Deadlift kaç kalori yakar?

Kaç kalori yakar klasiğimizde bugün deadlifti ele alacağız. Pek çok sporcunun uyguladığı bu yüksek yoğunluklu egzersiz spor hayatına yeni geçiş yapanlar için biraz göz korkutucu ve yorucu olabilir. Düzgün postür, kuvvetli ve gösterişli kaslar elde etmek isteyen herkesin programına katmasında fayda var diyebiliriz. Ayrıca bu egzersiz birden fazla kas gurubunu da çalıştırdığı için kalori yakmak için oldukça ideal. Deadlift kaç kalori yakar sorusunu konuya daha başlamadan belirtelim sonuçlar oldukça etkileyici. Ama önce biraz egzersizi kavrayıp sonrasında ise matematiksel verilerle ortalama bir bireyde deadlift kaç kalori yakar bakalım.

Ne Tür Bir Egzersiz?

Squat, lunge gibi yüksek yoğunluklı kapalı kinetik bir egzersiz. Ancak lunge gibi kalistanik bir egzersiz değil. Yani sadece vücut ağırlığıyla değil de ekipmanlar yardımıyla yapılıyor. Egzersiz olarak kabaca squata benzedeiğini söyleyebiliriz. (Yeni başlayanlar için yapılan bir benzetme yoksa birbirinden farklı egzersizler ikisi de) Yapılış şeklinde aldığınız pozisyonlar ve ekipmanı kullanım şekli farklı olduğu için çalışan kas grupları da değişiyor.

Kas grubu olarak daha çok üst bacağın ön tarafı (quadriceps) ve bel kaslarını çalıştırıyor. Bunların yanında omuz, trapez ve karın kasları da yardımcı ve destekleyici rol alıyorlar. Birden fazla kas grubunun çalışması zorlayıcı olması için yeterli bir olgu. Pek çok ortopedik rahatsızlıklar için hafifletilmiş derecelerde kullanışlı olarak kullanılabilir. Düzgün bir postür için gerekli olan bel kasları için fonksiyonel bir sonuç doğuruyor. Postür demişken postür bozukluğundan kaynaklanan bir çok rahatsızlık için önce ameliyat dense de bu tür egzersizlerle bir çok rahatsızlığın önüne geçebiliyorsunuz. Bu konu üzerine bir uzmandan yardım almakta fayda var. Sağlığa ek olarak kuvvet arttırmaya yönelik bir egzersizde olduğu için koşucular, futbolcular, basketçiler gibi bir çok sporcunun temel eğitim programlarında yer alıyor.

Gözden kaçırma  Yağ yakmak için ne yapmalı?

Kalorilerimi Yakmak İçin İdeal Mi?

Pek çok yüksek yoğunluklu antrenman kalori yakmak için ideal koşulları oluşturuyor. Yüksek efor harcamak gerekli enerji ihtiyacını arttırdığı için depolarımızdan harcıyoruz. Kalori yakmak için çok fazla egzersiz modalitesi mevcut. Çok daha etkili egzersiz programları elbette mevcut. Buna verilecek güzel örnek ise HIIT. Ancak bu egzersizler tamamen kişinin durumu göz önünde bulundurularak ideal egzersiz seçimi yapılabilir. Deadlift ideal mi sorusunun cevabı ise kesinlikle EVET! Yüksek yoğunluklu egzersizlerin MET değerleri yüksek olduğu için harcanan kalori tatmin edici oluyor.

Deadlift Kaç Kalori Yakar?

Deadlift ekipmanla yapılan bir egzersiz olduğu için harcadığınız kaloriyi harcarken pek çok parametre işin içerisine giriyor. Kaldırdığınız ağırlık bu kalori hesabını biraz karmaşıklaştırıyor. Bu yüzden kaldırdığınız ağırlık arttıkça yaktığınız kalori de artacak. Kalori hesabını yapmak için öncelikle alınan ortalama met değerini bilmemiz gerekiyor ve deadlift için hesaplanan ortalama MET değeri 6.

Dakikada yaktığımız kalori (80 kg biri için):

  • 0.0175 x 80 x 6 MET = 8,4 Kalori/dakika

Bu hesapla dakikada 8,4 kalori, 30 dakikada da 252 kalori harcarsınız. 1 saatlik orta tempoda bir yürüyüşte harcadığınız kaloriyi deadlift ile yarım saatte yakabilirsiniz.

Daha Yoğun Tempo Daha Çok Kalori Kaybı

Yağ yakmak isteyenler için etkili bir sonuç verdiği matematiksel verilerle de ortada. Farklı deadlift egzersiz tiplemeleri ve programın yoğunluğu harcadığınız kaloriyi arttıracak. Bunu sadece ağırlığı arttırmak olarak algılamayın. 30 dakikada yapılan set sayısını arttırmak, çok kez tekrarladığımız gibi ağırlığı arttırmak daha fazla sonuç almanızı sağlayacak. Ancak her şey sağlık limiti sınırında olmalı. Hem kalori yakıp hem düzgün bir postür hem de kuvvet kazanmak istiyorsanız bu egzersiz programınızda vazgeçilmezler arasında olacak.