Crossfit nedir?

Egzersiz dünyası oldukça geniş. İstenilen sonuçlara birden fazla yöntemle etkili bir şekilde ulaşmak mümkün. Crossfit bu modellerden biri. Egzersiz dünyasında sürekli yeni bir model ve yeni bir popülarite ortaya çıkarken bunların güvenilirliği ve efektifliğini tartışmak kaçınılmaz. Hedefler doğrultusunda en gerekli adımı atmak biraz daha kafa karıştırıcı olabiliyor. Çok fazla seçeneğin bulunduğu bu ortamda Crossfit nedir sorusunu sormak çok da abartı olmayacak. Crossfit nedir sorusunu cevaplayarak hedefleriniz için uygun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Crossfit Nedir?

Crossfit spor salonlarında daha çok paket bir model olarak tanımlanır. Güç ve kondisyon yönünden gelişim için tercih edilir. Diğer bir deyişle yüksek yoğunluklu güç eğitimi (HIPT) olarak tabir ediliyor. Ve içerisinde birden fazla dinamik egzersizleri barındırıyor. (pliometrik egzersizler gibi)

Çok fazla egzersizi barındırıp bunları çok hızlı ve seri bir şekilde gerçekleştirdiğiniz için zorlu bir süreci barındırıyor. Bu nedenle daha çok ileri seviye sporcular tarafından tercih ediliyor.

Peki Crossfit farklı bir yüksek yoğunluklu antrenman programı olduğuna göre ne gibi faydaları var? Vücudunuza katabileceği şeyler neler? Crossfit nedir sorusu tek başına bunları cevaplamaya yetmiyor.

Şimdi crossfit nedir öğrendikten sonra “neler katabilir?” sorusunu cevaplamak gerekiyor. Özet bir biçimde küçük başlıklar altında şu şekilde sıralayalım:

Aerobik kapasitenizi arttırmanız için güzel bir seçenek

Her yüksek yoğunluklu antrenman gibi (örneğin HIIT) HIPT ile de kullanabileceğiniz maksimum oksijen miktarını arttırabilirsiniz.

Kısaca enduransını arttırmak isteyen atletler için rahatlıkla kullanılabilecek bir yöntem. Ancak yine de araştırma kaynakları henüz yeterli olmadığı için anlamak adına biraz daha sürece ihtiyaç duyuluyor.

Crossfit ile fiziksel gücü arttırmak mümkün

Crossfiti diğer egzersizlerden ayıran önemli etkenlerden biri WOD (workout of the day) yani her gün farklı bir egzersiz ile devam etmek. Farklı bölgelere farklı egzersizler ile yüklenerek belirli bir süreç içerisinde birden fazla egzersizi gerçekleştirmek mümkün. Egzersiz çeşitliliği ile birlikte egzersizlere ağırlık ekleyip kaslara yüklenen stresi arttırmak kuvvet kazanımı sağlamak için gerekli koşulları sağlamış oluyor.

Ve çok daha fazlası

Çok fazla egzersiz modelini barındırması fonksiyonelliğini de arttırıyor. Kalistenik egzersizler gibi vücut ağırlı ile yapılan egzersizleri de barındırması onu çok daha etkili bir model haline getiriyor. Bu nedenle ileride daha sağlıklı bir yaşama da hazırlık yapmış oluyorsunuz.

Gözden kaçırma  Kalistenik egzersiz nedir? (Vücut ağırlığıyla antrenman)

Güç ve aerobik kapasiteye ek olarak;

  • Hız
  • Denge
  • Paylayıcı Kuvvet
  • Esneklik
  • Koordinasyon
  • Endurans
  • Çeviklik kazanmanıza yardımcı oluyor.

Yine bir afterburn effect etkisi

Yüksek yoğunluklu bir egzersiz olduğu için egzersiz sonrası toparlanma sürecinde de kalori yakmanıza yardımcı oluyor. Buna ek olarak 88 kg biri yarım saatte 450 – 540 kalori kadar harcama yapabiliyor.

Bu nedenle yağ yakmak için de çok ideal. Ancak hatırlatmakta fayda var bu egzersizlere başlamadan önce bir profesyonel yardım almak şart.

Crossfit nedir demişken yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor hatırlatalım

Crossfit yaparken çevik ve atik olmak ön planda olduğu için bilinçsiz veya hazırlıksız yapmak ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyor.

Bel ağrısı, tendinit gibi sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız doktorunuza danışın ve bir fizyoterapist ile beraber süreci yürütmeye özen gösterin. Çünkü bu zorlu sürece girmek için bir ön hazırlık şart. Ve vücudunuz sizden sonra en iyi doktorunuz ve fizyoterapistiniz tarafından tanınıyor.

Genellikle hareketleri çok hızlı yapmak, fazla ağırlıklar yüklemek sakatlıklara sebebiyet veriyor. Bu yüklemelere hazır olmayan bir vücut ile girişmek vücudu sadece hırpalamaktan öteye geçmeyecektir.

Özellikle yeni başlayanların kademe kademe ilerlemesi bu süreç için çok çok önemli. Ek olarak 65 yaş üstü bireyler için bu ilerleme çok daha önemli ve takip altında olmalı. (Yaşlı bireyler için spor geçmişinin olması yani formda olması şart.)

Daha önce yaşanan ciddi yaralanmalar veya spora engel sağlık sorunları bu modeli gerçekleştirmek ciddi engel oluşturuyor. (Özellikle bu kategorideyseniz fizyoterapisti işin içine dahil etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.)

Son olarak

Birden fazla kazanım sağlamamıza sahip bu model çok cazip gelebilir. Ancak herkes için uygun olmayabilir. Neye ihtiyacınız olduğuna başlamadan önce karar verin.

Başlarken tek başınıza değil grup seansı şeklinde almanız sizin için çok daha güvenli ve faydalı olacaktır.

Artık kendinize crossfit nedir sorusu yerine “benim için uygun mu değil mi?” sorusunu sorabilirsiniz.