çabuk yorulma nedenleri

Yorgunluk çağımızın en büyük dertlerinden biri. Hareketsizleşen ve hareketsizleştikçe obezite ile mücadele eder bir konuma evrilen sürecin tam da merkezindeyiz. 9-6 çalışan yeni nesil, kendine ayıracak fiziki ve zihinsel dinginliğe erişme konusunda da kendinde yeterli güce bulamıyor. Aslında çabuk yorulma belirtileri sürecin mentalitesinin de mihenk taşını da oluşturuyor. WHO‘ya göre en ölümcül sağlık sorunlarında “fiziksel inaktivite” 4. sırada olsa da fiziksel aktivite düzeyinde gözle görülür bir çabadan söz etmek mümkün değil.

Aslında biz bunları sabah yürüyüşü ve avantajları adlı yazımızda dilimizin döndüğü kadarıyla anlatma gayretine girişmiştik ancak pratiğe yansımasını anlatmak ve çabuk yorulma nedenleri ile fiziksel aktivite düzeyinizin ilgisini daha net bir şekilde anlatmak istedik. O halde başlayalım!

Hep yorgun olmak bir kader değil!

Yorgun olmanın veya hissetmenin kuşkusuz motivasyonel kaynağı yüksek. Ancak bunu sadece bir motivasyon parametresine etkileyip, konudan soyutlamak bilimsellik bir yana çözümsel basamaklarda da tıkanmanıza sebebiyet verebilir. Halbuki bu yorgunluk hali kuvvetli bir bulgudur ve muhakkak değerlendirilmelidir.

Birçok temel sağlık problemi en kritik bulguları yorgunluk üzerine inşa eder. Çünkü yorgunluk aynı zamanda belli başlı bir dinamiksel ahengin de bozulduğuna işaret eder.

İşte fiziksel aktivite yapmasanız da yorgun hissetmenize imkan sağlayacak belirli rahatsızlıklar;

 • Şeker hastalığı: Şeker hastalığı ile ile ilgili çok klişe üç adaptasyon vardır. Kilo alımı, aşırı idrara çıkma, bolca susuzluk. Genelde halk dilinde “şekerim düştü” tabirinin en net belirtisi, beraberinde beliren “halsizlik” haliyle özdeşleşmiştir.
 • Öpücük hastalığı (mononucleosis): Tükrük sıvısıyla yayılım gösteren Epstein-barr virüsü 4 ile 6 hafta boyunca yorgun ve bitkin hissetmenize sebebiyet veren bir viral rahatsızlıktır. Ancak sadece öpüşme yoluyla yayılım göstermeyip, başka kişilerin kişisel kullanım malzemelerini (diş fırçası, yemek aletleri) kullanma yoluyla da yayılır.
 • Tiroid: Tiroid de yorgun hissetmenize sebebiyet verebilir. Bunun var oluşu uzun sürelidir ve diğer maddelerde olması gerektiği gibi uzman doktoru tetkiki gerektirir.
 • Anemi: Demir eksikliğine bağlı gelişen anemi, yorgunluk için kuvvetli bir sebep olabilir.
 • Multiple skleroz: Bir nörolojik problem olan MS, aslında yorgunlukla semptomların kötüleşmesiyle dikkat çekicidir. Yorgunluk ve ısı artışına karşılık semptomların belirginleştiği ve normal bir yorgunluk mantığından ayrıldığı için şüphe uyandırma konusunda değerlendirmeye alınmalıdır.
 • Çölyak hastalığı
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Huzursuz bacak sendromu

Yeterli uyku, az yorgunluk!

Bu yoğun hayat temposu üzerinde uykuyu çoğu zaman geri plana atar. Özellikle kaliteli uyku kavramına halen daha aşina değiliz. Stresten yeterince uzaklaşamamak ve gelecek kaygısı sadece ülkemiz insanı için değil, global düzende herkes için önemli bir hadise. Bu da uykuya yansıyor. Yapılan araştırmalar yorgunluk düzeyini minimalize etme amacıyla en iyi uyku süresi için 8 saate işaret ediyor.

Kalp damar sağlığınız çabuk yorulma için bir işaret olabilir!

Çabuk yorulma çoğu zaman fiziksel inaktivite sonucu olsa da, bazen enerji piramitinin dinamosu görevini gören kalp, damar ve akciğer üçgeninde yeterli fonksiyonel kabiliyetin görülmediği anlar olabilir.

Bunun için herkesin de bildiği ailede yatkınlığın, sigara ve düzenli alkol kullanımının etkinliği tartışılmaz bir gerçektir. Bu faktörlerin yanı sıra fiziksel olarak yeterli aktiflik düzeyine sahip değilseniz bu bir tehdit unsuru olabilir.

