hızlı kilo vermek için 10 altın kural

Kilo vermek birçok kişi için zor bir süreç. Hatta fazla yağ oranına sahip bireylerin hızlı kilo vermek için farklı ve sağlıksız yöntemlere başvurması, işi çok daha fazla zorlaştırıyor. Aslında pek çoğumuz bu yöntemleri biliyoruz ama önemsemiyoruz yada her birini ayrı ayrı uyguluyoruz. Hızlı kilo vermek istiyorsanız hayatınızda tek bir şeyi değil, birden fazla şeyi değiştirmeniz gerekiyor. Farkında olmasanız bile günlük protein ihtiyacınızı olması gerekenden az almanız veya tüketmeniz gereken su miktarından daha az su tüketmeniz metabolik faaliyetleri yavaşlatabiliyor. Kilo vermenin ve formu korumanın tek yolu gerekli şeyleri ihmal etmemekten geçiyor. Biraz disiplin ve biraz istikrar hedeflerimize ulaşmamızda bize oldukça yardımcı olacak. Peki hızlı kilo vermek için neler yapmamız gerekiyor?

Su Hayattır İhmal Etmeyin

Bol bol su tüketin!

Su hayatımızın vazgeçilmez maddesi. Ancak bazen gün içinde iş yoğunluğundan gerekli miktarda tüketmeyi ihmal edebiliyoruz. Su tükettikten sonra metabolik faaliyetler %25-30 oranında yaklaşık olarak 1-1,5 saat aralığında uzuyor. Ve yemekten bir yarım saat öncesinde su içmek daha az kalori almanıza yardımcı oluyor. Bu ufak detay kilo vermek için oldukça etkili. Kilo vermek için olmasa bile su birçok metabolik faaliyete katıldığı için bolca tüketmekte fayda var. Tabii ki çok abartmadan…

Rafine edilmiş karbonhidratlardan uzak durun

Karbonhidratlar temel enerji kaynağını oluşturuyor. Ayrıca karbonhidrat içeren besinlere ulaşmak oldukça kolay. Her ne kadar temel besin kaynağımız olsa da günlük tüketilen beyaz ekmeklerin ve makarnaların birçoğu rafine edilmiş karbonhidrat içeriyor. Rafine karbonhidratlar doğal yiyeceklerin işlenmiş halidir. Bu işlem sırasında vitaminlerden, minerallerden ve liflerden arındırılıp sadece karbonhidrat elde ediliyor. Sofrada kullandığımız şeker, beyaz un, fruktoz şurubu bunlar rafine edilmiş karbonhidratların en basit örnekleridir. Kısaca doğal halinde bulunmayan her şeker ve nişasta rafine edilmiş karbonhidrattan oluşuyor.

Rafine edilmiş karbonhidratlar yararlı birçok maddeden arındırıldığı için aldığınız kalori gereksiz hale geliyor. Rafine karbonhidratların glisemik indeksleri de yüksek olduğu için çeşitli hastalıklara sebebiyet verebiliyorlar. Bu hastalıkların başında obezitenin yer aldığını hatırlatalım.

Karbonhidrat tüketirken biraz seçici olun vücudunuza boş ve değersiz kalori sokmamaya özen gösterin. Aldığınız her gereksiz kaloriyi yakmak için epey uğraşmanız gerekecek. Kilo vermek isteyen birisinin gereksiz kalori almasını geçtik, aldığı kalorinin zaten düşük oranda ve nitelikli bir biçimde olması gerekiyor. Sofra şekeri, işlenmiş un ürünleri, meyve suları, gazlı içecekler vs. gibi rafine karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmak hızlı kilo vermek isteyenler için şart.

İlave edilmiş şekerlere dikkat edin

Markette alışveriş yaparken aldığınız şeylere ne kadar dikkat ediyorsunuz?

