crp yüksekliği

Kan testleri neticesinde ortaya çıkan CRP yüksekliği, çoğu zaman bireyleri tedirgin etmektedir. C-Reactive Protein anlamına gelen bu olgu vücudunuzun bağışıklık sistemi ile doğrudan alakalıdır ve vücudunuzda beliren problemlerin bir rehberi niteliğindedir.

CRP yüksekliği nedir diye sorduğunuzda net bir cevabımız var. CRP yüksekliği vücudunuzda bir enfeksiyon veya inflamasyon varlığına işaret eder. Burada enfeksiyon ve inflamasyon oldukça sık karıştırılan bir husus olup, tamamen farklı kulvarlarda beliren temel bir problemdir.

Inflamasyon nedir, enfeksiyon nedir?

Inflamasyon vücudunuzda gerçekleşen bir yaralanmaya hitaben vücudun gösterdiği merkezi bir yanıttır. Yaralanma neticesinde gerçekleşen hasarın normalleştirilmesi ve sürecin normale indirgenmesi için vücudunuz bölgede ödem, ısı artışı ve fonksiyon kısıtlanması yolunu tercih eder. Bu bölgede iyileşmenin temel anahtarları budur.

Enfeksiyon tabiri ise vücudunuza enfekte olmuş bir mikroorganizmanın yarattığı içsel mekanizmadan ibarettir. Zararlı bir etken vücudunuzda üreme mekanizmasına erişir ve bağışıklık sisteminiz buna müdahale konusunda zayıf kalırsa enfeksiyon belirginleşir. Yüzeyel olabileceği gibi, ekleme tesir eden enfeksiyonlar da mevcuttur. Burada problem dış yoldan vücudunuza tesir eden zararlı bileşenin içeriğidir. (Bkz: streptococcus familyası)

CRP testi ne zaman yapılır?

Uzman hekim vücudunuzda herhangi bir enfeksiyondan şüpheleniyorsa kan testi ile bu seviyedeki değişimi gözlemlemek ve referansal aralıkta olup, olmadığını kontrol etmek isteyebilir.

Olası bir enfeksiyon vücudunuzda oldukça çeşitli mekanizmaların gelişmesine vesile olabilir. Çok hızlı nefes almak, nabızda oldukça hızlı ve etkin bir yükselme, kuvvetli mide bulantısı, titreme, yüksek ateş gibi belirtiler enfeksiyon varlığının habercisi olabilir.

Enfeksiyon için cerrahi sonrası bir komplikasyon gözüyle bakmak çoğu zaman kusurlu bir deneyim olabilir. Çalıştığınız ortam, yaşadığınız ev gibi birçok yer asli olarak enfekte materyal yuvasıdır ve bunun için inhalasyon (nefes yoluyla içeri almak) bile yeterli olabilir. Bunun için CRP yüksekliği sadece açık bir yaralanmanın sonrasında gelişen enfeksiyon için yol haritası oluşturmaz. Genel anlamda bağışıklık sisteminizin etkinliği üzerinde yorumlama yapılabilmesine imkan tanır.

CRP yüksekliğinin nedenleri sadece enfeksiyon mudur?

Hayır. CRP yüksekliği sistemik romatizmal rahatsızlıklar için de ateşlenme veya remisyon dönemleri için de bir anlam ifade eder. Romatoid artrit olarak bilinen yaygın romatizmal tür, CRP yüksekliği ile beraber ateşlenme dönemi için gerekli 5 temel parametreden birini sağlamış olur. Bu hastalığın aktif olduğunu göstermede kuvvetli bir etkendir.

Gözden kaçırma  Spastisite nedir ve spastisite mekanizması

Bunun yanı sıra ameliyat sonrasında yara bölgesi de enfeksiyona kuvvetli bir adaydır. Dolayısıyla sterilizasyonu ve bakımı titizce gerçekleştirilmelidir. Yara dokusunun tam yetkin bir şekilde bütünlüğünü kazanmasına kadar geçen tüm süreçte enfeksiyon korkulan ve dikkatli olunması gereken bir problemdir.

CRP yüksekse ne anlama gelir?

CRP yüksekse aslında bir tür inflamasyon ile mücadele ettiğinizi göster. Bu bağlamda sizin adaptif bir şekilde doğru beslenmeniz, kişisel hijyeninize dikkat etmeniz ve hekiminizin öngördüğü yaklaşımları sergilemeniz gerekmektedir.

CRP yüksekliği kalp krizini tetikler mi?

CRP yüksekliği ile kalp problemleri arasında bir korelasyon olduğu biliniyor. Bu bağlamda Amerika’da gerçekleştirilmiş bir araştırma erkek bireyler üzerinde CRP yüksekliği ile kalp sağlığı arasındaki korelasyonu sorguladı. Yetişkin erkek bireylerde CRP yüksekliği referansal aralığın üstünde olan bireylerde, kalp problemlerinin görülme olasılığı 3 kat fazlaydı.

Yine Amerika’da gerçekleştirilen bir başka çalışmada CRP yüksekliğinin gözlemlendiği durumlar kalp – damar hastalıklarının görülme riski oldukça yüksek olarak belirlenmiş. İnme, kalp krizi gibi rahatsızlıkların etkenlerinden birinin CRP yüksekliği olabileceği not edilmiş.

CRP yüksekliğinin belirtileri

CRP yükseldiği zaman vücutta lokal ya da yaygın bir enfeksiyon veya inflamasyon olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla CRP yüksekliği ile enfeksiyon doğrudan alakalıdır. Klasik enfeksiyon belirtileri, CRP yüksekliğinin belirtileri arasında değerlendirilebilir.

Mide bulantısı, ishal, iştah kaybı, yüksek ateş, titreme, yoğun halsizlik, tanımlanamayan kas sertlikleri, nefes almada zorluk, yüksek nabız gibi belirtiler CRP yüksekliği için referansal bir önem taşıyabilir. Acil şekilde doktora görünmeli ve kendisinin belirteceği önergeler eşliğinde tedavi yürütülmelidir.

Bkz: Nabız kaç olmalı?

CRP yüksekse ne yapmalıyız?

CRP yüksekse uzman doktorunuzun önerdiği koşullara adapte olmalısınız. Bunun yanı sıra CRP yüksekliğinin bir kalp problemine de sebebiyet verebileceği öngörüldüğünden diğer kalp problemi tetikleyici unsurları ile aranızdaki ilişkiyi tavsiyen tamamen sonlandırmanız gerekmektedir.

Aşırı beslenme, düzenli sigara kullanımı, yağlı beslenme alışkanlığı, alkol tüketimi, sedanter (hareketsiz) yaşam gibi öncülleri tekrardan gözden geçirmelisiniz.