ip atlayarak yağ yakma

Yağ yakmak birçok insan için rüyalarını süsleyen ama pratikteki zorlukları itibariyle bazen korkulu bir rüya veya ulaşılmaz hedef formatına bürünen bir deneyim. İp atlayarak yağ yakma hususu da en “minimal” ekipman gereksinimi ile çözüme ulaşabilme konusunda tercih edilebilir konumda. Araştırmalar bu deneyimin çocukluğunuza attığınız bir geri adımdan daha kıymetli olduğunu gösteriyor. Aslında bu kadar övgüyü hak etmesi de yersiz değil. Çünkü halihazırda ip atlayarak yağ yakma hususu pratikte ve teorikte kendisine güçlü argümanlar edinmiş vaziyette. Özellikle egzersiz sonrası yaşattığı fiziki deneyim bütünlüğü, geride bırakılan sürecin verimli işlediğine ışık tutuyor olarak yorumlanabilir.

İp atlayarak ne kadar kalori yakılır?

İp atlayarak yağ yakabilmek için net rakamlar kullanılması fiziken ve mantıken yanlıştır. Çünkü 120 kg’lık bir bireyle, 50 kg’lık bir bireyin aynı enerji sarfiyatına imza atacağını beklemek bir nevi hayalperestlik ile eşdeğer statüdedir. Ancak şunu biliyoruz, ip atlayarak dakikada yaklaşık 10 ile 16 kalorilik bir enerji harcaması oluşturabiliyorsunuz.

Yaklaşık olarak 10’ar dakikadan 3 set ip atlayarak 480 kalori tutarında bir enerji sarfiyatı oluşturmanız oldukça kolay. Bu muazzam kalori açığı, rakamsal olarak büyük olarak adledilebilse de, içtiğiniz bir kahveden çok da fazlasını vadetmiyor. Her neyse çıktığımız bu yolda hedeften sapmaya gerek yok, değil mi?!

İp atlamanın faydaları

İp atlamak her şeyden önce kuvvetli bir pliometrik egzersiz örneğidir. Pliometrik egzersizler önemli bir grup olup, idamesi, geliştirilmesi ve kazanımları oldukça önemli bir konumdadır. Çünkü pliometrik egzersiz, bünyesinde üç ayrı kasılma formunu barındırması ve bu geçişin homojenitesine önem gösteren ender egzersiz modellerinden biridir. Geçiş öylesine yumuşak ve güvenilir olmalıdır ki, dokular dans edercesine eşsiz bir elastikiyet ile sizinle raks edebilmelidir.

American Council of Exercise’a göre ip atlamanın yegane bileşeni “baldır kasları -calf-” ve onların yaratabildikleri güce bağlıdır. Baldır kaslarınızı, sırasıyla hamstring (arka uyluk), quadriceps (ön uyluk) izlemektedir. Bunun yanı sıra birçok kasın simetrik veya asimetrik ahenkli çalışması beraberinde eşsiz ve olabildikçe kısa sürede yerden yükselmenize ve tekrar yere sağlam adımlar ile basmanıza vesile olur.

Bunlar ve bu karmaşa aynı zamanda eşsiz kazanımlar da sağlayacaktır. Çünkü yeryüzünde zor veya karmaşık olup da fayda sağlamayan çok az şey gördüm. E peki, madem bu kadar iddialıyız ip atlamak nelere fayda sağlıyor?

Öncelikle ip atlamak üst ve alt ekstremite (uzuv) arasında inanılmaz bir koordinasyon ve denge oryantasyonu sağlaması sebebiyle yerçekimine karşı “güvende” kalabilmenize vesile olmak bir yana, kalp sağlığınız için doğrudan veya dolaylı olarak gözle görülür kazanımlar sağlar.

Gözden kaçırma  Kilo verme yolları (En başarılı kilo verme yöntemi)

Bu ard arda sıçrama eylemleri beraberinde tatminkar bir yağ yakımını da mümkün kılar. Çünkü yağ yakımı olarak bildiğimiz olay, nabız üzerinde “olağanüstü hal” çağrısını kontrollü boyutlarda yapabilmemize göre inşa edilir. Araştırmalara göre ip atlayarak geçirdiğimiz her dakika 10 ile 16 kalori arasında bir enerji açığının oluşmasına vesile olacaktır.

İp atlayarak kaç kalori yakabiliriz?

Araştırmalar dakikada 10 ile 16 kalorilik bir enerji harcamasını, 10’ar dakika çalışma ve dinlenme periyodunu içeren egzersiz modalitelerinde ise ortalama 450 ile 500 kalori arasında bir enerji tüketimini mümkün kıldığını göstermektedir.

İp atlayarak zayıflanır mı?

Evet, şüphesiz. Yazının en başlarından beri biz de bundan bahsetmiyor muyuz? Ancak işin matematiğini oturtmak isteyenler için hazır yazının sonlarına da gelmişlerken güzel bilgiler aktaralım isteriz.

5 kalori açığa çıkarabilmek için 1 litrelik bir oksijene ihtiyaç duyarız. Daha fazla kas kuvveti veya kullanımı, daha fazla yağ yakımı da demektir aynı zamanda. İşte bu yoğunlukta bir oksijen seferberliği oluşturan durumlara biz aerobik egzersiz veya halk dilinde kardiyo egzersizleri diyoruz.

İp atlamak esnekliği artırır mı?

İp atlayarak esneklik artırma hayal değil, gerçeğin tam olarak kendisi. Özellikle calf olarak bilinen baldır grubunda kuvvetli kasılma ve gevşeme evrelerinin özellikle denge unsuruyla beraber harmanlanarak karmaşık biçimde modifiye edilmesiyle oluşan klinik tablo şunu gösterir ki, aşil tendonu “bize uyum göstermek zorunda” dostum! Unutma bunu!

Aşil tendinopatisi olarak bilinen özellikle koşu sporcuları gibi branşlarda mücadele edenlerin yakından bildiği rahatsızlıklar konusunda önemli bir kazanım elde edilir. Aynı zamanda sadece aşil tendinopatisi değil, birçok alt bacak (lower leg) yaralanmasındaki risk faktörlerini ortadan kaldırır.

Sonuç olarak ip atlayarak yağ yakma gerçek mi?

Keşke sadece yağ yaktığınızla kalsaydınız. Gerçekleştirdiği ve sizi gelişime sevk ettiği koordinasyonel becerileri de hesaba kattığınızda ip atlayak yağ yakma felsefesinin ne kadar kabul görülebilir boyutlarda olduğunu anlamanız daha kolay olacaktır. Özellikle yüksek koordinasyon ve üst düzey kas aktivasyonu içermesi itibariyle bir taş ile üç ayrı kuş vurabilme becerisine nail olabilmek hiç de hafife alınabilecek bir başarı değildir. Özellikle bu başarı “ip atlayarak yağ yakabilmeyi hedeflemek” gibi arka sokaklarda sizi temsilen devam ettirilen faaliyetleri tekrar hatırlamak üzerine olunca!

Kaynakça;

7 Benefits of Jumping Rope, American Council of Exercise Fitness (27 Nisan 2017)