dans ederek kilo verme

Dans etmek çoğu zaman bir sosyal aktivite olduğu kadar, kilo vermek için de olumlu bir seçenektir. Her ne kadar değişik tür dansların, değişik kaloriler yakacağı su götürmez bir gerçek olsa da, dans ederek kilo verme oldukça keyifli ve pozitif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tabii ki, bu bahsettiğimiz danslar tamamen aerobik dans sınıflamasına dahil olanlarıdır. Zumba, Bokwa gibi aerobik dans türleri bu dozlarda kalori harcamasını olası hale getirir.

Dans etmek mi daha çok kalori yakar yoksa yüzmek mi?

Zumba sınıfları son zamanlarda birçok grup derslerine oranla daha çok talep gören, daha yüksek aktif katılım içeren bir forma evrilmiş durumda. Birçok spor salonu, bu talebi karşılayabilmek için Zumba dersleri içeren bir platforma ziyadesiyle güvenir hale geldi.

Peki Zumba bu kadar çok kalori yakar mı?

Aslında kağıt üstünde veriler her ne kadar olsa da, bu kadar eforlu bir çaba bile koşmak ve yüzmek kadar efektif değil. Yüzmek kaç kalori yakar adlı yazımızda kelebek stili yüzmenin 1120 kalori harcamaya vesile olduğunu göstermiştik. Yine koşmak kaç kalori yakar adlı yazımızda da 15 km/h (sadece veteran sporcular için) koşmanın 1157 kalori harcadığını göstermiştik. Ancak bu boyutlara ulaşmak gerekli mi? İşte soru burada karışıyor ve Zumba gibi aerobik dans türleri ve diğer sportif faaliyetler burada bir nebze daha ayrılıyor.

Her şeyden önce kalori yakma yolculuğu ve kilo verme faaliyetlerini bir matematik puan cetveli gibi yorumlamayın. Aksine zayıflamak için ne yapılmalı adlı yazımızda sıkça dile getirdiğimiz gibi, süreç tamamen disiplinli ve doğru parametreler ile yaşamak ile inşa edilebiliyor. Hal böyle olunca işin matematiksel verilerini tek bir referans olarak edinmek yersiz bir çabadır.

Yani bizim sizlere referans olması adına paylaştığımız kalori verilerini “beğendiğiniz rakamı” tercih ederek kullanmak yerine, yetkinlik seviyenizi ve sağlıklı yaşamı hayatınıza nasıl indirgeyeceğinize odaklanın. Ancak dans ederek kilo verme yaklaşımı bu konuda deneyimleyebileceğiniz en sağlıklı yaklaşımlardan biri olabilir.

Gözden kaçırma  Yeni başlayan için fitness programı

Dans etmek kaç kalori yakar?

Dans etmek ve aerobik dans temel mantığında oldukça verimli bir statüdedir. Yapılan araştırmalar ve MET değerlemeleri uyarınca yapacağınız dans türünün temposu ve yoğunluk düzeyine göre yakacağınız kalori de değişecektir.

Ortalama bir aerobik dans türünde 6.6 ile 8.7 kalori tutarında bir dakikalık harcama meydana getirirsiniz. Bu da bir saatte 360 kalori ile 540 kalori aralığında bir enerji açığı oluşturmanızı imkan dahilinde konumlandırır.

Bu konuda yapabileceğiniz basit ve kanıt düzeyi yüksek bir matematik hesaplamasını sizinle paylaşmıştık. Yakılan kalori hesaplama parametresinde bu yakılan kaloriyi değiştiren bir diğer hususun ağırlığınız olduğunu da hatırlatmalıyız.

Zumba kaç kalori yakar?

Zumba aerobik dans türleri arasında oldukça kıymetli bir konuma sahip. Erişilebilirliği ve eğitmenlerinin diğer aerobik dans türlerine oranla fazla oluşu buna bir sebep teşkil edebilir. Ancak dünya genelinde trend haline gelmeyi başarabilmiş bir faaliyet olarak değerlendirilmelidir, zira öyledir.

1 saat zumba yapmak kaç kalori yakar diye baktığımızda eğer;

  • 47.6 KG ağırlığına sahipseniz 240 kalori
  • 78 KG ağırlığına sahipseniz 388 kalori
  • 115 KG ağırlığına sahipseniz 577 kalori

Kısacası dans ederek kilo verme yaklaşımı oldukça isabetli bir karar gibi gözüküyor. Zira ortalama 80 KG ağırlığında olsanız dahi, günde 10 bin adım atarak sadece 193 kalori yakabilirsiniz. Bu da takriben aynı sürelemeye sahiptir ve neredeyse yarısı kadar kalori harcamanıza destek olur.

Dans ederek kilo verme mümkün mü?

Tabi dans ederek kilo verme bahsettiğimiz gibi kolay ve matematikte olduğu gibi başarılı olmayabilir. Özellikle ilk günler sizin için çok zorlayıcı olabilir!

Sayısal veriler bir yeti gerektirmeden, belirli bir fiziki kondisyon içerisinde ulaşabileceğiniz en üst seviyelerdir. O yüzden dans ederek kilo verme özellikle sportif hayati geçmişi çok uzun olmayan, ancak yeni de başlamamış orta düzey bireyler için oldukça tatminkar ve efektif sonuçlar içermektedir.