1 kilometrede kaç adım

Yürüyüş için verdiğimiz öğütlerin anlam kazanarak uygulamanıza katkı sağladığınızı varsayarak, attığınız adım ile kaç kilometre yürüdüğünüzü öngörebildiğiniz bir matematiksel hesaplamayı sizinle paylaşıyoruz. 1 kilometrede kaç adım atıyoruz?

Öncelikle bu yazı aracılığıyla bizler ile tanıştıysanız günde kaç adım atmalı yazımızı okumanız ve sağlığınız için önerilen adım sayısını öğrenmeli ve hangi amaçla ne kadar yürümeniz gerektiğini öğrenmenizi arzularız. Merak etmeyin, biz bir yere gitmiyoruz!

Ortalama adım uzunluğu nedir?

Genelde adım uzunluğu için birçok parametre olsa genelde 2.1 feet ile 2.5 feet aralığında olduğu bilinir. Bu da takriben 60 ile 75 cm‘lik bir adım uzunluğuna denk düşer. Bu değer genelde denge parametreleri ile uyumlu seyreder ve denge kayıplarında, bazı nörolojik problemlerin oluşması durumunda azalmalar gösterebilir.

Şunu unutmamak gerekir. İnsanın yürümesi aslında ağırlık merkezinin öne doğru transferi demektir. Bu bize şunu ifade eder, ağırlık merkezi transferi için yeterli denge bileşenine sahipsek bu adım uzunluğunu yakalayabiliriz. Çünkü bir ayağın yerden kalkması ve öne doğru adımlaması aslında bir dinamik denge unsurudur.

  • Tek adım dengeniz zayıfsa
  • Koordinasyonel yetersizliğiniz mevcutsa
  • Ağrılı bir diz veya kalça eklemine sahipseniz
  • Daha önce yaralanma öykünüzün olması
  • Nörolojik problemler ile dengenizin zayıflaması

Bu faktörler ve daha birçok faktör adım uzunluğunuzu ayarlama konusunda bir parametredir.

Adım uzunluğu hesaplama

Tüm bu faktörler değerlendirildikten sonra herhangi bir sorun bulunmadığı sonucuna varılırsa adım uzunluğunu hesaplama daha olay bir hal alır.

Şöyle ki, bayanlar için her her 1 cm’lik boy uzunluğuna oranla 0.413 çarpanı, erkek için ise her 1 cm’lik boy uzunluğuna oranla 0.415 çarpanı doğru sonuç oluşturmak için etkili bir yöntemdir. Erkeklerin bu avantajla ortalama boyunun uzunluğu da göz önünde bulundurularak kadınlara oranla daha uzun adım uzunluğuna sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Gözden kaçırma  Yürümenin Faydaları: Yürümek İçin 20 Sebep

Ortalama bir kadın 70 cm, erkek ise 78 cm adım uzunluğuna sahiptir.

1 kilometrede kaç adım?

1 adımın 60 cm’lik bir ortalama uzunluğa sahip olduğunu öngörürsek, 1 kilometrede toplam 1.666 adım atılmaktadır.

Örnek teşkil etmesi açısından 1.80’lik birini referans alalım. İlk etapta ideal adım uzunluğuna erişelim.

1.80 boyunda birinin adım uzunluğu = 180 x 0.413(veya 5)

1.80 boyunda birinin ortalama adım uzunluğu 74 cm‘dir. Yine aynı hesaplama doğrultusunda 1351 adım atmak 1 kilometre yürümek için yeterlidir.