eliptik bisiklet ile yağ yakımı

Eliptik bisikletler için spor salonlarının en tatlı ve sevimli kardiyo antrenman aksesuarı diyebiliriz. Koşu bandından daha etkili alt yapısıyla, daha efektif bir çalışma çoğu zaman mümkün olabilse de, hatalı kullanımı ile birçok sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda eliptik bisiklet ile kalori yakma, eliptik bisiklet antrenmanı gibi birçok parametrelere değineceğimiz gibi, aynı zamanda eliptik bisiklet üzerinde yapılan antrenmanlardaki hatalara da değinme fırsatı bulacağız.

Sadece eliptik bisiklet ile yağ yakmak mümkün mü?

Sadece eliptik bisiklet ile yağ yakmak hiç de zor değil. Bilakis bu konuda seçilebilecek en iyi egzersiz aksesuarlarından biri. Ancak her anlamıyla yeterli ve sizi daha “fit” daha “sağlıklı” biri yapacak demek imkansız. Çünkü aynı egzersizleri veya egzersiz aksesuarlarını her gün tekrar etmek ister istemez bir “plato” evresine geçilmesine neden olur. Yine biliyoruz ki, egzersiz programları her ne kadar yetkin olursa olsun “bir yerden sonra” bir yenilik gerektirir. Bunun yegane sebebi beynin tüm benliğiyle vücudu re-organize ederek “alışılageldik” bu fiziki performans için yapılanmasından ötürüdür. Bir süre sonra ilk başlarda sizi yıpratan bu evre, siz veteranlaştıkça (üstün seviye) kolay gelecek ve ilk günlerde yakaladığınız efektifliği kaybetmenize vesile oalcaktır.

Eliptik bisiklet ile kaç dakika antrenman yapılmalıdır?

Eliptik bisiklet ile kaç kalori yakılır denildiğinde işlerin biraz karıştığını söylemek gerekiyor. Exercise Medicine adlı bilimsel derginin Nisan 2018 tarihli yayınında 30 dakikalık bir eliptik bisiklet antrenmanı sonrası yaklaşık 100 kaloriden biraz fazlalık bir kalori açığı oluştuğu belirtilmiş. Ancak cihazlar bu yağ yakımının daha üst seviyelerde olduğunu gösteriyor. Aslında bakıldığında çok da hatalı veya sizi ümitlendirmek için tasarlanmış bir yapıda olduğundan değil.

Eliptik bisiklet yakılan kaloriyi doğru gösteriyor mu?

Piyasadaki birçok eliptik bisiklet üzerinde yer alan yağ yakma yazılımı yarattığı veriyi hedeflerken, koşu tabanına indirger. Bu ilk etapta sakıncasız gözükse de, pratikte büyük bir standart sapmaya sebebiyet verebilir. Çünkü koşu sırasında cinsiyetiniz, vücut kompozisyonunuz, kilonuz, kas kuvvetiniz gibi parametreler önem arz ederken, eliptik bisiklet antrenmanı sırasında böyle çoklu bileşenler kümesine hükmettiğinizi söylemek mümkün değil. Bu yüzden yakılan kalori hesabı yapılırken tek parametreniz eliptik bisiklet olması çoğu zaman tutarlı sonuçlar yakalamanızın önüne geçebilir.

Gözden kaçırma  Bacak boyunu uzatma egzersizleri

Eliptik bisiklet ile nasıl daha çok kalori yakarım?

İşte burada çok küçük ve akılcı bir eliptik bisiklet antrenmanı çizmemiz gerekiyor. Aslında daha önce sizlere aktardığımız bir egzersiz modelini, eliptik bisiklet üzerinde deneyimleyeceğiz dersek belki bazılarımızın aklına gelir. HIIT Antrenman programı olarak bildiğimiz antrenman programı için eliptik bisiklet gayet uygun bir yer. Peki bunu nasıl mümkün kılacağız?

Öncelikle eliptik bisiklet ile antrenmanlara başladığımızda özellikle ilk birkaç dakikayı olabildiğince yumuşak ve yavaş bir tempoyla idame etmemiz, muhtemelen günlük yaşam etkinliğiyle dolaşımı zayıflamış bölgelere kan pompalanıza imkan tanımanıza vesile olabilir. Tavsiyemiz uyarınca böyle yapmanız da gayet doğru bir hamle olur. Daha sonrasında orta seviyede de birkaç dakika kendinizi daha sonraki seviyelere hazırladıktan sonra eliptik bisiklet üzerinde gerçekleştirdiğimiz antrenmanımızda biraz agresif bir yol tercih edeceğiz.

  • 30 saniye var gücümüzle çevireceğiz. Sanki arkamızdan devasa bir zombi topluluğu geliyormuşcasına!
  • Daha sonraki 30 saniyeyi “sakin, Karadeniz’in ormanlarında bisiklet sürüyormuşcasına”

Bu rutini toplamda 8 ile 10 kez tekrarlarsak büyük ölçüde sansasyonel bir kalori açığı yaratacağımızdan eminiz. HIIT antrenman programı ile ne kadar da uyumlu değil mi! Bu programa entegre olabilmek için tolerasyonunuzu belirlemeniz ve bir nebze de olsa “deneyimli” bir spor salonu üyesi olmanız gerekebilir. Ama bu yeni başladıysanız da kulağınıza küpe statüsünde aklınızda bulunsun.