cooper testi

Birçok zaman aerobik kapasite her anlamda verimli bir sonuç sunar. Çünkü enerji döngüsünde aerobik kapasite gereksinimi birçok sporda kendisine fırsat bulur. Bunun arka planında uzun süreleme sürecinde oksijen gereksinimi esas rol oynamaktadır. Bu bağlamda Kenneth Cooper tarafından 1968 yılında kanıtlı şekilde sunulan Cooper testi aerobik kapasiteyi ölçmenin en başarılı yollarından biri olarak görülüyor.

Araştırmalar sonucunda Kenneth Cooper, 12 dakikada yürümek veya koşmak gibi varyasyonlar fark etmeksizin VO2max konusunda anlamlı bir veri sunduğunu gösterdi. Bu basit ve uygulama için hiçbir ekipman gereksinimi duyulmayan aerobik kapasite ölçme testi, ilk etapta askeri personel üzerinde deneyimlendi. Uzun bir süre zarfında da bu devam ettirildi.

Aerobik kapasite nedir?

Günlük yaşamda birçok faaliyet kardiyovasküler endurans denilen bir terimle özdeş bir tavır çizer. Okula giderken, işe giderken, sevdiğiniz bir parka giderken aslında kardiyovasküler endurans gereksinimine büyük çoğunlukla ihtiyaç duyarsınız.

Çünkü aldığınız besinler ve egzersiz sırasında devreye girme mekanizmasında çok net bir ayrım vardır. Örneğin bir futbol topuna vurmak anaerobik enerji döngüsü formuna uygundur. Ancak futbol sırasında yer değiştirmek, atak sırasında ileriye çıkabilmek aerobik kapasite gereksinimini doğurur.

Vücut egzersiz sırasında çok kısa bir süre zarfında kreatin fostfat denilen bir öz maddeyi kullanır. Bu stoklar bittiğinde anerobik enerji döngüsü bir süre daha devam eder. Egzersizin uzun periyotlara yansıyacak formu ile olay aerobik enerji döngüsü üzerine yoğunlaşır.

Bkz: Hızlı ve yavaş kasılan kas tipleri

Cooper testi nasıl yapılır?

Cooper testi uygulama için yoğun bir ekipman gerektirmemesi nedeniyle özellikle askeriye için güzel bir değerlendirme metodudur. Cooper testi için öngörülen süre 12 dakikadır. 12 dakika boyunca kişiye yürüme / koşma opsiyonlarından isteğine ve gereksinimine bağlı istediğini seçebilme hürriyeti verilir.

Bu testin treadmill (koşu bandı) ile yapıldığı uygulamalar da vardır ancak öngörülen ve önerilen düz, güvenli bir zeminde idame edilmesidir. Uzunluğu belirlenebilecek iki noktayı öngörebilmek koşuluyla koşu ve yürüyüşe uygun zeminler tercih edilmelidir.

Gözden kaçırma  Yüzmek kaç kalori yaktırır?

Bu süre zarfında kişi dayanıklılık kavramına değineceğinden dolayı, egzersizin başlangıcından önce 10-15 dakika aralığında ısınma yapmalıdır. Bu test sırasında sakatlanmanın önüne geçilebilmesi konusunda oldukça önemli bir hadisedir. Bu ısınmanın verdiği güven de test sonuçlarına tesir edebilir.

12 dakika boyunca kişinin kendi isteğiyle koşu / yürüyüş arasında geçiş yapması sonucunda ortaya çıkan mesafe not edilir. Bu mesafe birazdan bahsedeceğimiz formül içerisinde kendisine yer bulur.

Cooper testi hesaplama formülü

12 dakikalık süreç tamamlandığında edinilen uzunluk verisi birazdan belirteceğimiz formül içerisinde kendisine yer bulur.

VO2max = (22.351 x mesafe) – 11.288

Cinsiyet ve yaş faktörü de şüphesiz bu performansı etkileyecektir. Bunun için kolay bir hesaplama sihirbazını sizlere sunmak istiyoruz. (Kaynak)

Akılda kalıcığı ile mesafe ezberlemek de çoğu zaman kullanılan bir tespittir. Tabi bu mesafe ezberleri, formülizasyon içerisinde hesaplanmış verilere dayanmaktadır.

Erkeklerde 20-29 yaş aralığında öngörülen ortalama mesafe 2200 ile 2399 aralığıdır. Kadınlarda aynı yaş grubunda 1800 – 2199 aralığıdır. Harika bir seviye için erkeklerde 2800 metre, kadınlarda 2700 metre üstü kabul edilmektedir.

Erkeklerde 30-39 yaş aralığında öngörülen ortalama mesafe 1900-2299, aynı yaş grubundaki kadınlar için ise 1700-1999 aralığıdır. Harika bir seviye için erkeklerde 2700 metre, kadınlarda ise 2500 ve üstü kabul edilmektedir.

Erkeklerde 40-49 yaş aralığında öngörülen ortalama mesafe 1700-2099, aynı yaş grubunda kadınlar için ise 1500-1899 aralığıdır. Harika bir seviye için erkeklerde 2500 metre, kadınlarda ise 2300 metre ve üstü kabul edilmektedir.

Sonuç olarak; aerobik kapasitenizin ortalamanın altında kalmamasını istiyorsanız ortalama olarak mesafeyi de sizlere belirttik. Bu ilk başta size sunduğumuz Cooper testi sırasında yapılan hesaplamalar ile bulunmuş aralıklardır ve bu aralıklara sadık kalınarak hesaplanmıştır. Bu yüzden bu mesafe parametrelerini güvenle kullanabilirsiniz.