Sen Hangi Dalgadansın ?

Hepimizin gün içinde ya da haftanın belirli günlerinde değişen ruh hallerimiz vardır. Başka bir değişle söyle söyleyelim içinde bulunduğunuz ortamdaki insanlara bağlı olarak bile değişen modumuz var. Bu neye göre nasıl oluyor?. Yaşanan bir olay karşısında kimimiz çok heyecanlanırken kimimiz aynı olaya nötr kalabiliyor. Beklenmedik bir anda birini düşünüyorken ardından o kişiden haber alabiliyoruz mesela.. işte bu değişken haller.. rastlantılar.. tesadüfler hep beynimizin oluşturduğu dalga boylarıyla alakalı. Gelin şimdi biraz detaylandırıp inceleyelim.

Günümüzde hızla gelişmekte olan teknolojiye rağmen, hâlen beynimizin hangi kısmını?, ne kadar? yüzde kaçını kullanıyoruz? gibi sorular çözüme ulaşamamıştır. Yani demem o ki beynimiz karmaşık yapısını ve gizemini korumaktadır. Beynimizin dalgaları yani yaydığı frekanslar ilk kez İngiliz fizikçi Richard Caton tarafından 1875 yılında yapıldı. Günlük yaşamda yaptığımız konuşmaların, beden dilinin aslında tüm şifresi o dalgalarda gizli. Gizem hâla sürüyor. Alman bilim insanı Hans Berger 1924 yılında, EEG (Elektroensefalografi)’i keşfetmesi ile beynin elektriksel aktivasyonunu kaydetmeyi başardı. Dört farklı dalga boyu keşfedildi ve bunlara yunan alfabesi kullanılarak isimlendirilmeler yapıldı. Alpha, Theta, Delta, Beta isimleri verilen dört ana beyin dalgasının hangisinde, hangi duygu ve durumda olduğumuz artık daha kolay tespit edilebiliyor.

Alfa beyin dalgaları = Huzur

Sanki gün içindeki tüm işlerinizi sorunsuz bir şekilde halletmiş ve sıcak hafif sütlü birazda tarçınlı kahvenizi yudumlarken (en azından benim için) yaşadığınız o doyum hissini hissettiğiniz huzur anında yaydığımız dalga formudur. Endişeli, stresli günlük düşünceler yok, kafam rahat, hafifim. Her şeyi olduğu gibi algılıyorum ve mutluyum. Hayır uyuşukluk değil… Huzur.. 7.5 – 12 Hz arasında değişen alpha beyin dalgaları rahatlığı ve huzuru tanımlıyor. Alpha dalgalarındayken yaptığımız işlerde başarımız artıyor. Endişe, stress ve korku halinde bu dalga hiç görülmüyor. Meditasyon, yoga, gibi çalışmalar sırasında beynimiz Alpha dalgları yayılıyor.

THETA  Alacakaranlık boyutu (Twilight State)

Theta, Alpha’a göre daha yavaş bir dalga formu. REM uykusu sırasında kırpışan göz kapağı sırasında bu dalga boyu aktifleşiyor. Theta frekanslari 4 ile 9 Hz arasında değişiyor. Bazılarına göre ise derin düşünüş durumu. Theta bandı daha çok 2 ile 5 yaşındaki çocuklarda görülüyor. araştırmalara göre, Sanatçılar, özellikle fotoğrafçılar, düşük alpha-yüksek theta frekanslarını daha çok üretiyorlar. Psikologlara göre Theta beyin dalgaları sırasında bilinçaltının kapısı açılıyor.

Gözden kaçırma  Motivasyon sözleri

DELTA beyin dalgaları – Güzellik uykusu

0 – 4 Hz frekanslarında yer alan delta boyutu ve en düşük dalga formu .. Rüya görmediğiniz uyku halide diyebiliriz. Bilincimizi kaybettiğimiz dış dünyadan uzaklaşdığımız kısım aslında.. Delta beyin dalgaları yayıldığı sırada, büyüme hormonu sentezi artıyor ve bu nedenledir ki  derin uyku sizi dinlendiriyor ve kendimizi yeniden canlanmış gibi hissettiriyor. Bu dönemde büyüme hormonu salgısı artıyor. Çocuklarda fiziksel olarak büyümeyi, yetişkinlerde ise güzelleşmeyi ve dinç kalmayı sağlıyor. Güzellik uykusu tanımı boşuna denmemiş. Delta bandı, genellikle bebeklerde, uykunun 3. ve 4. aşamalarında  meydana çıkıyor. Beyin aktivitesinin en yavaş olduğu dalga boyu formu.

BETA beyin dalgaları – Beynin uyanışı

Yeni ve ilgi çeken bir bilgi duyduğunuzda veya derste konuyu dinlerken aktif olan ya da hoşlandığınız kişi karşısında konuşurken onun beden dilini ve mimiklerindeki detayı öğrenmeye çalıştığınız sırada yayılan beyın dalga formudur kendileri. Bilincimiz son derece açık ve çevreye karşı merak içindedir. 3- 30 Hz arasında değişkenlik gösteren bu dalga boyu beynin uyanış ritmi olarak tanımlanıyor. Aktif öğrenme, uyanık olma, her şeyiyle hayatı yaşama, konsantrasyon, problem çözme hallerimizde içinde bulunduğumuz dalga boyu olduğu için yaşamı temsil ediyor. Yani yaşadığımız dünyaya ilişkin aktif düşünme, ilgilenme, konsantre olabilme, günlük problemleri çözebilme ile ilgili bilinç durumu bildiğimiz. Beta dalga boyu daha çok biz yetişkinlerde aktif olarak oluşuyor. Çok yükseldiğinde stres, gerginlik, öfke gibi negatif uç duygulara varabiliyor. Aman dikkat her dalga kendi sınır frekanslarında güzel ve etkili.

Yani demem o ki beyin sırlarla dolu bir okyanus biz sadece küçük bir kıyısını keşfetmiş durumdayız. Buna rağmen önümüze çıkan sonuçlar şaşırtıcı ve güçlü.. Alfa dalgalarıyla dolu ama beta dalgaları kadarda heyecan verici meraklı günler dilerim şimdi düşünün siz hangi dalgadansınız ?

Bkz: Nöroplastisite nedir?