Gözden kaçırma  Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenmanın Farkı Nedir? (HIIT)

Bu ilk etaplarda fiziksel bir performans ortaya koyduğunuzda önünüzde engel olarak durabilir ancak vücudumuzda en verimli adaptasyonel eğri muhtemelen kalp ve akciğere aittir. Çünkü bu iki yapı sizinle eşlenik bir performans ortaya koymak zorundadır. Bu yaşamsal fonksiyonunuz için olmazsa olmazdır.

Çabuk yorulma ve panzehiri: Egzersiz

Vücut her daim adapte olabilmek üzerine kurgulanmıştır. Her deneyim, vücudunuzda bir olgunlaşma ile yanıt oluşturur. Çabuk yorulma ve çözümü de üstüne gitmek olabilir. Tabii arkasında ciddi bir sağlık probleminiz yoksa. Bunun için engel teşkil ettiğiniz problem söz konusuysa bir uzman hekim görüşü almanız tavsiye edilir.

Ancak düzenli ve sağlıklı bir yaşamınız varsa ve yorgunluk son zamanlarda birçok işten sizi alıkoyuyorsa, artık egzersiz dünyasına merhaba deme vakti gelmiştir. Bunun için egzersizin prensiplerini ve yorgunluk düzeyinizi artıracak manevralara hakim olmak elzem gibi.

FITT olarak bilinen parametreler bir egzersizin temelini oluşturur. Frekans, Şiddeti, Tipi, Süresi. Bu dört parametre üzerinde değişimler egzersizin şiddeti ve enduransa katılımı konusunda ilerleyici bir yön haritası oluşturabilir. Ancak burada değişimsel süreci, olabildiğince yumuşak ve sağlıklı geçişler ile sürdürmeniz kaçınılmazdır.

Günde 10 bin adım teoremi eksikler içerse de sedanter bir birey için güzel bir önerim olabilir. Bu aslında orta düzey bir fiziksel egzersizi günlük rutin çerçevesinde sizi motive edici unsur olabilir. Japonya’da araştırmalar bu şartların olgunlaşması için 6 ile 8 bin adım atmanın yeterliliğini kanıtlamış düzeyde. Bu olgu da değerlendirilebilir.

Çok egzersiz yapmak yorgunluk oluşturur mu?

Egzersiz dilinde sürantrene denilen bir tabir vardır. Siz fiziksel aktivite düzeyinizi kapasitenizin üzerinde kullandığınızda enerji stoklarını tamamen tüketirsiniz. Bu da yorgunluk şikayeti için bir zemin oluşturabilir. Hal böyle olunca egzersiz yapmak kadar nasıl yapıldığı da büyük önem arz eder.

Yorgunluk nasıl geçer?

Yorgunluğun geçebilmesi için öncelikle detaylı bir tetkik, özellikle yorgunluğunuz artık kronikleştiyse ilk izlemeniz gereken yol haline gelir. Çünkü sorunun fiziksel aktivite düzeyinden ziyade sistemik bir probleme işaret edebileceğini atlamamak gerekir.

Bunun yanı sıra çabuk yorulma şikayetlerinden sıyrılabilmek için yapabileceğiniz birkaç öneriler;

 • Niyetiniz kilo vermek ise günlük alınması gereken kalori miktarı ile ilgili yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Çok az bir zümre de olsa, hiçbir şey tüketmemenin kilo verme konusunda hızlı bir avantaj sağladığı gibi bilimsellikten uzak bir yapıyı benimsemektedir.
 • Fiziksel aktivite yapmak gibi bir diğer nokta ise doğru dozajda yapmaktır. Yanlış düzeyde egzersiz yapmak 2 ile 3 güne yayılan bir yorgunluk oluşumuna sebebiyet verebilir. (Bkz: Afterburn etkisi nedir?)
 • Uykunuza dikkat edin. Günde 8 saatlik uyku ritmini yakalayın ve sirkadyen ritm uyarınca her gün aynı saatlerde uyuma gayretiyle, düzenli uyku frekansını oturtmaya gayret edin.
 • Alkol tüketimini azaltın. Çünkü alkolün kronik yorgunluk haliyle bağlantısının olduğu bilimsel olarak biliniyor.
 • Her gün 30 dakikalık bir egzersiz metodu belirleyin. Bu metot ilerleyebilen ve fiziksel enduransınızı bir üst basamağa taşıyabilecek mentalite sunsun.
 • Vücudunuzun adapte olduğunu unutmayın. Çabuk yorulma şikayetleriniz geçtiğinde bu ritmi bozar ve sağlıklı bu parametreleri atlarsanız bir sonraki basamakta da yine aynı şikayetleri hissetmeniz ve tecrübe etmeniz hiç de zor değildir.