğu için zayıflık genelde bu iki parmakta görülmekte. Peki karpal tünel sendromu tedavi edilebilir mi? Yada önlemek mümkün mü? Sebepleri nelerdir?

Karpal tünel sendromuna neler sebep oluyor?

Median sinir dar bir kanaldan geçtiği için buraya tesir eden herhangi bir değişiklik çok kolay rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor. Bu sebepler:

  • Genetik faktörler (karpal tünel genetik olarak çok dar olabilir)
  • El bileğinde meydana gelen kırık, çıkık veya herhangi bir travma
  • Hipotiroidizm (tiroid bezi hormonu bozukluğu)
  • Diyabet (şeker hastalığı)
  • Romatoid artrit gibi rahatsızlıklar
  • Karpal tünelde kitle (tümör) oluşumu
  • Bölgede amiloid birikmeye başlaması
  • Gebelik ve menopoz ile artan ödem
  • Bileği gergin pozisyonda tutan tekrarlı hareketler (aşırı kullanma); Klavye ve fare kullanımı, sürekli yazı yazma, piyano çalma gibi etkenler ile karpal tünel sendromu ile karşılaşabilirsiniz.

Karpal tünel sendromu için bazı etkenler önlenebilirken bazı faktörlerin önüne geçmek biraz güç olabiliyor. Ancak bu tehlikeyi barındıran bir durum mevcutsa koruyucu tedavi ile önüne geçmek mümkün. Tıpkı omuz sıkışma sendromunda da olduğu gibi.

Karpal tünel sendromu ile karşılaşma riski yüksek bireyler!

Karpal tünel sendromunun görülme sıklığı orta yaşlı ve yaşlı bireylerde daha fazla. Genellikle otuzlu yaşlardan sonra görülme sıklığı artıyor. Ayrıca kadınların bu rahatsızlığı geçirme ihtimali erkeklere oranla 3 kat daha fazla. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek tansiyon ve diyabet gibi durumlar da risk faktörünü arttırıyor.

Tekrarlı bilek hareketi içeren bir iş ile meşgul olanların oldukça dikkatli olması gerekiyor. Sürekli direksiyon başında olmak, sürekli yazı yazmak, sürekli klavye ve fare kullanmak gibi el bileği hareketini tekrarlı olarak gerçekleştiren bireylerin uzun vadede bu sorunla karşılaşmaları oldukça muhtemel. Özellikle bu bireylerin riski azaltmak adına koruyucu egzersizler yapması oldukça önemli.

Semptomları nelerdir?

Karpal tünel sendromu ile karşı karşıya olduğunuzu anlamak çok güç değil. Semptomlar yavaş yavaş ortaya çıksa da anlamak mümkün. Genellikle önce geceleri ilk üç parmakta uyuşukluk hissi ile ortaya çıkar. Devamında ağrı ve karıncalanma bu durumu takip eder. İlk belirtilerin gece görülmesinin temel sebebi uykuda hareketlerin kontrolümüzde olmamasından kaynaklanıyor. Ve genellikle bileklerimizi bükerek uyuma eğiliminde olduğumuz için zaten sıkışmış median siniri bu pozisyon ile daha da sıkıştırırız. Sonuç olarak uyuşma, karıncalanma ve ağrı hissi oluşmaya başlar. Sendrom ilerledikçe semptomlar daha belirgin hale gelmeye başlar ve günlük yaşam aktivitelerimize kadar etkilemeye başlar.

Gözden kaçırma  Topuk ağrısı, nedenleri ve tedavisi

İlerledikçe özellikle baş parmak kaslarında zayıflık ve küçülme meydana gelir. Buna bağlı olarak nesneleri taşımada sorunlar yaşanır. Özellikle kavrama gerektiren aktivitelerde zorluk yaşanır. Basit bir örnekle gömleğinizi düğümlerken sorun zorlanabilirsiniz.

Bu semptımlara ek olarak parmak uçlarında his kaybının meydana gelmesi ve kolunuza yansıyan ağrı ve yanma hissinin oluşması. Bu semptomları taşıyorsanız bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Karpal tünel sendromu için tedavi yöntemleri neler?

Çok ilerleyen seviyelerde cerrahi müdahale gerekiyor. Ancak bıçak altına girmeden de tedavi edebilmek rahatsızlığın durumuna bağlı olarak mümkün.

Karpal tünel sendromu için cerrahi operasyonların başarısı yüksek. Ancak bu durum elbette kişiye göre değişebiliyor. Var olan başka hastalıklarınız, yaşınız ve karpal tünel sendromunun seviyesi cerrahiyi olumsuz yönde etkileyebilen etmenler. Cerrahi işleme tabii olup olmadığınızı öğrenmek adına doktora başvurunuz.

Fizik tedavi ile etkin bir şekilde tedavi görmeniz mümkün. Durumunuza bağlı olarak gece artan şikayetleri önlemek adına fizyoterapistiniz sizin için (bileği nötral pozisyonda tutan) bir atel önerecektir.

Artrit gibi bilek çevresinde deformasyona sebebiyet veren durumları önlemek semptomları azaltabilir. Hastalığın temelinde olan sorunları kaldırmaya yönelik tedavi ve önlemler semptomları azaltabilir hatta ortadan kaldırabilir.

İltihaplanma gibi durum söz konusu ise ilaç tedavisi ile de semptomları azaltabilirsiniz.

Fizyoterapiste danışmaktan çekinmeyin

Bir fizyoterapist tedavi ederken yaşam koşullarınızı da düşünür. Rahatsızlığın hayatınızda neleri değiştirebileceğini sizlere detaylı bir şekilde anlatır ve koruyucu yöntemler ile oluşabilecek risklerden sizi koruyabilir. Tedavi sadece egzersizden veya cerrahi işlemden ibaret değildir. Hastalığa sebebiyet veren durumları belirleyip o durumları ortadan kaldırmak da tedavinin bir parçasıdır. Bu hastalık için yaşam tarzınızı değiştirmeniz konusunda fizyoterapistiniz size rehber olabilir. Örneğin sürekli bilgisayar kullanan bir birey için egzersizler belirleyip gün içerisinde (özellikle iş başındayken) belli aralıklarla uygulamasını istemesi gibi. Hatırlatalım karpal tünel sendromu tedavi edilmezse arkasında kalıcı hasarlar bırakabilir.