kaizen nedir

Japonya bilindiği üzere İkinci Dünya Savaşı’nda büyük anlamda bir çöküş yaşadı. Ancak yine de Japonlar, bu sonucu, bir son olarak değil aksine bir dönüm noktası olarak nitelendirdi. Aradan geçen kısıtlı zamana rağmen, yıkılan, mücadelesinde büyük ambargolar ile karşılaşan Japonya artık bir üstün teknoloji devi. Adını sayamayacağımız yüzlerce dev firmasıyla çeşitli sektörlere yön vermekte ve dünya pazarında sağlam bir konuma sahip durumdadır.

Bu aşamada Japonya’nın çok radikal kararlar ile geleceği planladığını söylersek yersiz olmaz. Ama bu aşamada onların en büyük yol arkadaşı için Kaizen felsefesi diyebiliriz. Bu yazıda gündelik hayatın her aşamasında pozitif katılım sağlayabilecek ve sizlerin başka perspektiflerden bakabilmenizi mümkün kılacak Kaizen felsefesi ve onun düşünme pratiği hakkında konuşacağız.

FitMastoid bir sağlıklı yaşam sayfası hiç şüphesiz. Ancak zihinsel rahatlamanın ve mental olgunlaşmanın da hayati beklentilerinize etki edebileceğini düşündüğümüzden bu tarz yazıları “bize katkı sağlayacak kısımları” ile kaleme almaya gayret ediyoruz. Kaizen felsefesi aslında işletme sürecinde ve üretim aşamasında Process ve Flow olmak üzere iki ayrı genel başlıkta detaylıca inceleniyor. Bu aşamada bizlerin odak noktası buralar değil. Biz Kaizen felsefesi altında öğütlenmek istenen düşünce pratiğini öğrenmeye gayret edeceğiz.

Kaizen nedir?

Kaizen fikrinin temel kökeni “kai” ve “zen” kelimelerinin birleşiminden meydana gelir. Kai sözcüğü, değişim, Zen sözcüğü ise iyiliği temsil eder. İyi yönde gelişmenin sürdürülebilirliği üzerine inşa edilen bu fikir bütünlüğü büyük bir anlam ihtiva eder. Japon otomobil üretici devi Toyota, Kaizen’i “continuous improvement” (sürekli geliştirme) olarak nitelendirdi. Bu sanırım pratik karşılığı en yüksek olan anlamlandırma olarak nitelendirilebilir.

Kaizen felsefesi için “Change for better” tabiri de sıkça kullanılan bir eşleştirmedir.

Aslında Kaizen felsefesi çok karakteristik bir temele otursa da, üretim sürecinde sıkça başvurulan bu yaklaşımın bizim hayatımıza da tesir etmesi gerektiğini idrak etmemiz gerekiyor.

Kaizen günlük yaşamda uygulanabilir mi?

Kaizen felsefesi günlük yaşam şartlarında uygulanması en kolay yaşam pratiklerinden biridir. Mevcut görsel bunu harika bir şekilde tanımlamaktadır. Merdiven aslında bir diyagramdır. Siz bir önceki günden daha hızlı, daha kaliteli, daha erken, daha geç veya başka bileşenlerle merdiveni çıkabiliyorsanız veya her geçen gün daha fazla fiziksel olarak aktif olabiliyorsanız bu Kaizen’i hayata “basit bir tabir” ile indirgediğinizin göstergesidir.

Gözden kaçırma  Amigdala nedir? Amigdala korku ve karar mekanizması

Kaizen’i biz sağlıklı yaşam kavramını idrak etmeye çalışanlar olarak öğrenmemiz gereken önemli bir yaşam pratiğidir.

Şöyle ki, bizler günlük yaşantımızda bu pratiği faaliyete geçirirsek hem başarı hem de kariyer hedeflerine ulaşma aşamasında radikal bir çözüm sağlamış olacağız. O halde Kaizen felsefesi ve hakkında anlaşılması gerekenleri irdelemeye başlayalım.

Kaizen sürekli gelişen bir iyilik halinden bahseder. Yani iyinin her daim daha iyisi vardır. Bu aşamada rehavet önemli ölçüde etkisizleştirilirken, gelişim için meşale her daim diri ve ateşli tutulur.

Kaizen felsefesinin günlük yaşamda pratik edilişi

Kaizen için çok büyük hedefler belirleyerek, çözümleri bunun üzerine inşa etme gereksinimi olmaz. Örneğin, her gün 3 km yürüdüğünüzü öngörelim. Hedefimiz ise sağlıklı bir biçimde 7 km’yi tek oturumda ve 40 dakika civarında yürüyebilmek, koşabilmek. Bunun için hangi dinamikleri değiştirebilirsiniz?

  • Ayakkabınız
  • Zemin
  • Sıvı tüketimi
  • Saat dilimi (Sabah, akşam)
  • Beslenme rutininiz
  • Müsaitlik durumunuz
  • Kardiyovasküler enduransınız

Bunlar sadece örnekler…

Bunlardan her birinde gerçek anlamda günden güne iyileştirme yapsanız sonuca ulaşmanız mümkün değil mi? Bizce mümkün. Ancak bu aşamaların doğru tespiti ve kademeli iyileştirmesi, kısa vadeli veya orta vadeli mukayese kabiliyetine sahip olmalıdır.

Bunun için her gün bir önceki günü tekrar eden yaşam pratiklerinden vazgeçmeliyiz. Her zaman, önceki günün tekrarı olan yaşam pratiklerinin “yaşam” kavramının sorgulanmasına sebebiyet verebileceğini unutmamak gerekir. Kendimizi hedeflerle diri tutmak ve yaşamın temel gayesi olan “başarıya” entegre etmek durumundayız.

Kaizen felsefesi bu konuda kaliteli ve örnek alınması gereken bir yaşam pratiğidir. Her gün, bir önceki günden daha iyiye, daha kaliteliye ulaşmak için hiç durmayan, yetkinliğe ulaştığını düşünmeden çabalayanlardan olmak gayesiyle..