çinko eksikliği belirtileri

Çinko günlük yaşamda bağışıklık sistemimizin yegane unsurlarından biri. Vücudumuza zarar verebilecek tüm enfeksiyonlara karşı sizinle tek vücut halinde mücadele eden bir mineral. Çinko eksikliği belirtileri genelde saç dökülmesi, uyanamama, tat ve koku duyusunda belirgin kayıp gibi problemler olarak gösterilebilir. Ancak çinkonun kıymetini anlayabilmek için onu biraz daha yakından tanıyabilmemiz gerekir.

Çinkonun faydaları

Çinko hakkında bildiklerimiz bir hayli önemli olduğuna yönelik inanışlarımızı yeşertecek cinsten. Çinko eksikliği belirtileri her ne kadar çinkonun ne konularda bize destek olduğunu gösterse de, tam anlamıyla arka planda çalışan unsurlarıyla da dikkatli incelenmesi gereken bir mineraldir.

Çinko aslında sizin yaralı dokunuzun iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin etkinliğiyle oluşabilecek enfekte tablonun önüne geçilmesi veya onarılması için kullanılmaktadır. Büyüme, seks fonksiyonlarında gelişme, yeniden üretim veya yenileme gibi yan görevleri de önemli yer taşır.

Aslında çinko eksikliğinde vücudun “kaliteli ve sağlıklı” hücre oluşturma konusunda yetersizleştiğini biliyoruz.

Ancak hücre yenilenmesine ve bağışıklık sistemine katkı sağlayan çinko, bunun yanı sıra tat ve koku almanızı sağlayan hücrelerin de tekrardan organizasyonunda asli olarak görevlidir.

Çinko eksikliği belirtileri

Çinko eksikliğine bağlı birçok belirti, özellikle günlük yaşamımızda önemli dezavantajlar yaşamamıza sebep olabilir. Çünkü etki ettiği alan günlük yaşam kalitemiz üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

Açıklanamayan şekilde kilo verememe, iyileşmeyen yaralar, sabahları uyanamama, tat ve koku duyusunda gözle görülür azalma, ishal, iştah kaybı, cilt yüzeyinde açık yaralar çinko eksikliğine bağlı olarak gözlemlenebilir problemlerin başında gelmektedir.

Gebelikte çinko eksikliği belirtileri

Çinkonun cinsel fonksiyonlar üzerinde etkin olduğunu dile getirmiştik. Doğrudan olmasa da dolaylı etkileri ile cinsel hayatınız üzerinde etkileri, önemli ölçüde hissedilir.

Gözden kaçırma  Spor Yaparken Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Erkekte çinko yoksunluğu iktidarsızlık problemine sebebiyet vermektedir.

Kadınlarda çinko yoksunluğu hamilelik esnasında anne karnındaki bebeğin yeterli gelişimi yakalayamamasının sebeplerinden biri olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma hamile kadınların, hamile olmayanlara oranla daha yüksek oranda çinko tüketmesi gerektiğini ortaya koymuş. Özellikle çinko eksikliği yaşayan gruplar arasında emziren annelerin var oluşu, bebeğin gelişimi için de önemli bir konumdadır.

Hangi besinlerde çinko bulunur?

Çinko eksikliğini kan testleri ile bir uzman hekime danışarak düzeltebilmeniz mümkündür. Ancak bazı besin kaynakları, ki bunlar genelde gün içerisinde sıkça tükettiğimiz besin kaynalarıdır, çinko ihtiva etme oranı düşünüldüğünde bir hayli iyimser bir niteliğe sahiptir.

Kırmızı et, kümes hayvanları, buğday tohumları, yabani pirinç (wild rice) içerisinde bulundurduğu çinko oranları itibariyle bir hayli kazanım sağlayabilme potansiyeli barındıran besin gruplarındandır.

Günlük tüketilmesi gereken miktarları gözetildiğinde kırmızı et ve kümes hayvanları her kesime hitap etmeyen fiyatları ile pahalı bir çinko kaynağı olarak görülebilse de, buğday ve türevi ürünler çinko içeriğinin zenginliğinden dolayı tüketilebilecek konumdadır.

Bkz: Zayıflamak için ne yapılmalı?

Bir türlü kilo verememenizin arkasındaki sır perdesi de çinko eksikliği olabilmektedir. Bu yüzden özellikle vegan türevi hayvansal hiçbir besin kaynağını tüketemeyen bireylerde çinko eksikliği sık görülebilen bir tablodur. Dolayısıyla yabani pirinç, buğday tohumları gibi alternatif besin kaynakları ile çinko eksikliği tolere edilebilmektedir.