kahve içmenin faydaları

Sabah kalktığınızda kahve makinesinin tuşuna bastığınıza çok eminiz. Güne kahve olmadan da başlayamayacağınızı da biliyoruz. Uyanmanızı, kendinize gelmenizi sağlayan bu temel içecek, uzun yıllardır insanların vazgeçilmezi. Her ne kadar bunun bir Amerikan ekolü olduğuna dair inanışlar olsa da, bu yazımızda bilimsel olarak kanıtlanmış kahve içmenin faydaları hakkında konuşacağız.

2014 yılında Food and Chemical Toxicology tarafından yapılan çalışma Amerikanların %85’inin günde en az bir bardak kafeinli içecek tükettiğini gösteriyor. Kabul etmesek de kahve içmenin faydaları konusundan çoktan kesin sınırlar çizmişiz veya seviyoruz gibi gözüküyor.

Kahve içmek ve beyin gelişimi

Kahve içmeyi, ders çalışma sırasında veya öncesinde tüketmemize dair yaygın inanış, onun zihnimizi rahatlattığına, uykumuzu bertaraf etmede etkili olduğuna yönelik pratik edinimlerimizden ötürü. Bu zamana kadar kişisel bir deneyim olan kahve içmenin zihinsel uyanıklılık haline katkısı bir çalışmada bilimsel düzeyde de kanıtlandı.

2014 yılında Nature Neuroscience‘da yayınlanan çalışmada kahve tüketmenin, doğrudan kafein alımının, günlük edindiğimiz bilgilerin uzun süreli hafızaya atılmaya katkı sağladığını gösteriyor. Doğru dozajda kahve tüketmenin, zihinsel uyanıklılık ve farkındalık düzeyinizi geliştirdiğini bu çalışmada da net bir şekilde görüyoruz.

Kahve içmek kalbe zararlı mıdır?

Kahve içmek ile kalp sağlığı ilişkisi her zaman tartışılan bir husus olmayı başarabilmiştir. Kafein almanın aritmi (ritm bozukluğu) yapabileceğine dair yaygın inanışlar haksız da sayılmaz. Zira önerilen dozajların üzerinde alınan kahvenin bu tarz bir mekanizmayı tetiklemesi mümkün gözüküyor.

Yine bir başka yaygın görüş ise kahve içmenin kan basıncını yükselteceğine dair. Bu inanış da, yaygın bir formda olmasının arkasında haklılık payının yüksek olması yer tutuyor olabilir.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç) tarafından yapılan bir araştırma ise bu durumun sanıldığı kadar yüksek bir risk grubu barındırmadığını gösteriyor. Konuya ilham veren araştırma günlük içilmesi gereken kahve miktarı üzerine sorunları ortadan kaldırıyor. Araştırma günlük 400 miligram tutarındaki kahve tüketiminin ciddi bir kalp problemi veya sistemik problemi oluşumuna sebebiyet veremeyeceğini gösteriyor.

Kahve sindirimi düzeltir mi?

Sindirim ve bağırsak problemleri son yıllarda en çok şikayet edilen problemlerin başında gelmektedir. Beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi, fiziksel olarak daha inaktif hale gelmemiz ve birçok şey. Bunların hepsi oluşum için bir problem teşkil etmekle beraber, durumun daha kritik hale gelmesi için olgun zemin şartlarıdır.

Gözden kaçırma  Starbucks az kalorili içecekler nelerdir?

Kahve içtikten sonra mesane hareketliliğinde artış çok söylenen ve herkes tarafından tekrar edilen bir olgu konumunda. Kahvenin de, bu yönde kanıtsal kazanımları mevcut. Zira kahve bu konuda oldukça etkili bir alt yapıya sahip.

Ancak bu kahveye özgü bir davranış değildir. Kafein, böbreklere giden kan akışını hızlandırarak mesanenizin daha verimli çalışmasına veya içtikten sonra ansızın tuvalete gitme gereksinimi hissetmenize vesile olabilir.

Aynı zamanda peristaltizm yaratarak dışkılama fonksiyonunun kolaylaşmasına vesile olur. Bu da kabızlık gibi problemlerde kahve tüketmenin verimli sonuçları olabileceğine dair bir inanış yaratılmasında önemli bir etken.

Spor öncesi kahve içmek gücü artırır mı?

Spor öncesinde kahve içmek birçok kişinin deneyimlediği bir olgu. Haksız da sayılmazlar. Ancak inandıkları gibi yağ yakımını artırdığına dair bir durumdan söz etmek mümkün değil. FDA’in belirttiği 400 mg düzeyindeki kahve miktarı, oldukça tatminkar bir içecek olarak yorumlansa da nabzınızı artırarak, yağ yakımını artıracak düzeylere erişmek konusunda başarılı değil.

Zayıflamak için ne yapılmalı adlı yazımızda bu durumdan bahsetmiştik. Kahve içmek toplamda %3 ile %11 tutarında bir artış sağlar ki, bu birçok kazanımın gerisinde. Su içmek bu konuda metabolizmaya etkinliği gözetildiğinde ve risk faktörleri kıyaslandığında %24 ile %30 düzeyindeki etki alanıyla çok daha verimli bir alternatif.

Ancak kahvenin performans artırdığına yönelik inanışlar haksız değil. Zira American Council of Exercise tarafından yapılan bir araştırmada spor öncesinde kahve tüketiminin üst gövde kas gücünün ve genel kas gücünün artışında rol oynadığı gözlemleniyor. Bu konuda kahve, daha efektif çalışabilmek için bir seçenek olarak yorumlanabilir.

Sonuç olarak kahve içmenin faydaları oldukça sınırlı düzeyde kanıtlanmış olsa da, gerek FDA gerek çeşitli sağlık alanında uzman kişiler tarafından güvenilir içilme aralıkları tanımlanmış durumda. Bu aralıklara riayet edildiğinde bir sorun oluşmayacağı gibi, birkaç parametrede etkin kazanım da elde edebilmeniz oldukça mümkün gözüküyor. Özellikle gazlı içeceklerin zararları düşünüldüğünde, sağlıklı yollardan kahve tüketmek iyi bir alternatif gibi görünüyor.