bel ağrısı nedeni

Bel ağrısı nedeni denildiğinde çoğu zaman akla ilk gelen bulgulardan biri şüphesiz bel fıtığıdır. Ancak bel fıtığının bu denli köklü bir ağrıya neden olabileceğine dair inanışlar, çoğu zaman yersiz bir korku psikolojisiyle şekillenmiş olabilir. Bu yazımızda bölgesel bel ağrısı ile karşımıza çıkan Lower Crossed Syndrome hakkında sizleri bilgilendirmeye gayret edeceğiz.

Lower crossed syndrome nedir?

Janda ve arkadaşları 1987 yılında bel ağrısına yönelik zaten bilimsel camianın da şüphelendiği kas iskelet sistemi içerisinde lower crossed syndrome’u net bir şekilde tarifledi.

Çalışmalarına göre; belde lordozun artması (bel çukurunun genişlemesi), anterior pelvic tilt (kalçanın öne doğru dönmesi), kalçanın eksternal rotasyonu (kalçanın dışa dönüşü), dizde kesin ve yalın gözle görülebilir aşırı kitlenme bu problemin temel dinamiğiydi.

Aslında temelinde belin dinamiğine müdahale eden bir grup kasın zayıflığı ve karşı grubun da kısalığına bağlı gelişen bir olguydu. Bu oldukça basit bir dinamiğe sahiptir. Crossed terimi çaprazlamadan köken almaktadır ve iki tarafın uyumlu şekilde kısalık ve zayıflık içermesini tarifler.

Temelinde core kaslar olarak bilinen çekirdek kasların zayıflığından köken alarak gelişen bir olgudur. Yukarıda tariflenen fiziki bulgular da bu zayıflığın toparlanması için oluşturulan biyomekanik bir stratejidir.

Bel ağrısı nedeni: Disfonksiyon

Disfonksiyon terimi ile ilk defa karşılaşıyor olabilirsiniz. Ancak korkmayın, bu vücudun kendi içinde geliştirdiği stratejiler ile “fonksiyonun yerine getirilememesi” gibi basit bir tabirle aklınızda canlandırabileceğiniz bir terim.

Bkz: Bel ağrısına ne iyi gelir?

Yani kalça ekleminiz ve bel bölgeniz hareketlilik yetisini önemli ölçüde kaybeder. Sizin buradan anlamanız gereken bundan başka bir şey değildir. Ancak bu genelde ülkemizde değerlendirilmeyen bir parametre oluşundan ötürü, birçok bel ağrısının temel kaynağını oluşturmakla beraber atlanan bir referanstır.

Kişi çoğu zaman bel ağrısı nedeni olarak bir dizi sorumlu arar. Halbuki bu çoğu zaman yarattığınız konforsuz fiziki alt yapının yansımasıdır. Haliyle Lower Crossed Syndrome da geri planda en çok atlanan hadiselerin başında gelir.

Gözden kaçırma  Tenisçi Dirseği nedir? (Tenisçi dirseği tedavisi)

Burada atlamamanız gereken en temel husus şudur. Kalça bölgesi hareketliliğin yoğun olduğu eklemlerden biridir. Top – soket olarak bilinen eklem yapısı, beraberinde çok yönlü harekete de uyumlu olmasına olanak sağlar. Ancak sizin oluşturduğunuz bu yapı, hareketliliğini kısıtlar ve hareketlerdeki kısıtlanma ağrı tecrübesini beraberinde getirir.

Siz fonksiyon dışı (disfonksiyon) bir eklem yapısına sahip olursanız günlük yaşamda önemli ölçüde kısıtlanır, ağrıyla karşılaşır ve buna suçlu olarak direkt “fıtık” kavramını akıllarınıza getirirsiniz. Gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, bel fıtığı çoğu zaman düşmancıl değildir.

Bel ağrısı nedeni nasıl anlaşılır?

Lower Crossed Syndrome örneklemi üzerinden gideceksek, bu yapı iki karakteristik bileşenle karşımıza çıkar. Bu Tip A ve Tip B olmak üzere iki temel kategoriye sahiptir ve bu iki görünüm de birbirinden tamamen farklıdır.

Tip A olduğumu nasıl anlarım?

Tip A çok karakteristiktir. Bel çukuru aşırılaşmıştır. Kalçanız dışarı doğru dönmüştür. Dizinizi ve kalçanızı kitlemek mekanik olarak imkansıza yakındır. Yani dizinizi ve kalçanızı bükerek yürürsünüz. Omuzlar öne doğru düşmüştür.

Tip B olduğumu nasıl anlarım?

Sırtınız dışarıda, başınız önde, bel çukurunuz dümdüz (önemli ölçüde azalmış) ise Tip B olma olasılığınız yüksek.

Bel ağrısı ve ameliyat

Bugün anlattığımız konu özelinde bir problem mevcutsa ve sağlık uzmanları tarafından da onaylandıysa ameliyat gerektirmez. Çünkü bahsettiğimiz bu problem tamamen dinamik bir kökene sahiptir ve iyi bir fizyoterapist eşliğinde yapacağınız dengeleyici ve tekrar hareketsel bileşenin kazanılmasına yönelik rehabilitasyon programı ile bel ağrılarından kurtulmanız mümkün olacaktır.

Burada ağrınızın temel nedeni oluşan bu postüral dinamiklerin “kalça ve bel bölgesinde” hareketlilikte azalmaya sebebiyet vermesinden ötürüdür. Aslında görebileceğiniz en yaygın ve en masum bel ağrısı nedeni olarak gösterilebilir.