kahvaltı öncesi egzersiz yapmak

Yağ yakma konusunda birden fazla detay bulunuyor. Bu bilgi kirliliği içerisinde sizler için bilimsel geçerliliği olan bilgileri toplayıp sizlere sunmak için çalışıyoruz. Kahvaltı öncesinde spor yapmanın birden fazla etkisi olabiliyor. İnsülin seviyenizi düzeltip daha sağlıklı olmanıza yardımcı olması gibi. Kahvaltı öncesi egzersiz yapmak için yapılan araştırmalarda (The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) daha fazla yağ yakıldığı ve kan şekeri değerlerinin vücut tarafından daha iyi kontrol edildiği gözlemlenmiş.

Yapılan araştırmada obez ve sedanter bireyler üzerinde incelemeler yapılmış. Ve bir grup kahvaltı öncesi egzersiz yaparken diğer grup kahvaltı sonrasında egzersiz yapıyor. 6 haftalık bu çalışmanın sonucunda kahvaltıdan önce egzersiz yapanların 2 kat daha fazla yağ yaktıkları belirleniyor. Ve kahvaltı öncesi egzersiz yapmak (aç iken) insülin seviyesini düşük değerlerde tutmaya yardımcı oluyor.

Kahvaltı Öncesi Egzersiz Yapmak

Genellikle depolar dolu bir şekilde egzersiz yapmanın daha faydalı olduğu düşünülür ve bu konu üzerine yapılan çalışmalar hala devam etmekte. Asıl önemli olan konu hedefin ne olduğu. Eğer amacınız yağ yakıp kilo vermek ise bu öğünü atlayıp egzersiz yapmak sizin için yağ yakımını arttırma anlamına gelecektir. Ancak yağ yakmaktan ziyade aynı zamanda mevcut kası korumak hatta üstüne kas hacmini arttırmak için aynı yararlı etkilere sahip olduğunu söylemek biraz güçleşebiliyor. Kilo vermek isteyen ve daha hacimli ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen bir bireyin uygulayacağı egzersizler farklı olacağı gibi uygulayacağı diyet de farklı olacaktır. Bu olay egzersizlerin hangi durum ve koşullarda yapılmasını da içinde barındırmaktadır. Kahvaltı öncesi egzersiz yapmak yağ yakımını 2 katına kadar arttırabilir ancak kas kütlesinde de azalmaya sebep olabilir. Bu nedenle hedefleriniz doğrultusunda bir diyet ve döngü oluşturmanızda fayda var.

Gözden kaçırma  Kilo verme yolları (En başarılı kilo verme yöntemi)

Ne tür egzersiz yapmalıyım

Kardiyo egzersizleri bu durum için en ideal olanları diyebiliriz. Hatta boş mide ile yapılan ve bu durumu özetleyen “Fasted Cardiodan da ilerleyen zamanlarda bahsedeceğiz.

Ancak unutmayın boş bir mide ile egzersiz yaptığınız için normal egzersiz süresinden daha kısa tutmanızda fayda var. Çünkü kan değerinizi çok aşağıya çekebilirsiniz.

Egzersizleri yüksek yoğunluklu antrenmanlardan ziyade daha orta ve alt seviyelerde tutmaya özen gösterin. Kahvaltı öncesinde egzersiz yapmak sizin için zaten bir avantaj sağlıyor. Vücudunuza ekstra yüklenip yan etkiler ile karşılaşmanıza ve kendinizi yormanıza gerek yok.

Egzersiz sonrasında neler yapmalıyım

Öncelikle kesinlikle vücudunuzun ihtiyacı olan protein ve karbonhidratı tüketmeye odaklanın. Hiçbir egzersiz sadece %100 yağ yakıp enerji harcamaz buna vücut izin vermez. Bu nedenle kaybettiğiniz protein miktarını hesaba katın. Boş bir mide ile sadece yağ yakmış olmazsınız. Gün içerisinde kilogram başına ortalama 0.28-0.44 gram almanız gerekiyor. Yani 55 kilo iseniz en az 55 x 0.28 = 15.4 gram protein tüketmeniz gerekmekte.

Kahvaltı öncesi egzersiz yaparken ki amacınız depolanmış yağ ve glikojeni harcamak. Buna güvenip sonrasında diyetinizi bozmayın.