İlave edilmiş şekerler de rafine karbonhidrat grubuna giriyor ve bir önceki paragrafta ne olduğundan bahsettik. Alışveriş yaparken aldığınız gıdalarda fruktoz şurubu gibi şekerleri içinde barındırmadığından emin olun. Etikete bakmayı ihmal etmeyin. Özellikle mısırdan üretilen bu şurup birçok hastalığın da kaynağını oluşturuyor. Genetiği ile oynanan besin sıralamasında mısırın birinci sırada yer aldığını düşünecek olursak sonuçlarını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Gözden kaçırma  Fasted Cardio Nedir? Farkı Nelerdir?

Egzersizi hayatınıza dahil edin

Kilo vermek için sağlıklı beslenmek olmazsa olmaz. Egzersiz ile besin birbirine bağlı 2 olgu. Daha hızlı ve etkili kilo vermek istiyorsanız hayatınızda egzersize yer açın. Hem daha fazla kalori yakacaksınız hem de daha fit ve sağlık bir vücuda kavuşacaksınız. Kalori yakmanın en temel ve basit mantığı hareket etmektir.

Hatırlatalım; egzersiz yapmayan bireyler ilerleyen yaşlarda birden fazla ortopedik rahatsızlıkla karşılaşabiliyor. Vücudunuza yatırım yapmayı unutmayın.

Et ve et ürünleri tüketmekten kaçınmayın

Etler bildiğiniz gibi sağlam birer protein kaynağı. Kaslarımızı geliştirmek ve çalıştırmak için protein en temel ihtiyacımız. Ayrıca yapılan çalışmalar protein tüketenlerin metabolizmalarının hızlandığını ve günde ortalama 441 kalori daha az tükettiğini söylüyor.(1)

Ayrıca karnitin içerdiği için yağ yakımında da yardımcı oluyor. Diyetinize biraz protein eklemeyi ihmal etmeyin.

Kaliteli kahve tüketin

Kahve kafein içerdiği için biraz önyargı oluşturabiliyor. Ama tek başına tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırdığı bir gerçek ve antioksidan içerdiğini de unutmayalım. Ekstra bir şey (şeker ve şuruplar vs) katılmamış bir kahve metabolizmayı %3-11 arasında arttırırken yağ yakımını %10 ile %29 arasında arttırıyor. (2)(3)(4)

Yeşil çay gerçekten de etkili

Yeşil çay içerisinde barındırdığı kateşin maddesi ile güçlü bir antioksidan özelliğine sahip. İçinde bulunan az miktarda kafein ile kateşin sinerjik bir etkileşime girip yağ yakma özelliği kazanıyor. (5)

Düşük karbonhidrat diyeti uygulayın

Karbonhidratlar kolay yakılan aynı zamanda fazla tüketildiğinde çok kolay depolanabilen maddelerdir. Diyetinizde karbonhidratlara az yer verin. Çalışmalar düşük karbonhidratlı diyetlerin, düşük yağ oranı içeren diyetlerden 2-3 kat daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu söylüyor. (6)

Kalori hesabı yapın

Aldığınız ve harcadığınız kalorileri hesaplayın. Bu sizi hem psikolojik olarak etkileyecek hem de somut verilerle yol almanıza yardımcı olacak. Aldığınız kaloriyi bilmek ne kadar besin tüketmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmeyin

Meyve ve sebzeler düşük kaloriye sahipler. Ayrıca bolca lif içerdikleri için sindirim sistemi üzerine faydalı birçok etkisi bulunuyor. Düşük kalori içerdikleri için meyve, sebze ağırlıklı beslenen kişiler daha az kiloya sahip oluyorlar. Ancak hatırlatalım meyve tüketirken suyunu değil kendisini tüketin. Bir bardak meyve suyu için 4-5 meyve harcandığını unutmayın. Fazladan şeker tüketmiş olursunuz. Hazır meyve suları ise eklenmiş şeker içerdiğinden hayatınızdan komple çıkması gerekiyor. En azından hızlı kilo vermek isteyenler için.