Kalori yakmak

Kalori yakmak için birden fazla mükemmel antrenman çeşidi mevcut. Low impact kardiyonun bunlar içindeki yeri biraz daha alt seviyelerde kalabiliyor.

Yine de özellikle yeni başlayanlar için ideal bir seçenek. Yaşlı bireyler, diz problemleri gibi ortopedik sorun yaşayanlar low impact kardiyo ile istedikleri gibi kalori yakabilirler.

Her ne kadar düşük etkili olarak geçse de kardiyo egzersizi yaptığınızı unutmayın. Alnınızdan akacak terin eksik olacağını elbette düşünmeyin. Sıradan kardiyo egzersizleri gibi kardiyovasküler sisteminizi ve kas sisteminizi zorlayacak ve ilerleme kaydetmenizi sağlayacak.

Birkaç low impact kardiyo egzersizi ile dizlerinize çok yük bindirmeden kalori yakmak mümkün. İşte bunlardan bazıları:

En klasiği kalori yakmak için yüzmek

Vücuda en az yük bindiren hatta üstünüzden yük kaldıran en iyi seçenek kesinlikle yüzme.

Kas kuvveti, dayanıklılık ve esneklik seviyesini arttırırken mükemmel bir kalori canavarı.

Sıradan bir serbest yüzme stilinde dahi core kaslarınız dahil bütün kaslarınızı kullanmanıza yardımcı oluyor.

Kalori sorunlarınıza kesinlikle çözüm sağlayacağına inanabilirsiniz. Serbest bir yüzme stili ile yarım saatte (kiloya bağlı değişebilir) 220 ile 270 arasında kalori yakmak mümkün. Hafif olacağı için yakılan kalori seviyesi biraz düşük gözükebilir. Ama zorlayıcı olduğunda 1120 kalori gibi muazzam bir sayı ile karşımıza çıkıyor. Ama bu sayıya low impact ile ulaşmak mümkün değil elbette.

Hepimizin bildiği o güzel hareket “Kürek Çekme”

Kürek çekmek alt ekstremite (bacaklarınızın) kasların çok fazla yük (tabii biraz daha opsiyonel bir durum) bindirmediği için güzel bir seçenek. Yine de vücuda binen bir yük söz konusu değil. Yeni başlayanlar için mükemmel değil mi?

Gözden kaçırma  BKİ hesaplama ve sağlık durumu

Profesyonel olarak yapan bireylerin omuzlarının ne kadar geniş olduğunu ayrıca görmüşsünüzdür. Yine bu egzersizi ev içerisinde yapmak biraz güç. Bu nedenle spor salonuna gitmeniz gerekebilir.

Ayrıca bu egzersizle yarım saatte 260 ile 320 arasında karlori yakmak mümkün.

Trx’i denemeye ne dersiniz?

Trx ile yapılan egzersizlerde kayışlar aracılığıyla kendinize destek sağlayarak size binen yükü azaltabilirsiniz. Ancak bu ekipmanlara ulaşmak da masraflı olacağı için spor salonuna gitmek ulaşmak için güzel bir alternatif olacak.

Low impact kardiyo kapsamında belkide kalori yakmak için en etkili yöntemlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Çünkü yarım saat içerisinde 355 kalori yakmak mümkün.

Evde uygulanabilecek low impact kardiyo egzersizleri

Spor salonuna gidecek vakti olmayanlar için elbette evde yapılabilecek alternatifler mevcut. Önceki low-impact kardiyo yazımızda uygulanabilecek egzersizlerden bahsetmiştik.

Koş ve zıpla, low-impact lumber jack, mountain climber (dağcı tırmanışı) gibi egzersizler vücudunuza çok fazla yük bindirmeden yapabileceğiniz güzel modeller.

Bu egzersizleri yaparken en az 15-20 dakikanızı ayırın ver egzersizler arasında maksimum 1’er dakikalık aralar bırakın. Program hazırlamak için profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Yarım saatte 250 ile 310 arasında kalori harcamanıza olanak sağlıyor.

Son olarak

Eğer sağlık sorunları gibi durumlar nedeniyle kısıtlanmıyorsanız daha yoğun bir egzersiz programına hazırlık aşaması olarak low impact kardiyodan faydalanabilirsiniz.

Zaman sorunu, sağlık durumu, ilerleyen yaş yoğun egzersizleri yapmanıza engel ise yağ yakmak için kesinlikle low-impact kardiyodan faydalanmalısınız.

Fitmastoid olarak aklınıza takılan bir şey olursa ulaşmayı ihmal etmeyin.